Zahodit mobil, aby vás nikdo nenašel. Kdo z vás na to má? Hrdinové nového snímku Všechno bude Mára s Hedušem z Bíliny své telefony utopí v píšťanském jezeře. Na Litoměřicku se na podzim 2016 natáčely i další scény filmu, který v neděli 9. a v pondělí 10. září promítne litoměřické kino Máj.

Veledůležitá jezerní sekvence se dostala i do filmové upoutávky. „Lokace nám přišla zajímavá. Má v sobě zvláštní vážnost,“ hodnotí producent snímku Jiří Konečný. V Píšťanech strávil štáb několik dní. „Je zajímavé být na vyloženě letním místě mimo sezonu,“ říká producent.

Slovinský režisér snímku Olmo Omerzu v Čechách nežije dlouho a na Litoměřicku byl úplně poprvé. Doporučil mu ho kameraman Lukáš Milota. „Jezdili jsme na obhlídky po různých místech a váš kraj mě skutečně zaujal,“ svěřuje se Omerzu s tím, že mu píšťanské jezero s malebným okolím ke komornímu příběhu vizuálně pasovalo.

Zdroj: Youtube

Všechno bude (2018) - HD trailer  Zdroj: Youtube.com/Totalfilm.cz

Umělec podotýká, že natáčení bývá pro štáb vždycky vyčerpávající a tvůrci si při něm z kopýtka jen tak nevyhodí. „U vás v Litoměřicích jsme ale šli všichni do Máje na film o malíři Egonu Schielem,“ ohlíží se režisér.

Jeho snímek natočený v česko-slovinsko-slovensko-polské koprodukci a ověnčený režijní cenou na filmovém festivalu v Karlových Varech šel do kin tento týden. Je o dvou klucích, které spojuje touha prožít dobrodružství bez dospěláckých hranic. Ani jeden z nich nemá doma zrovna na růžích ustláno a když v Píšťanech zachrání podvraťáka před utopením, je z nich dokonalá trojka outsiderů. Bůhvíjak získanou starou károu šněrují nezletilci bez řidičáku okreskami včetně té mezi Žalhosticemi a Velkými Žernosekami.

Policejní mistrovství ČR speciálních pořádkových jednotek pokračovalo ve čtvrtek 6. září v Litoměřicích a Terezíně
OBRAZEM: Klání dokonale prověřilo policisty. Zlato vybojovali naši borci

Síla snímku tkví podle kritičky Jany Podskalské v přesvědčivosti výkonů neherců Tomáše Mrvíka a Jana F. Uhera. „Není ale pro všechny diváky,“ připouští s tím, že film může někomu připadat příliš obyčejný a bezdějový.

Scenárista filmu Petr Pýcha oproti jeho režisérovi Litoměřicko důvěrně zná. Jezdí tam s rodinou každý rok aspoň na tři dny. „Couráme historickou částí města, vylezeme na Varhošť, na kafe chodíme do kavárny Káva s párou,“ popsal scénárista. „Olmo Omerzu a Lukáš Milota mi udělali radost, když objevili jezero v Píšťanech. Jednak proto, že dokonale naplňovalo představu, kterou jsem měl při psaní scénáře, a jednak proto, že Litoměřicko mám rád,“ dodal Pýcha.

O tom, že se Všechno bude natáčelo na Litoměřicku, ví vedoucí kina Máj. I proto odvážně nasadil artový film i na neděli, kdy kino jinak většinou promítá animáky pro malé jedlíky popcornu. Michal Špadrna připomíná, že v regionu se poslední dobou natáčí dost. „Naposledy si vybavuju Podřipsko a kaňon Labe v eko-thrilleru Hastrman nebo České středohoří a vjezd do Litoměřic v kriminálce Miss Hanoi,“ bilancuje vedoucí kina. Právě biják z pražské Sapy bude v Máji reprízovat v říjnu. Do kina chce dostat i místní Vietnamce, pro které nasadí titulky v jejich jazyce.

Film Všechno bude Olmo Omerzu.Zdroj: archivrežíroval 33letý Olmo Omerzu. Kritika ho označuje za největší talent domácí kinematografie. Studovat pražskou FAMU odešel rodák z Lublaně proto, že miloval Jana Švankmajera a českou novou vlnu. Před dvěma lety si vysloužil Cenu české filmové kritiky za Rodinný film s Karlem Rodenem. Kino Máj hraje jeho nový snímek Všechno bude v neděli v 17.30 a v pondělí v 19.30 hodin.