Hlasování, které může zatřást radnicemi a úřady a naznačí i nástupce senátora Hassana Meziana, začíná.

Nad souběhem dvou voleb komisaři nejásají. Ty komunální jsou kvůli možnosti křížkovat své favority napříč stranami a sdruženími obávané. Zkušená volební komisařka ze Štětí ale strach nemá. „Bála bych se možná při stoprocentní účasti. Seděla jsem ve volebních místnostech několikrát a nikdy jsem nezažila žádné problémy,“ říká Markéta Žižková Weberová.

Ta, stejně jako všichni komisaři, dostane za službu větší odměnu než minule. I vzhledem k tomu jich neměli v Litoměřicích, Lovosicích ani Roudnici problém sehnat dost.

S případnými excesy jim pomohou policisté. Poblíž volebních místností se budou pohybovat ti uniformovaní i kriminalisté, aby monitorovali nezákonné praktiky. K žádným, které by mohly ovlivnit výsledky voleb, zatím nedošlo. „Policie v okrese Litoměřice neprověřuje žádné oznámení, které by souviselo s nadcházejícími volbami,“ ujišťuje Daniel Vítek z krajského policejního ředitelství.

Do komunálních voleb mohou občané volit pouze v místě trvalého bydliště. O voličské průkazy do těch senátních projevili v Litoměřicích zájem 6, v Lovosicích 2 a v Roudnici 4 lidé. „Volit senátora mohou ovšem jen na území volebního obvodu číslo 29, zahrnujícího oblasti Litoměřicka a Slánska,“ připomíná vedoucí správního odboru litoměřického městského úřadu Jaroslav Lachman.

Volit budou i cizinci

Do místního zastupitelstva mohou podle svého trvalého pobytu volit i cizinci z EU. V Litoměřicích jich bude osm včetně Poláka, Němce, Itala a Slováka. „Dva cizinci zažádali nově, ostatní už v dodatku seznamu voličů evidujeme z dřívějška,“ zmiňuje Lachman. V Lovosicích podle mluvčí Ivany Kocánkové žádní cizinci o hlasování zájem neprojevili. „V Roudnici požádali jeden Slovák, Němec a Angličan,“ doplňuje mluvčí tamní radnice Jan Vancl.

Jednotlivé volební místnosti zůstávají zpravidla tam, kde na ně jsou lidé zvyklí. O tom, kde volit, informují plakáty, weby měst a obcí a také štítek obálky s hlasovacími lístky doručené poštou.

K některým změnám ale došlo. V Litoměřicích se vrací volební komise z autosalonu v Želeticích do nedaleké Naděje. V Lovosicích přemístili 9. okrsek z ubytovny Nádražní do MŠ v Terezínské ulici.

Ke „škatulatům“ došlo v Roudnici. „Na základě žádosti občana z ulice Na Kolečku byla nově tato ulice zařazena do volební místnosti v Podluskách,“ informuje Vancl s tím, že místnost v MŠ Podlusky mají lidé blíž než na 3. ZŠ, kde volili dosud.

Zvláštní voličský seznam pro volbu do senátu mají v Roudnici. „V domově důchodců je zapsáno 18 voličů, v Podřipské nemocnici dva,“ vypočítává roudnický mluvčí Jan Vancl.