Mohutný potlesk a jásot. To se ozývá nyní, v sobotu 28. ledna v sále u hospody v Černoučku. Sčítání výsledků prezidentských voleb tu v živém přenosu ČT24 sledovaly desítky lidí.

Petr Pavel získal v Černoučku 90,97 %, tedy 252 hlasů. Jeho protikandidáta Andreje Babiše si vybralo 25 voličů, což stačilo na výsledek 9,02 %.

V pátek tu byl na pivu hned po odvolení na zdejším úřadu i místní generál Petr Pavel. Myslivecký guláš ze včerejška už pomalu dochází a lidé tady vtipkují, že ho přejmenují na prezidentský. Řada lidí, mezi nimiž jsou staří i mladí, má na sobě flanelové košile, placky, odznáčky, samolepky na mobilu.

Na stole jsou letáky, propagující Pavla jako prezidenta. Na mikině měl samolepky i mladý tatínek Ondřej Pašta, který v sále sledoval sčítání hlasů s malým synem Davidem. Manželka s novorozenou dcerkou byla doma. Ondřej v Černoučku koupil před třemi se ženou starší dům. Jak se tu vlastně žije? „Do teďka to byla pohoda,“ směje se Ondřej Pašta se zjevným odkazem na to, že přinejmenším od včerejška „okupují“ jinak klidnou obec na Podřipsku české i zahraniční mediální štáby. Generála Pavla muž občas ve vsi potkává, pozdraví se s ním.

Prezidentský kandidát Petr Pavel doma v Černoučku. Pátek 27. ledna
Pavel hned od voleb zamířil do hospody. V Černoučku měl příznivce s transparenty

Happening na podporu generála ve volbách v Černoučku má podobný charakter, jako mívají komunitní akce v aktivnějších vesnicích. S organizací pomáhají zastupitelé i dobrovolní hasiči. „To je normální, teď se tu lidé stmelili trochu víc,“ hodnotí Ondřej. Pavel žije v domě v řadě novostaveb na okraji vsi, kde obvykle žijí mladé rodiny s dětmi. Dobré jméno má ale generál také u starousedlíků. „Už jen kvůli tomu, že s nimi chodí do hospody,“ směje se Ondřej.

Řada místních nepochybně volila. Účast tu dosáhla skoro 90 procent, řekli ve volební komisi krátce před druhou hodinou, kdy ji zavřeli a začali sčítat hlasy pro Pavla a Babiše. Pak se s výsledkem sčítání odebrali do Roudnice nad Labem jako komise z dalších menších obcí na Podřipsku. „Bude tam tlačenka,“ tušil šéf volební komise.

Petr Pavel s manželkou Evou
Litoměřicko dalo hlas Pavlovi. Kandidát z Roudnicka se stane prezidentem

V Černoučku nejásali jen místní. Přátelé zdejší starostky Lucie Kavánové, architekti z Prahy, dorazili v šedých flanelkách s malými kostičkami. „Tamty už došly,“ řekli. Ve flanelce s většími černými a červenými kostkami, v nichž se teď objevovali Pavel s manželkou, přišla se svým manželem Marie Sedláčková ze sousední Ctiněvsi. Právě tamní minipivovar střídá generál s hospodou v Černoučku. „Obrečela jsem to, mám velkou radost,“ řekla žena.

Z trochu vzdálenějších Brzánek dojel penzista Luděk Nechyba, který dělal celý život automechanika. V Černoučku dnes nebyl poprvé, zavítal sem v posledních týdnech víckrát a setkal se tu jednou i s budoucí paní prezidentovou. Přinesl si s sebou fotky T. G. Masaryka, Edvarda Beneše i osobní dopis od Václava Havla. Pavel jde podle 80letého muže v linii právě těchto státníků. „Mám plné oči slz,“ přiznal muž.