Non-stop volební linka DeníkuVšimli jste si „kupčení" s hlasy, nebo dalšího nestandardního chování okolo voleb? Nahlaste to Deníku na tel. 724 482 810

V Lovosicích a Litoměřicích se objevily letáky napadající některá politická uskupení. Na několika výlepových plochách také někdo potrhal plakáty kandidátů.

Podle zjištění Deníku ve čtvrtek nebyly nikde v regionu zaznamenány pokusy o tzv. „nakupování hlasů", které řešili policisté ve středu v Lovosicích, což už potvrdila mluvčí policistů Pavla Kofrová. „Mohu potvrdit, že probíhá prověřování možného maření přípravy a průběhu voleb v Lovosicích," uvedla mluvčí.

Zvýšené policejní kontroly budou během voleb nejen v Lovosicích, ale také v dalších městech regionu.

Přesný návod jak volit najdete v tištěném Litoměřickém Deníku!

Volební místnosti se otevřou dnes ve 14 hodin. Volit je možné až do 22 hodin. V sobotu budou volební komise připraveny přijímat hlasy od 8 do 14 hodin. Přesně v tuto hodinu pak zahájí sčítání odevzdaných lístků. Rychlost sčítání  bude záležet především na množství preferenčních hlasů. Z větších měst by první relevantní výsledky mohly být okolo sobotní 17. hodiny.

Ve dvou městech budou lidé také rozhodovat o budoucnosti hracích automatů, stane se tak ve Štětí a Lovosicích. K tomuto referendu budou zvláštní hlasovací místnosti nedaleko těch pro volby.

Jak na referendum o zákazu hracích automatů v Lovosicích a Štětí?-  Hlasuje se souběžně s komunálními volbami, tedy v pátek 10.10. a v sobotu 11.10. ve stejném čase.
- Hlasovat může každý, komu je 18 let a více. Musíte mít trvalé bydliště ve městě, kde probíhá. Nezapomeňte si vzít doklad totožnosti.
- Hlasovací místnosti najdete ve stejných objektech, kde jsou místnosti pro komunální volby. Obě místnosti jsou od sebe oddělené.
- Hlasovací lístky referenda nedostanete domů poštou, ale přímo v hlasovací místnosti.
- Na hlasovacím lístku je otázka referenda a dvě čtvercová políčka ANO/NE.  Aby byl hlas platný, musíte zakřížkovat čtvercové políčko podle vaší volby. Poté lístek hodíte do urny.
- Pozor! Vždy musíte křížkovat. Pokud políčko zakroužkujete či třeba zatrhnete, je váš hlas neplatný.
- Referendum bude platné, tedy pro město závazné, když v referendu bude hlasovat 35% oprávněných voličů z konkrétního města.
- Účast ale nestačí. Vítězí ta varianta (ano nebo ne), která získá nadpoloviční počet hlasů a minimálně se pro ni musí vyslovit 25% z celkového počtu voličů.
- Pokud v referendu projde zákaz heren, ve městě zůstane tzv. měkký hazard čili sázkové kanceláře, lidé budou moci dále sázet na sportovní zápasy, hrát v hospodách karty, účastnit se televizních a celonárodních loterií typu SAZKA a podobně – tento typ loterií ani nelze vyhláškou města zakázat.

Kde budou výsledky voleb?Výsledky komunálních voleb i městských referend o zákazu hracích automatů najdete na litomericky.denik.cz. Průběh voleb budeme sledovat on-line od pátečních 14 hodin až do sobotní noci. Nabídneme nejen komentované výsledky, ale také první ohlasy vítězů a poražených. V pondělním vydání LtD pak najdete také komentář politologa, výsledky ze všech obcí okresu a řadu dalších zajímavých informací.

Minianketa: Půjdete volit?

Jindřich Zídek, šéf Povodí Labe Roudnice nad Labem.Jindřich Zídek, šéf Povodí Labe Roudnice nad Labem
Volit samozřejmě půjdu a dávám přednost osobnostem. Dokonce bych uvítal, kdyby kandidátka pro komunální volby byla složena abecedně pouze ze jmen s dovětkem politické příslušnosti. V zastupitelstvu bych rád viděl komunikativní lidi,  kteří umějí spolupracovat. Přeji si, aby se v našem městě politická situace zlepšila, aby se zastupitelé nehádali a neměnili tak často svá rozhodnutí.

Jiří Ryvola, výtvarník LitoměřiceJiří Ryvola, výtvarník Litoměřice
Pro mě jsou komunální volby poměrně jednoduchou záležitostí. Nevybírám podle volebního programu, protože ten bývá u politických stran hodně podobný a ty stejně na něj brzy zapomenou. Vybírám osobnosti, které znám, mám v ně důvěru a vím, že jsou blízko svým voličům.