Mezi Libochovany a Prackovicemi opravovují havárii na hlavním vodovodním řadu, který zásobuje Ústí nad Labem a je umístěn nad řekou na lanovém mostě.

„Oprava je z našeho pohledu zcela netradiční. Při opravách v drtivé většině případů využíváme bagry a lopaty, protože potrubí je v zemi. Zde se naopak neobejdeme bez spolupráce hasičů," vysvětlila mluvčí SVaK Iveta Kardianová.

Hasiči pomáhali s vybudováním lešení a jistili zaměstnance SVaK při samotné opravě. S tou museli počkat, dokud venku nepřestane mrznout. V minulých dnech museli horolezci každý den odstraňovat rampouchy, aby nedocházelo k přetěžování mostní konstrukce. Oprava bude pokračovat i v dalších dnech.

Nejprve bylo nutné odrýt izolaci z potrubí, aby bylo jasné, jak velká trhlina se na něm vytvořila. Dělníci tam našli otvor o velikosti zhruba dva centimetry. Ten byl opravený již minulý týden. Při následné kontrole byl však zjištěn další otvor, který byl zavařen včera.

Na dnešek je naplánovaná oprava izolace a oplechování potrubí. „Práce na opravách nijak nepřerušily dodávku vody ani neomezily zásobování obyvatel Ústí nad Labem," doplnila Kardianová.