Pořadatelům – SHŠ Lepus z Libochovic a Nadaci historického kulturního dědictví regionu města Budyně nad Ohří – se k jubilejní 20. přehlídce přihlásilo devět skupin.

O Budyňskou korunu a hlasy diváků bude usilovat Alotrium z Berouna, Práčata z Týna, kteří přijedou z Horšovského Týna, Vae Victus a Ortel z Teplic, Savioli z Karlových Varů, Revertar ze Zlína a Vendetta ze Strakonic. O Budyňský pohár, jenž uděluje odborná porota, se utkají Alotrium, Golem z Brniště, Inferno z Prahy, Práčata z Týna a Revertar.

„Budyňská koruna je otevřena všem amatérským skupinám, vyjma těch, které na ní už třikrát vyhrály. Naopak o pohár se utkávají skupiny, jež alespoň jednou zvítězily v Budyňské koruně. Udělovat se tradičně budou ceny dětského diváka, odborné poroty a pořadatele. Přehlídka začíná v 11 hodin a je doplněna doprovodným programem, dobovou hudbou a tanci, uměním kejklíře a sokolníka. Proběhne scéna z třicetileté války, představí se i dělostřelci. Atmosféru středověku navodí dobové stánky," uvedl Petr Medáček, starosta města.

Loni Budyňskou korunu získala SHŠ Práčata z Týna, cenu pořadatele Balteus a cenu dětského diváka Nuncius Regis.

Dalšími akcemi ve Vodním hradu je Keltský kruh 15. a 16. července, Budyňský poutník 5. až 7. srpna a Bitva Budyně 13. srpna.