Zpravodajství on-line z dalších dnů najdete ZDE!


Úterý 4.6.

23:57 Štětí: "Protože ve Štětí voda na několika místech vystoupala nad úroveň pobřežní komunikace, chrání město provizorní protipovodňové bariéry. Vzhledem k tomu, že ještě neuplynulo bezprostřední nebezpečí, stále upozorňujeme občany bydlící na Husově náměstí, v Dohnalově ulici a v Litoměřické ulici, aby i nadále byli připraveni na možnost evakuace," informuje aktuálně radnice.

23:10 Lovosice: Usilovně se pracuje na sypané hrázi u Lovochemie (viz. foto). "Naváží se  další materiál, skládají pytle, utěsnují, vyhrabávají slepé koryto, aby se voda vsakovala. Je tady mnoho lidí, kteří pracují, jedna tatra vozí hlínu za druhou - jsou průsaky, ale zeď funguje," hlásí zpravodaj Deníku. "Snaží se to udržet, aby Lovochemie zůstala suchá." Kvůli sporům s majitelem pozemku v části u Modly nebyla vybudována protipovodňová ochrana. 

Lovosice před půlnocí - snaha hasičů a pracovníků odborné firmy udržet protipovodňovou zeď u Lovochemie nepropustnou

23:09 Křešice: Ještě 12 lidí zůstává ve svých domech, odmítají opustit své domovy. Policie hlídkuje.

23:08 Počeplice a Libochovany: V obci u Štětí jsou zatopeny domy, lidé cítí bezmoc. Čeká se na kulminaci. To v Libochovanech hladina Labe stoupá blíže k návsi po cestě od řeky, jsou zatopeny první domy, opakuje se scénář jako u povodně z roku 2002.

22:30 Křešice: Kulminace by měla podle starosty obce V. Kovaříka probíhat mezi půlnocí a šestou hodinou ranní, uvedla ČT24. Hladina by podle prognózy mohla stoupnout ještě o metr.

22:13 Terezín: Sucho, voda ve městě není. "Zatím je to normální večer, ale smutný. Město je bez aut a lidí, i když víme, že i po evakuaci je zhruba 200 lidí schovaných ve městě. Budeme je stále přesvědčovat, ale evakuace je dobrovolná. Voda teče, elektřina je zapnuta, nic ty lidi netrápí. Navíc pokud bydlí ve vyšších patrech.  Lidé z přízemních bytů ale museli odejít. Pokud se naplní prognóza, na náměstí bude půl metru vody. Možná se město podaří uchránit. Stále jsme odčerpávali vodu. Povodí nám ale řeklo, ať to zastavíme kvůli vyrovnání hladiny. Zatím nás s kulminací natahují. Zatopeny jsou ale České Kopisty a Počaply, kde se prognóza už potvrdila a je rozdíl hladiny vody oproti povodni z roku 2002 o půl metru. Problém těchto obcí je v tom, že tam protipovodňovou ochranu odmítli, v Terezíně bohužel není zatím dobudována. Lidé od šesti hodin usilovně pracují na zábranách pro město. Mám čisté svědomí, letos máme odborné řízení, nic jsme nepodcenili. Když si vzpomenu, co bylo před jedenácti lety, jak jsme tenkrát zápasili. Nyní máme zkušenosti a přesné informace," řekla starostka zpravodaji Deníku Růžena Čechová. "Ve 4. dvoře voda bude, už se to tam zatápí. Bývá tam i při menších povodních či při tání sněhu." Bohušovice nad Ohří a Nové Kopisty jsou stále také v suchu. 

21:50 Lovochemie zastavila výrobu už v neděli večer. A co ostatní podniky v Lovosicích? "Co se týče firem v průmyslové zóně jako TRCZ, vedení se nás ptalo na situaci. Popsala jsem jim stav a bylo jim oznámeno, že by měli zaměstnance pustit domů. Záleží to ale na vedení firem," popsala J. Hejdová z lovosické radnice.

21:48 Lovosice: Evakuace již proběhla. Evakuováno bylo 1850 lidí, z toho 61 požádalo město o ubytování. "102 lidí evakuaci odmítlo, v objektech zůstanou na vlastní nebezpečí," řekla P. Burianková z radnice. "Uzavřena kvůli vodě je ulice Dlouhá, dále úsek od Kostelní po Terezínskou k autosalonu Okim." V terénu se pohybují technici ČEZ, kteří vyhodnocují zda objekt od elektřiny odpojit či nikoliv. 

21:35 Pokles hladiny Labe potvrdil starosta Mělníku Ctirad Mikeš. Podle Českého hydrometeorologického ústavu hladina dosahovala v okamžiku kulminace 929 centimetrů.

21:23 Štětí: Povodňová situace včetně prognózy výšky hladiny zůstává beze změny s předpokladem kulminace v nočních hodinách. "Opět upozorňujeme občany bydlící na Husově náměstí, v Dohnalově ulici a v Litoměřické ulici, aby byli připraveni na možnost evakuace. Dále znovu žádáme všechny občany, aby omezili spotřebu vody na minimum vzhledem k tomu, že veškerá kanalizační voda musí být znovu přečerpávána a zabraňuje se tak odčerpávání spodní vody. Ve středu zůstává uzavřena 3. ZŠ v Ostrovní ulici a Speciální základní škola. Centrální školní jídelna bude uzavřena od středy do pátku včetně. Jídelna ve 2. ZŠ ve Školní ulici zůstává v provozu, pouze nebude vařit pro kastrůlkáře," informovala štětská radnice. 

21:10 Hrobce: Povodňový štáb obce Hrobce informuje, že hladina Labe, dle posledních dostupných informací, má dosáhnout výše hladiny + 20 cm nad současnou hladinu. Kulminace se předpokládá v nočních hodinách. Most v zůstává Roudnici otevřen, ve Štětí uzavřen. V Litoměřicích uzavřen starý most v Litoměřicích, nový most v Litoměřicích zůstane průjezdný.

21:06 Píšťany: Oproti očekávání je elektřina v obci stále zapnuta. Voda se stále drží za postavenou protipovodňovou ochranou a ze břehů jezera je vylitá "pouze" u hotelu Marina Labe, informoval obecní úřad.

21:04 Velké Žernoseky: Obec je neprůjezdná - objízdná trasa je přes Kamýk nebo Malíč a Michalovice. Voda v obci zaplavila silnici v nejnižším místě Žernosek, silnice je neprůjezdná. Voda u přívozu je už pod viaduktem, voda u průplavu zatopila obě pole a dosahuje už po železniční most. Vyklízí se nejníže položené domy. Pokud hladina Labe dosáhne výšky na 1130 cm, bude zatopen další obvyklý úsek, informoval obecní úřad.

20:15 Roudnice nad Labem: "Podle nejaktuálnější zprávy z Povodí Labe nastává v současnosti kulminace nynější povodňové vlny v profilu Mělník. Kulminace bude probíhat v průběhu večera a noci, v profilu Roudnice n. L. lze očekávat kulminaci povodně v ranních hodinách. Vzhledem k minimálnímu pohybu hladiny na Mělníku v posledních hodinách neočekáváme ani u nás výrazný vzestup, cca 20 cm proti současnému stavu," informovala radnice.

20:02 Lidé z postižených oblastí se již nyní mohou hlásit na Úřadu práce v Litoměřicích o dávky hmotné nouze.  Pracovníci úřadu jsou připraveni podávat aktuální informace o tom, kdo a v jaké výši na ně má nárok, informoval krizový štáb z Litoměřic.

20:01 "V Litoměřicích stále trvá předpoklad, že povodeň by měla dosáhnout o zhruba metr nižší hladiny, než v roce 2002. Voda bude v Litoměřicích kulminovat pravděpodobně ve středu nad ránem, zhruba šest hodin poté, kdy dosáhne vrcholu na Mělníku. I nadále zůstává v neomezeném provozu most generála Chábery, který je spojnicí pravého břehu Labe s levým nejen pro město Litoměřice, ale celý region. Konstruován byl tak, aby odolal povodni z roku 2002," informovala mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

20:00 Dopravní servis - aktuální stav uzavírek na Litoměřicku: úsek Žalhostice - Píšťany, Radovesice - Budyně nad Ohří, most Štětí oba směry, II/247 Chotěšov - II/246, Dolní Encovany - Křešice, křižovatka II/247 Prosmyky - přístav, Žalhostice - Velké Žernoseky, Hoštka - Štětí, křižovatka II/608 do Libotenic - křižovatka III/24058 Libotenice, Počeplice, Mlékojedy - II/247 k + I/15, Tyršův most Litoměřice:  křižovatka II/608 Terezín - křižovatka II/261,  Libochovany - Církvice, II/608 u Terezína - Počáply,  křižovatka II/608 u památníku Terezín - České Kopisty, okružní křižovatka I/15 Terezínská - III/2474 Hrdly, Bohušovice n. O. - II/608 Hrdly, I/30 Lovosice - Ústí n.L.- Žižkova ul., Lovosice OK II/247 Prosmyky - Lovosice OK III/00817, křižovatka III/26119 na Hněvice - hranice Ústeckého kraje, Lukavec - křižovatka I/15 u Lovochemie Lovosice, křižovatka II/240 Polepy-Křešice - okružní křižovatka I/15 Litoměřice,  Štětí Pobřežní ulice

19:45 "Podle Povodí Labe by kulminace měla dorazit do Ústí nad Labem zítra odpoledne na úrovni 11,3 – 11,5 metru. Bude přesažena úroveň stoleté vody. Po intervenci hejtmana Bubeníčka byl snížen odtok z vltavské kaskády, což by mělo umožnit rychlejší odtok vody z území. Návrat řeky do koryta zabere přibližně dalších pět dní po kulminaci," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

19:30 Lovosice: Konec evakuace je naplánováno na 22. hodinu. "Policisté procházejí jednotlivé domy a zvoní na byty. Kontrolují, zda se lidé evakuovali. Vyrozuměno bylo 1724 lidí. 51 lidí odmítlo evakuaci, museli podepsat papír a zdůvodnit, proč se nechtějí evakuovat. 45 lidí bude ubytováno na 3. ZŠ. Dvě osoby jsme odvezli do litoměřické nemocnice, jednu do Čížkovic," informoval člen lovosického krizového štábu.

19:11 Roudnice nad Labem: Uzavřen je průjezd části Poděbradovy ulice směrem od nádraží k ulici Palackého

19:09 Lovosice: U železničního přejezdu na trati Lovosice - Ústí nad Labem stanice Město Lovosice (přejezd na Malé Žernoseky) nefunguje signalizace. Dopravní zabezpečení je řešeno ČD (vlak pojede sníženou rychlostí a bude vydávat výstražné znamení), informovala radnice.

18:51 Začala evakuace lidí z Nových Kopist.

18:50 Terezín: Voda zatopila šance v Terezíně u terezínských zdymadel. "Zakazuji vstup a pohyb osob na území vnitřního města Terezín, území, jehož hranice tvoří vnitřní pevnostní val tj. bastiony 1 – 8 propojené jednotlivými kurtinami včetně. V případě porušení tohoto zákazu se jednotlivé osoby vystavují nebezpečí povinné evakuace," oznámila starostka Růžena Čechová

18:45 Štětí: V Počeplicích proběhla částečná evakuace - 15 domů. V Hněvicích rovněž částečná evakuace a je po silnici nedostupné. Ve Štětí je situace v této době nejdramatičtější. "Voda dosahuje úrovně vozovky na nábřeží. Postavili jsme zábranu z vaků a z jílu hráz. Jestli tato opatření vydrží, bude to dobré. Pokud se to protrhne, bude voda na Husově a Mírovém náměstí. Muselo by dojít k evakuaci jedné ulice a škody na majetku budou velké," řekl štětský starosta Tomáš Ryšánek. 

18:32 Úpravna vody Vlastislav bude zásobovat Lovosice pitnou vodou po celou dobu krizového stavu, informovaly SčVK.

18:30 Lovosice:  Provoz škol a školek - základní školy: Ve středu 5.6.2013 a čtvrtek 6.6.2013 je plánováno ředitelské volno pro všechny školy bez výjimky (provoz družiny zajištěn), v pátek 7.6.2013 bude situace řešena individuálně, dle potřeb jednotlivých škol. Mateřské školy: Terezínská - zavřena, Resslova - v závislosti na elektrické energii (odpojení = uzavření školky ), Sady pionýrů - otevřena, Zvláštní škola: ve středu 5.6.2013 bude ředitelské volno, Gymnázium: ve středu 5.6.2013 ředitelské volno, dále bude situace řešena operativně, Střední odborná škola technická: od středy 7.6.2013 do pátku 9.6.2013 bude ředitelské volno

17:33 Mezi Štětím a Mělníkem byla zastavena vlaková doprava.

17:06 Uzavřeny jsou Velké Žernoseky.

16:55 Hasiči ze Zákup jsou v Terezíně (viz. foto): „Je to tu jako po vymření. Čekáme, až to přijde," popsal do telefonu Jaroslav Homza st. Ten je jedním z jedenáctky zákupských dobrovolných hasičů, kteří od pondělí pomáhají v Terezíně. Situace v pevnostním městě, kterým protéká Ohře, byla v úterý napjatá. I když mělo domovy opustit všech sedmnáct stovek obyvatel, zhruba tři sta z nich evakuaci odmítlo. „To čekání je nejhorší. Je dlouhé. Ale jsme v pohodě," vzkázal Jaroslav Homza z uzavřeného Terezína do Zákup.

Zákupští hasiči v Terezíně

16:16 Policie v 18 hodin uzavře pro tranzitní dopravu silniční most v Roudnici nad Labem, rozvodněný tok tak bude možné na území Ústeckého kraje přejet jen po mostě gen. Chábery v Litoměřicích.

15.46 Areál Lovochemie je stále suchý. "Byl jsem se podívat za protipovodňovou zeď a nemám z toho kvanta vody dobrý pocit. My zatím v tuto dobu vodu v areálu nemáme," řekl z vedení firmy Vladislav Smrž.

15:44 Přivaděč na most gen. Chábery je z obou stran zatopen vodou, tak jako Mlékojedy. Silnice je jediným suchým místem v moři vody.

15:35 Dopravní kolaps - dlouhá kolona aut od prosmyckého hřbitova přes nový most gen. Chábery až do centra Litoměřic. "Kolona stojí na mostě. Kdo nemusí, ať do Litoměřic od Lovosic vůbec nejezdí," informuje zdroj Deníku.

15:22 Budyně nad Ohří: Řeka zatím nedělá zásadní problémy. "Máme jednu uzavírku - Radovesice - Budyně. Budou další uzavírky, omezí se příjezd do Pístů. Udělali jsme přípravy a čekáme na vodu na úrovni povodni 2011. Vyklizeny jsou chatové osady. Ve Mšeném proběhla na žádost obyvatele 1 evakuace. Jsme v očekávání, hasiči jsou aktivizováni. Máme na Ohři vyhlášen 3. stupeň. Hlavní nápor vody má přijít dnes v noci," sdělil starosta Petr Medáček.  

15:14 Lovosice: Do 18 hodin opustí své domovy zhruba 1000 lidí z 10 ulic. "Členové krizového štábu obcházejí rodiny a informují je, že se mají se vystěhovat. Sepisují seznamy lidí, zda mají kam jít. Ti, kteří odmítnou evakuaci, musí podepsat dokumenty na vlastní nebezpečí. V některých ulicích odpojují elektřinu, odpojen je už internet," sdělil zpravodaj Deníku

15:07 Velká voda u soutoku Staré Ohře a Labe znamená kompletně zničenou úrodu biozeleniny v Camphillu České Kopisty. Obyvatelé byli evakuováni. „S úrodou na polích jsme se rozloučili. Doufáme, že budovy zůstanou ušetřeny, ale podle posledních informací, to vypadá, že přestože objekt Camphillu České Kopisty je poměrně vyvýšený, bude vody v místnostech po kotníky," řekl novinářům Ivo Brzák. Záplavy přišly v nejhorší dobu. Úroda zeleniny na pěti hektarech ekologicky obhospodařovaných pozemků je pryč. „Rozjezd Svobodného statku na soutoku je ohrožen. Veškerá zelenina byla už vysázena, je čas těsně před sklizní. Než voda opadne, bude pozdě na další výsadbu. S úrodou jsme se rozloučili," doplnil Ivo Brzák.

15:02 Libochovice: "Situace na Ohři vypadá mnohem lépe než v roce 2011. Dostali jsme informace z Povodí Ohře, že se řeka vyleje, zatím se to nestalo. Je zvýšená hladina, ale škody zatím nejsou. Jsou zvýšené spodní vody pod parkem. Jsou zatopeny tenisové kurty, ale to spíše od potoka než od řeky," sdělila libochovická starostka Jana Holá. Kastelán zámku L. Pešek zpravodaji Deníku řekl, že jsou učiněna opatření, aby případně voda z parku zatopila budovu zámku. 

14:59 ČEZ Distribuce vyhlásila dnes od 14 hodin do odvolání stav nouze v okresech Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. "V zaplavených území bude z bezpečnostních důvodů vypínat částí distribuční soustavy a pro odběratele to může znamenat omezené dodávky elektřiny. Obnovení dodávky elektřiny bude zajišťováno bezprostředně po té, co to umožní technický stav postižených částí zařízení distribuční soustavy a dále i stav zařízení a vnitřní instalace jednotlivých odpojených objektů," informovala mluvčí Soňa Holingerová.

14:53 V pondělí se v odpoledních hodinách ztratil poblíž zatopených Libotenic starší muž. Na místo byly vyslány policejní hlídky, psovodi, okolí měl prohledávat i vrtulník s termovizí. Muže z Libotenic našly hlídky po osmé hodině večer.

14:48 "Píšťany nejsou zatopeny, hasiči čerpají vodu. Jsou ale celé evakuovány," hlásí zpravodaj Deníku. "Hasiči čerpají vodu v Prosmykách."

14:42 "Nový most gen. Chábery v Litoměřicích by se zavírat neměl. Platí stále původní informace z dopoledne," uvedla mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

14:17 Nařízená evakuace obyvatel v Lovosicích, a to v těchto ulicích: Vodní, Krátká, Dlouhá, Terezínská, Wolkerova, část Osvoboditelů. "Bude vypnuta elektřina z důvodu vody ve sklepích. Ve Vodní ulici lze čekat vodu i na silnici. Lidem zajistíme ubytování a stravu na 3. ZŠ," sdělila lovosická radnice.

14:11 Labe by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve výšce 11,5 metru, to je zhruba o 40 centimetrů méně než v roce 2002. Kulminace má přijít ve středu večer. Vyplývá to z jednání ústeckého krizového štábu, o kterém informovala mluvčí magistrátu Romana Macová. "Z Povodí Labe přišla zpřesněná předpověď vzestupu hladiny Labe. Řeka by měla ve středu ráno překročit 10,8 metru, kulminovat by měla ve středu večer na 11,5 metru. Dnes před polednem měla 940 centimerů. Je tedy pravděpodobné, že řeka stoupne o více než dva metry," uvedla. Pondělní předpověď přitom kulminaci odhadovala ve výšce 11,3 metru.

13:25 Křešice jsou plně zatopeny, voda je i v kostele. V Lovosicích je zatopena silnice od dálničního přivaděče D8 po Besedu. Tam, kde denně jezdily kamiony, je vodní kanál, hlásí zpravodaj Deníku.

13:15 Premiér vlády Petr Nečas z Kralup nad Vltavou zamíří do Terezína. Podle informací Deníku bude ve městě kolem 15.30 až 16. hodiny. Poté zamíří do Ústí nad Labem.

12:50 V Povodí Ohře platí na několika místech třetí povodňový stupeň. Nejvíce se vodohospodáři obávají situace na soutoku Ohře a Labe, kde se v roce 2002 vytvořilo jezero dlouhé dvacet kilometrů a široké osm kilometrů. Tehdy rozvodněné Labe proniklo proti proudu do Ohře a zalilo Terezín a dalších zhruba 40 obcí. "Opakování tohoto stavu nemůžeme ani potvrdit ani vyloučit," uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. "Rozdíl je bohužel v tom, že tehdy nebyly povodně na Ohři, vše způsobilo Labe. Teď máme třetí povodňové stupně i na Ohři," zdůraznil mluvčí. 

12:46 Areál Lovochemie je i v této době bez vody z řeky. "Stále je sucho," řekl z vedení firmy Vladislav Smrž.

12:42 ČEZ postupně vypíná odběratele od elektrické energie v těchto částech obcí: Brňany, Brzánky, Černeves, České Kopisty, Dobříň, Dolní Zálezly, Hrobce, Křešice, Kyškovice, Libochovany, Litoměřice, Lovosice, Mlékojedy, Lounky, Nučničky, Olšinky, Počáply, Počeplice, Roudnice n. L., Terezín, Třeboutice, Štětí, Velké Žernoseky, Žabovřesky, Žalhostice, Želetice, Židovice, Vědomice, Prosmyky, Okna, Lhotka n. L., Hněvice, Račice, informovala mluvčí Soňa Holingerová.

12:32 V Lovosicích je mezi lidmi panika kvůli vodě. V Lidlu ji lidé vykupují, hlásí zdroj Deníku.

12:30 Dopravní servis - Lovosice: Uzavřená komunikace – ulice Přívozní od křižovatky s místní komunikací ulice Osvoboditelů, uzavřena komunikace 1/15 od velkého kruhového objezdu Prosmyky podél Lovochemie ke křižovatce se silnicí III/00817 to je malý kruhový objezd „U kapličky". Uzavřená komunikace 1/15 od „Kapličky" směr okružní křižovatka, sjezd z dálnice D8. Uzavřena komunikace 1/30 od kruhového objezdu „U Lidlu" směr Ústí nad Labem (okružní křižovatka U Besedy ve směru ul. Osvoboditelů a ul. Dlouhá prozatím průjezdná). Objízdné trasy jsou značeny. Uzavřen podchod „U Besedy": Odchozí trasa přes lávku 1/30 z ulice K. Maličkého do ulice 28. Října (u domu s pečovatelskou službou). Dopravní situace MHD a BUS: V provozu pouze zastávka na autobusovém nádraží. "Upozorňujeme, že autobusy nemusí reflektovat časy odjezdů," sdělila radnice.

12:27 Roudnice nad Labem: "Žádáme občany, aby omezili spotřebu vody vzhledem k omezené funkčnosti kanalizačního systému," sdělila radnice. "V ranních hodinách došlo k výpadku elektřiny, na většině míst byla již dodávka obnovena. Vypnuta zůstává část zaplavené ulice Havlíčkova. Dodávka v Třebízského ulici bude obnovena v nejbližší době."

12:26 "Dezinfekční, úklidové a další prostředky potřebné k likvidaci povodňových škod mohou dárci nosit do areálu Jednotky sboru dobrovolných hasičů v Roudnici nad Labem, vjezd proti pohotovosti nemocnice. Za dary velice děkujeme," sdělila roudnická radnice.

12:20 Situace v Křešicích je už nyní horší než při povodních v roce 2006. Hladina Labe má ještě dál stoupat, nejspíš se přiblíží stavu při povodni z roku 2002. ČTK to dnes řekl starosta obce Václav Kovařík. Téměř celé Křešice jsou už podle něj zaplavené. "Podle mých informací bychom se měli téměř přiblížit povodni z roku 2002. Pravděpodobně bude o půl metru až metr méně," řekl. Dodal, že hladina Labe tu v roce 2002 vyšplhala do výše 10,35 metru. Nyní je asi na 760 centimetrech. Zhruba 1000 lidí se podle starosty evakuovalo disciplinovaně. Asi 40 lidí z Křešic je ubytovaných v sousedních Polepech. Evakuován byl i obecní úřad, přesunul se do Zahořan, kde je štáb hasičů. Opustit své domovy v Křešicích odmítlo na vlastní nebezpečí 71 lidí v 34 objektech. Kovařík poznamenal, že tento postoj záchranným složkám komplikuje práci, protože tyto lidi bude nakonec stejně třeba odvézt na člunech. Situace v obci monitorují ze člunů hasiči a policisté.

11:50 Dopravní servis - železnice: Přerušen provoz v úseku Lovosice - Ústí nad Labem hlavní nádraží.

11:28 Pod vodou je celý sportovní areál v Lovosicích - včetně házenkářské haly Chemik, hlásí zpravodaj Deníku. "Může tam být až dva metry vody." 

11:25 "Zásobování pitnou vodou je v současné době přerušeno v několika oblastech, kde došlo v důsledku silných dešťů ke znečištění pramenišť. Na Litoměřicku je nevhodná kvalita vody v obcích: Kotelice, Horní Vysoké, Levín a prameniště Mentaurov," informovala mluvčí SčVK Iveta Kardianová. 

11:20 "Nepříznivá situace je na Ohři, která má již nyní o metr vyšší hladinu než v roce 2002. Je zřejmé, že k rapidnímu zhoršení dojde poté, co na soutok Labe a Ohře dorazí vlna z Mělníka. Stane se tak pravděpodobně dnes večer," uvedla z krizového štábu litoměřická mluvčí Eva Břeňová.

10:54 Hasiči s policisty evakuovali ještě 4 osoby z ubytovny u zimního stadionu v Lovosicích. Museli je přemlouvat, nechtěli jít.

10:47 V Ústeckém kraji muselo opustit domov zhruba 6000 lidí. Evakuace končí na Litoměřicku, z bytů a domů odchází ještě obyvatelé Ústí nad Labem a Děčína. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekl hejtman Oldřich Bubeníček. "Povodně si v regionu zatím nevyžádaly žádnou oběť ani těžké zranění," uvedl. Evakuace zatím je bez větších problémů. V noci museli záchranáři pomoci lidem, které objevili v ubytovně v Mlékojedech na Litoměřicku. "Vlastník nemovitosti tam 51 lidí ponechal osudu, v ubytovně bylo už půldruhého metru vody. Prošetřovat podnikatele bude policie," uvedl Bubeníček. Podle informací z místa někteří lidé nechtěli ubytovnu opustit. Prioritou je podle hejtmana kromě evakuace lidí zachování v provozu posledních dvou mostů přes Labe v kraji. Uzavřeny jsou už oba silniční mosty přes řeku v Ústí nad Labem, spojnice břehů v Děčíně i starý most v Litoměřicích. "Pro osobní dopravu a záchranáře zůstává otevřen nový most v Litoměřicích a most v Roudnici nad Labem," upřesnil Bubeníček. Z jedné strany Labe na druhou se na severu Čech už nedostanou kamiony.

10:42 Dopravní servis: V Lovosicích jsou uzavřeny ulice jako Zámecká a okolo lesoparku Osmička. Také komunikace od kruhového objezdu u Besedy k supermarketu Lidl. Na Roudnicku jsou neprůjezdné komunikace podél Labe - v obcích Hrobce, Židovice, Dobříň, Kozlovice, Záluží, Hněvice, Račice. V Litoměřicích jsou uzavřeny silnice v Želeticích, uzavřeno je obchodní centrum Interspar a OBI.

10:40 Lovosice: "K vývoji povodňové situace předpokládáme zatopení  sklepních i obytných prostor v ulicích Terezínská, Myslivecká, Přívozní, U Zdymadel, Zámecká, Resslova, Vodní, Karla Maličkého, Dlouhá, Krátká, Wolkerova, spodní část Husova. Zaplaveny budou i garáže podél hlavní silnice do Ústí n.L. Žádáme občany, aby se připravili na možnost evakuace, zabalili nejnutnější věci a vyčkali dalších pokynů krizového štábu. Současně žádáme spoluobčany o zabezpečení majetku," informovala radnice.

10:34 Nejaktuálnější informace ze zasedání krizového štábu Ústeckého kraje hovoří o kulminaci Labe v Ústí nad Labem na úrovni 11,1 – 11,5 metru kolem poledne ve středu 5. června. Kvůli uzavírce téměř všech mostů přes Labe se omezuje doprava nad 3,5 t na dvou zbývajících mostech v Litoměřicích a Roudnici. "Nechceme, aby nákladní doprava přetížila a ucpala zbývající dva funkční mosty přes Labe, které v kraji máme, proto na ně bude povolen vjezd pouze osobním vozidlům do 3,5t, hromadné dopravě a vozidlům IZS. Naopak i osobní vozy bez dálniční známky mohou do odvolání využívat dálnici D8 v úseku Roudnice – sjezd na Libouchec," řekl k dopravním změnám hejtman Oldřich Bubeníček.

10:33 Roudnice nad Labem: V ulicích Komenského, Rvačov, Bezručova, nám. Jana z Dražic je hlášen výpadek dodávky elektřiny. Na opravě se pracuje," informovala radnice.

10:30 Hospic sv. Štěpána se rozhodl věnovat polovinu výtěžku ze zítřejšího charitatvivního koncertu na pomoc obětem povodní. Benefice se uskuteční 5. června v 19 hodin se v Děkanském kostele Všech svatých. Hospic navíc stále přijímá přijímá těžce nemocné za zátopových oblastí. "Jedná se především o nemocné, kteří měli od nás zapůjčené pomůcky a s podporou rodiny zatím zvládali pobyt doma. Nyní však museli být evakuováni a tak jsme jim samozřejmě nabídli možnost péče u nás," sdělila ředitelka hospicu Monika Marková.

10:25 Dopravní servis: Stav dnes ráno byl takový, že uzavřena byla silnice 2. třídy z Hoštky na Štětí.  Neprůjezdná je kvůli uzavírce mostu i silnice ze Štětí na Roudnici nad Labem. Z Litoměřic se nedostanete do Žalhostic, Velkých Žernosek, Libochovan a Ústí  nad Labem. Stejně tak je neprůjezdná silnice 3. třídy ve směru Nučničky – Libotenice – Travčice. Neprůjezdný je Terezín, který se připravuje na povodeň.

10:22 Litoměřice: "V noci na dnešek probíhala další evakuace osob, tentokráte z Rybářské ulice.  Pro dopravu byla uzavřena Jarošova ulice. Narychlo byla řešena situace v Mlékojedech. Celkem je v Litoměřicích ubytováno 291 evakuovaných osob, a to na zimním stadionu, v hostelu, domovu pro seniory, v tělocvičně ZŠ v Havlíčkově ulici, domovu pro matku a dítě a ve vojenské ubytovně, přičemž další přicházejí," informovala mluvčí města Eva Břeňová. Největší počet evakuovaných přijala nemocnice v Litoměřicích, a to 112 osob. "Nyní již můžeme přijímat pouze akutní případy. S ohledem na mimořádnou situaci jsme nuceni odložit některé plánované operace neakutního charakteru," informoval výkonný ředitel nemocnice Radek Lončák. Se zásobováním potravinami nejen lidí evakuovaných z Litoměřicích, ale i z okolí vypomáhá Centrální školní jídelna.

10:08 Lovosice: Zatopena je čerpací stanice Benzina, Zámecká ulice až ke sportovním halám, voda míří k Besedě, očekává se zatopení ulic Vodní či Karla Maličkého. Voda možná vystoupí až do bytů v přízemí, hlásí zpravodaj Deníku.

10:04 Dobrovolní hasiči z Litoměřic jedou čerpat vodu do Píšťan, začíná prosakovat mobilní hráz

10:03 V Roudnici byla odstavena čistička odpadních vod, potvrdili to hasiči.

9:59 Aktuální stav vody v Počaplech: "Voda se do vesnice valí ze všech stran," informoval čtenář Deníku, jenž poslal i fotografii.

Počaply, středa 4.6. ráno

9:50 Voda v Křešicích je na úrovni 730 cm. "Protipovodňová opatření neplní opatření. Hladina by měla vystoupit pod úroveň roku 2002. Evakuaci odmítlo 71 lidí, evakuováni jsou lidé z Křešic, Nučnic, Třeboutic. Lidé jsou ubytováni z větší části v Polepech," informoval pro ČT24 starosta Václav Kovařík. "Udělali jsme rozhlasem poslední varování, aby lidé opustilii svá obydlí. Budeme už dělat pouze ze člunu namátkové kontroly. Stěžuje nám to práci. Naštěstí 99 procent našich občanů se disciplinovaně evakuovalo. Kritická situace je v celé obci, je z velké části zatopena, suchou nohou se už nelze dostat k příbytkům." 

9:38 Areál Lovochemie je stále chráněn protipovodňovými opatřeními. "Jsme v suchu, zatím vše drží," informoval z vedení firmy Vladislav Smrž.

9:33 "V Terezíně se mělo do půlnoci evakuovat téměř 2000 lidí, většina z města už odešla. Uzavřen je i Památník Terezín. Dnes ráno ale policejní hlídky ještě jednou město projdou," řekla referentka městského úřadu Iva Voženílková, která obsluhuje městskou krizovou linku. Obyvatelé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá. Evakuace se týkala asi 1700 obyvatel města a asi 270 klientů domova se zvláštním režimem, kde žijí lidé s různými druhy postižení. "Nejvíc nám vypomohly Litoměřice, do nemocnice šlo asi 80 lidí, dalších zhruba 50 šlo do penzionu Pahorek, asi 20 lidí do zařízení v Beřkovicích a na další místa," uvedla starostka města Růžena Čechová. Podle Voženílkové ale město nejspíš neopustili všichni. "Obyvatelé vyšších pater možná zůstali. Starostka řekla, že v roce 2002 bylo v Terezíně 1,5 metru vody z Labe. Současné povodně se s tehdejšími často srovnávají. "Říkají, že nyní bude metr rozdíl, to je ale pořád půl metru. Přízemní byty se tak stejně budou muset vystěhovat," míní Čechová. Terezín ale tentokrát možná zasáhne jak voda z Labe, tak z Ohře. Povodí Ohře totiž musí začít upouštět více vody z Nechranické přehrady. Ve městě by se mělo zvýšení odtoku projevit v úterý ráno či dopoledne.

9:31 Na Litoměřicku byla hasičskými jednotkami v 0:38 evakuována ubytovna v areálu Komplety v Mlékojedech. Hasiči také evakuovali 4 domy v obci Hrobce. V 6:31 vyjela jednotka HZS ÚK ze stanice Litoměřice na Střelecký ostrov, kde v prostoru mlýna uvázli 4 lidé. Hasiči je na člunu dopravili do bezpečí. V Roudnici nad Labem čerpali hasiči v 5:20 vodu v Havlíčkově ulici, kde se protrhla hráz, informovali hasiči.

9:05 "Hennlich nabízí parkovací místa ve svém areálu, možnost uskladnění věcí v hale, máme k dispozici auto s vlekem, kontakt 602 422 896," informuje Pavel Žalud, vedoucí správy.

9:02 V Litoměřicích budou dopravní komplikace. Otevřen je pouze nový most Gen. Chábery.

8:58 Osmička v Lovosicích je zcela pod vodou. Ta zatopila i supermarket Penny market. V Chodounech a Lounkách je nařízena evakuace. Protipovodňová opatření pokračují v Brňanech a Brozanech n. O.

7:46 "Krizový štáb obdržel informaci od Povodí Labe o aktuální situaci na vodním toku Labe. Kulminace povodňové vlny na Mělníku by měla být dnes odpoledne. Zaplavení lze očekávat mírně pod stav povodně v roce 2002. V Roudnici nad Labem bude zasažena lokalita ulic Havlíčkova od restaurace Maják po náměstí Jana z Dražic, částečně ulice Poděbradova. Kulminace hladiny řeky Labe v Roudnici nad Labem je předpokládána dnes ve večerních hodinách," informovala roudnická radnice.

7:44 "Povodňová situace ve Štětí se oproti prognózám z Povodí Labe dále zhoršila. V současné chvíli je na úrovni 50-leté vody a podle dostupných informací by měla vystoupat až na úroveň 920 cm. Protože při případném dalším stoupání by už mohlo dojít k přelití nábřežní komunikace, upozorňujeme občany z Husova náměstí, Dohnalovy ulice a Litoměřické ulice, že je potřeba se připravit na možnou výzvu k evakuaci. V současné době je uzavřena komunikace na Hoštku a nelze již projet ani obcí Liběchov. Protože nyní dochází k postupnému zaplavování Mírového a Husova náměstí vodou z kanalizace, která již není schopna splašky odplavit, žádáme občany, aby omezili spotřebu vody na minimum," informovala štětská radnice.

7:33 Tyršův most v Litoměřicích je uzavřen, voda je až za hotelem Helena, nelze se dostat do Želetic, v noci byla evakuována ubytovna za použití člunů. Voda zatopila Mlékojedy, Křešice, Hněvice, golfové hřiště v Terezíně, Třeboutice, na zatopení se chystá Štětí. Nový most gen. Chábery je v provozu. Uzavřen je most ve Štětí. 

7:30  V Mělníku řeka stále stoupá, v 06:40 hladina dosáhla 886 centimetrů s průtokem 3 900 m/3. Hladina roste i v Ústí nad Labem.

7:25 V Ústí nad Labem jsou uzavřené oba silniční mosty spojující čtvrť Střekov se zbytkem města.

Pondělí 3.6.

23:50 Noc bude ve znamení zatopení několika obcí. Vážný stav je v dolní části Litoměřic, v Želeticích nebo Mlékojedech.

23:25 Křešice budou zatopeny, záchrana obce se nezdařila. Protipovodňové zábrany jsou postaveny na dvacetiletou vodu. Povodí Labe ale oznámilo, že voda bude padesátiletá.

23:01 V Mlékojedech je naplánována evakuace. Připravena je i pro Píšťany.

22:53 "V této chvíli je v důsledku uzavření hlavních úzavěrů plynu přerušena dodávka především odběratelům v obcích Křešice, Mlékojedy, Píšťany, České Kopisty, Nučnice, Litoměřice, Roudnice, Terezín," informoval mluvčí RWE Luboš Falhaur. Bez elektrického proudu jsou hlavně domácnosti v některých částech Litoměřic nebo Štětí a také v obcích Dobřín, Lounky, Račice, Okna, Černeves, Kyškovice, Nučničky, Počáply, Třeboutice, Žalhostice, Želetice, Vedomice nebo Prosmyky," informovala severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

22:46 Na Litoměřicko se valí stoletá voda. "Na základě nové informace byl průtok v Praze manipulacemi na vltavské kaskádě zvýšen cca 3200 m3.s-1. Vzestup průtoků v Labi pod soutokem s Vltavou bude pokračovat. Předpokládáme kulminace v Mělníku (880 cm/ 3850 m3.s-1) 4.6. odpoledne, v Ústí nad Labem (1130 cm/ 4150 m3.s-1, , cca <Q100) ve středu 5.6. dopoledne," uvedl Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

22:38 "Nový litoměřický most generála Chábery je konstruován tak, aby odolal i povodni roku 2002. Informace o jeho plánovaném uzavření, které se mezi obyvateli města šíří, se naprosto nezakládají na pravdě," informovala mluvčí Litoměřic Eva Břeňová. "Naopak k uzavírce Tyršova mostu pravděpodobně dojde během dnešní noci," sdělil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. "V tuto chvíli není zřejmé, kdy Labe bude v Litoměřicích kulminovat. Pravděpodobně se tak stane v úterý večer."

22:36 Lovosická radnice vydala upozornění: Očekává se možnost částečného zatopení přízemí domů v Terezínské ulici.

22:33 Zatímco most ve Štětí je od 22 hodin uzavřen, v Roudnici je stále otevřen. "Krizový štáb obdržel informaci od Povodí Labe aktuální situaci na vodním toku Labe. V důsledku manipulací na Vltavské kaskádě se předpokládá dle současných odhadů kulminace povodňové vlny na Mělníku na úrovni 880 cm/3850 m3/s, ke které by mělo dojít 4. 6.  odpoledne. V Roudnici nad Labem lze očekávat zaplavení oproti r. 2006 vyšší o 1,8 m, což ve srovnání se stavem 2002 je nižší o 1,6 m. Předpokládáme, že povodní bude postižena oblast ulic Havlíčkova, částečně ulice Poděbradova," informovala roudnická radnice.

22:30 "Podle aktuálních informací vystoupí hladina Labe během zítřejšího dopoledne ve Štětí až k hodnotě 890 cm. Nyní je výška hladiny bezmála 800 cm a k dosažení prognózované výše tedy zbývá ještě 90 cm. Štětský most je již uzavřen," informovala štětská radnice.

21:28 Voda začíná prosakovat do lovosického podchodu u Besedy.

21:25 NOVÉ INFORMACE: Labe má kulminovat až ve středu dopoledne a má vystoupat až na 1130cm na ústeckém vodočtu! To znamená, že by měla dosáhnout jen o sedmdesát centimetrů níže, než v roce 2002.

20:50 Pod viaduktem mezi Libochovany a Církvicemi je již voda, projet tudy je nemožné.

19:20 Hasiči budou v Křešicích monitorovat situaci společně s policejní hlídkou, vesnice bude uzavřena. Celá obec je evakuovaná, zůstalo zde pouze 76 lidí.

19:06 Křešice: "K čemu to tady stavěli? Stálo to nehorázné peníze a je to úplně k ničemu. Dělali to snad jen proto, aby zavřeli lidem ústa?", nebere si servítky rozčilený občan Křešic, který bezmocně příhlíží, jak rozvodněné Labe ohrožuje jeho domov.

18:55 Situace v Křešicích je na první pohled podobná jako v neděli, ovšem za 1-2 hodiny se očekává, že již voda začne přetékat přes protipovodňové hráze. Hasiči právě nyní přestali odčerpávat vodu, neboť to již nemá smysl

18:45 Na příjezdových komunikacích do Terezína (od Bohušovic a od Památníku) navážejí nákladní automobily hlínu, vzniká zde provizorní zábrana proti vodě

17:37 V Brozanech nad Ohří by se mohli začít připravovat na velkou vodu, vyplývá to ze zasedání krizového štbu v Litoměřicích. Důvodem je vypouštění Nechranické přehrady na Ohři. Průjezd Bohušovicemi bude co nejdéle zachován. Uzavření Tyršova mostu se počítá v nočních hodinách, až bude voda u hotelu Helena. Nový most gen. Chábery by měl být po celou dobu povodní průjezdný. 

17:20 Silnice od Libochovan do Cirkvic, Sebuzína a Brné směr Ústí nad Labem je průjezdná.

17:12 "Roudnické organizace nabízí pomoc lidem postiženým povodní - dočasné ubytování, oblečení, možnost odvozu věcí, pomoc dobrovolníků a jiné. Více informací poskytnou jednotlivé organizace: Centrum Hláska, Farní charita Roudnice n. L.," informovala roudnická radnice.

17:10 "Kulminace hladiny Labe se předpokládá dnes v noci na úrovni 820 cm, což je o 1 m výše než během posledních povodní v r. 2006. Štětský most bude pravděpodobně uzavřen v podvečerních hodinách, avšak bude záležet na průsacích vody. Hasiči se budou snažit udržet průjezdnost mostu co nejdéle. Silnice od mostu na Hoštku je otevřena a je použitelná bez omezení," informovala štětská radnice.

17:07 V Křešicích svádí boj z řekou. Vedení obce se rozhodlo vodu odčerpat z rybníka a chránit domy co nejdéle.

17:04 Voda rozlitá z řeky pomalu svírá Mlékojedy. Firmy v Želeticích postupně vyklízejí areály. Zavřeno má i čerpací stanice, kde probíhají zabezpečovací práce.  Voda už zalila areál litoměřického mlýna. 

16:54 SčVK informují, že je a bude v některých obcích zhoršena kvalita vody kvůli znečištění prameniští. „Na všech místech se snažíme co možná nejdéle udržet chod čistíren, nicméně dojde-li k většímu nátoku vody na čistírnu a je-li předpověď zaplavení, demontujeme technologii za účelem minimalizace škod," informovala mluvčí Iveta Kardianová.

16:30 Terezín je uzavřený pro dopravu, vjezd hlídají policisté.

16:16 Litoměřický Interspar bude mít otevřeno "podle vody", zboží se zde snaží dávat zhruba půl metru do výšky. OBI je zavřeno. Sousední prodejna Mountfield odváží sortiment pryč kamiony.

15:21 Také ve Velkých Žernosekách lidé na návsi pytlují. Komplet zatopeno je přístaviště přívozu.

15:04 Píšťany se připravují na evakuaci. Počítají zde s padesátiletou vodou, která obec zaplaví od jezera. Evakuace zde bude probíhat zřejmě kolem večera. Píšťanští počítají se zaplavením obce do výšky půl metru.

15:00 V Píšťanech je postavená protipovodňová zeď. Lidé zatím zůstávají ve svých domovech a někteří pytlují u Mariny Labe.

14:45 Město Litoměřice se s organizátory rozhodlo o následujícím víkendu zrušit plánovanou akci Hasičských slavností.

14:37 Dopravní servis: Tvoří se kolony na Tyršově mostě, a to v obou směrech. Zatopeno již je golfové hřiště v Terezíně.

14:24 Probíhá evakuace ústavu v Terezíně. Přistaveny jsou autobusy, klienty budou rozvážet do různých sociálních zařízení a nemocnic v okolí.

14:11 Zatopen je areál Pod Lipou v Roudnici nad Labem včetně budované elektrárny. Ve Vědomicích pytlují, tak jako u plavecké haly v Roudnici. Evakuace probíhá v Černěvesi nebo Lounkách, hlásí zpravodaj Deníku.

14:03 "Máme zatopen ostrov a nábřeží. Zatopeny jsou domy v Počeplicích, v Hněvicích silnice, most je otevřen," informoval štětský starosta Tomáš Ryšánek. 

14:00 Aktuální stav poboček České pošty na Litoměřicku: Křešice – pošta uzavřena, nedoručuje se; Terezín – pošta zatím otevřena, doručování pouze důchodů, Prackovice nad Labem – pošta otevřena, nedoručuje se, uzavřené komunikace.

13:57 Meteorologové očekávají další výrazný vzestup hladiny na soutoku Labe s Vltavou. V Mělníku na Labi byl dopoledne průtok zhruba 2200 metrů krychlových za vteřinu. V průběhu následujících dvou dnů by řeka měla kulminovat minimálně na 3500 metrů krychlových za vteřinu.

13:56 Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval na tiskové konferenci před riziky souvisejícími s povodní. Nebezpečná může být především kontaminovaná voda nebo potraviny. "Je to extrémně riziková situace, která přináší mimořádná rizika z hlediska zdraví," prohlásil Valenta.

13:53  Ústí nad Labem:  "Na možnost, že by voda zaplavila i ústecké hlavní nádraží, se připravujeme. Začali jsme balit, počítáme i s přesunem pokladních. Pokud by se naplnili prognózy a voda skutečně dosáhla jen o metr nižší výšky než v roce 2002, nádraží budeme muset uzavřít. Na tuto alternativu tedy jsme připraveni, ale vše se bude odvíjet od situace na Labi. Do odpoledne vlaky pojedou normálně, na večer uvidíme," řekla Kateřina Šubová z tiskového oddělení Českých drah.

13:50 Dopravní servis - upřesnění plánovaných uzavírek: Uzavřená silnice III/00814 od křižovatky se silnici II/608 (u Malé pevnosti) směrem do Českych Kopist. Nejpozději do 20:00 hodin by měly být uzavřeny přístupy do Terezina (OK na I/15, II/608 - Počapelská křižovatka, silnice III/2474 - křižovatky u školy a autoservisu Kreans). Tyršův most bude uzavřen podle aktuálního vývoje v nejnižším bodě na I/15 u hotelu Helena asi večer.

13:43 Meteorologové vydali novou výstrahu. V Ústeckém kraji platí od 12:50 povodňové ohrožení na extrémní stupeň nebezpečí.

13:42 "V Lovosicích probíhá vyklizování sklepů v ulicích Terezínská, Myslivecká, Přívozní, U Zdymadel, Zámecká, Resslova, Vodní, Karla Maličkého, Dlouhá, Krátká. Případná evakuace obyvatel z ulice Terezínská je naplánováno na úterní ráno, bude záležet na výši hladiny Labe," informovala lovosická radnice. "S účinností od dnešního dopoledne je odpojen horkovod z Lovochemie. To znamení, že nepoteče teplá voda a nebude se topit".

13:36 Labe má v Ústí nad Labem o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by řeka měla mít ještě o 60 centimetrů víc. Kulminace se tu očekává během úterka asi na 10,8 metru. Informovala o tom mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Původní odhady kulminaci situovaly asi o 30 centimetrů níž. Ústím by mělo v úterý protékat 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 to bylo 4700 metrů krychlových vody za sekundu. Hladina řeky tehdy měla 1196 centimetrů. "Podle aktuální předpovědi by mělo Labe o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by měla hladina být na úrovni 10,6 metru a kulminace se předpokládá během dne ve výši přibližně 10,8 metru," sdělila mluvčí. V 11:00 dosahovala hladina Labe v Ústí 716 centimetrů a protékalo tudy 1750 kubíků vody za vteřinu. Průměrná roční výška hladiny tu přitom dosahuje 248 centimetrů, v ročním průměru tu protéká 293 kubíků vody za vteřinu. Zhruba od 9:00 v krajském městě evakuují lidi z oblastí, které má zasáhnout povodeň. Týká se asi 40 ulic ve čtvrti Střekov, Neštěmice a v centru a také chatových oblastí Církvice a Sebuzín. "Evakuace obyvatel z postižených lokalit pokračuje bez větších komplikací," uvedla Macová. Během odpoledne se zřejmě zatopí nájezdy na oba ústecké mosty a ty budou uzavřeny. Městská doprava zatím funguje bez omezení, podle Macové je však třeba počítat s tím, že v následujících hodinách bude doprava ve městě výrazně omezena.

12:35 V Terezíně je nařízena evakuace, jak obyvatel tak lidí v ústavu. Kolem 15. hodiny má být město uzavřeno. Obdobná opatření jsou naplánována pro Bohušovice nad Ohří. Chystá se uzavření silnice z Bohušovic do Hrdel. "Připravuje se uzavření Tyršova mostu v Litoměřicích ve večerních hodinách jak bude stoupat voda k Hotelu Helena," sdělil litoměřický starosta Ladislav Chlupáč. 

12:15 ČEZ vypíná elektřinu v postižených obcích. "Distribuční stanice a úseky vedení nízkého napětí vypínáme na základě požadavků zákazníků a z bezpečnostních důvodů. Jsou to desítky domácností, další ale mohou v souvislosti s kulminací ještě přibýt," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. Na Litoměřicku ČEZ vypnul elektřinu v částech obcí Dobřín, Lounky, Račice, Brzánky, Černeves, Kyškovice, Litoměřice, Naučničky, Počáply, Třeboutice, Štětí a Žalhostice. "Situaci i nadále monitorujeme a komunikujeme s krizovými štáby a povodňovými komisemi v postižených oblastech," dodala mluvčí. ČEZ posílil pohotovostní čety a také call centrum. "Zákazníci mohou volat na poruchovou linku 840 850 860 nebo i zákaznickou linku 840 840 840," uvedla mluvčí.

12:07 "Podle poslední informace z Povodí Labe lze očekávat v profilu Roudnice nad Labem kulminaci oproti r. 2006 vyšší o 1 m, což je ve srovnání se stavem v r. 2002 nižší o 2,40 m. Časově lze kulminaci očekávat ve večerních hodinách na Mělníku a v průběhu noci v profilu Roudnice nad Labem. Povodňová komise neobdržela žádnou informaci o chystané uzavírce mostu přes Labe v Roudnici nad Labem. Nejsou očekávány výpadky v dodávce pitné vody," sdělila roudnická radnice.

11:58 "Oproti včerejší předpovědi hladina Labe stoupá pozvolněji. Její pravděpodobná kulminace ve výši 840 cm bude dosažena až v noci ze dneška na zítřek. Nyní se uzavírá silnice do obce Hněvice. Štětský most zůstává prozatím otevřen, dokud to jeho průjezdnost na hněvické straně dovolí. Poté volte objízdnou trasu přes Hoštku. Dále uvádíme na pravou míru nepravdivou informaci ohledně průjezdnosti. Silnice na Hoštku je otevřena a zůstane průjezdná bez omezení. Ve směru od Počeplic je trasa pouze odkloněna přes město a od křižovatky u mostu můžete na Hoštku dále pokračovat," informovala štětská radnice.

11:54 Dopravní servis: Auta do Ústí nad Labem z Lovosic mohou přes Velemín, Bořislav a Teplice. Na tomto úseku jsou ale dopravní komplikace - kolony aut, dlouhé čekací doby.

11:43 "Biskupství litoměřické nabízí ubytování lidem ohroženým povodní v Diecézním domě kardinála Trochty," informovala mluvčí Jana Michálková. "Hlavním koordinátorem pomoci je pracovník Diecézní charity Litoměřice, Roman Striženec – mob.: 603 943 233."

11:39 V Roudnické nemocnici přijali 17 lidí na LDN z Kralup nad Vltavou, informoval jednatel nemocnice Josef Krajník. 15 pacientů z Kralup či Křešic je v litoměřické nemocnici. "Rozšiřujeme kapacitu o 30 lůžek, celkově na 60. Pro tento počet máme zajištěn personál. Máme připraveno dalších 30 lůžek, avšak k nim budeme muset případně zajistit personál," řekl výkonný ředitel nemocnice Radek Lončák.

11:37 Soutok Labe s Ohřem v Litoměřicích se slil do jednoho jezera. Voda zaplavila stavbu nové nákupní galerie, výška vody je momentálně 1,5 metru od úrovně parkoviště Intersparu. Ten je s OBI stále otevřen. Uvězněn mezi vodou je litoměřický mlýn.

11:05 Lovosice jsou bez teplé vody, kterou městu dodává centrálně Lovochemie. Energetika Lovochemie je ve spolupráci s Městem Lovosice zastavena. Výroba v Lovochemii je kompletně zastavena. V areálu je jen nejnutnější počet pracovníků, kteří demontují technologie. Voda v areálu zatím není. Vedení firmy čeká, jak se osvědčí nová protipovodňová ochrana. Problematické místo je u Modly, kam stále nákladní auta navážejí materiál na stavbu provizorního valu.

10:48 Roudnické gymnázium je uzavřeno. "Vzhledem ke komplikacím způsobeným nepříznivou povodňovou situací jsem rozhodl o dočasném uzavření školy ve dnech 3. až 4.6. 2013. Aktuální informace o vývoji situace budou zveřejňovány na webových stránkách školy. Turistický kurz třídy septima byl z důvodu dopravních komplikací zrušen. Rovněž je zrušeno soustředění pěveckého sboru Zlatá střední," informoval Petr Dobeš, ředitel školy. V okolí gymnázia jsou instalovány zábrany proti vodě z vaků.

10:24 Pod vodou je stavba obchodní galerie u Intersparu v Želeticích.

10:11 "Vody bude v Terezíně jen o metr méně, než v roce 2002. To bylo náměstí metr a půl pod vodou. Takže vodu mít na náměstí určitě budeme. Evakuace je nutná," sdělila starostka Terezína Růžena Čechová. V noci z neděle na pondělí proběhla evakuace Českých Kopist a Počapel. „Kopisty by měly být prázdné. Lidé z Počapel však výzvu k evakuaci evidentně neuposlechli – podle našich hlídek jsou Počaply stále plně osídlené," informovala starostka. Ta zároveň dodala, že bude nutné evakuaci Počapel zajistit za pomoci policejních hlídek. Terezín je evakuovaný zatím jen z části. Vyklízení prostor bylo nutné pro podniky na příjezdu z Prahy, ale také v terezínském památníku, kde je zaplavení jisté. Evakuace centra Terezína bude probíhat pravděpodobně dnes odpoledne nebo navečer. Kam se lidé prozatím uchýlí, není jisté. „Máme spoustu práce s vyjednáváním prostor, kam lidi umístíme. Je tu ústav, pečovák, práce bude hodně," uzavřela starostka Čechová.

10:10 Ve Štětí byla uzavřena silnice u podniku mondi a Mondi omezil výrobu.

10:09 V Lovosicích je pod vodou lesopark Osmička. Přilehlá prodejna Penny market je uzavřena.

10:04 Ve 02:00 v noci skončila evakuace v Křešicích na Litoměřicku, kolik z celkem 1400 obyvatel obec skutečně opustilo, v tuto chvíli není jasné. Obec svážela jen ty lidi, kteří nemohli odjet svépomocí. Starosta Václav Kovařík připustil, že někteří ve svých domech zůstali.
Kvůli výrazným škodám při předchozích povodních byla v Křešicích nedávno dobudována protipovodňová opatření, ta ale zřejmě obec před přicházející vodou z Labe neochrání, vyplývá z informací, které starosta sdělil. "Evakuace proběhla podle plánu, ve 2:00 byla ukončena, autobus odvezl 26 občanů do Plep do shromaždiště v kulturním domě. Teď se zabýváme ubytováním. V průběhu evakuace nenastaly výrazné problémy," řekl Kovařík. Někteří lidé zřejmě ve svých domech zůstali. "To je běžné při každé povodni, že se lidé snaží chránit svůj majetek do poslední chvíle. Nicméně budeme v průběhu dne provádět kontrolu, kolik lidí zůstalo," dodal.
Starosta řekl, že podle prognózy by hladina Labe v obci mohla dosáhnout asi 800 centimetrů. "To je asi o 1,2 metru víc, než bylo při povodni v roce 2006," uvedl. Dodal, že protipovodňová stěna obec ochrání jen do výše hladiny Labe 750 centimetrů.
Soustava protipovodňových opatření v Křešicích je dlouhá 2,3 kilometru, zprovozněna byla v květnu 2011. Stála téměř 195 milionů korun. Ochranu vesnice tvoří betonová stěna vysoká místy až 2,95 metru. Vjezdy, přechody a přístupy na pozemky v případě povodně zahradí mobilní hliníkové zábrany.

9:36 V regionu prší, promáčená jsou pole, mnohé silnice jsou silně mokré a teče po nich voda - třeba u Siřejovic. Voda z Labe se rozlila u Prosmyk do polí, od noci postoupila až ke hřbitovu. Oba mosty v Litoměřicích jsou stále průjezdné.

9:00 Diecézní charita Litoměřice se připravuje na pomoc lidem postiženým povodní. V současné době potřebuje spacáky, lehátka a deky pro evakuované obyvatele. "Lidé, kteří mohou zmiňované věci darovat, prosíme o dodání na adresu: Diecézní charita Litoměřice, Dómské náměstí 10, 412 01 Litoměřice," uvedla Edith Kroupová z Diecézní charity Litoměřice.

8:51 V Roudnici jsou uzavřeny ulice: Nábřežní, Pod Katovnou, Mlýnská a Havlíčkova. Zdržení a komplikovaný průjezd musejí řidiči očekávat v ulicích Poděbradova a Palackého.

8:43 Labe od Mělníka až po hranici s Německem je na třetím povodňovém stpni. Na Litoměřicku stoupá hladina zhruba rychlostí osm centimetrů za hodinu. V Mělníku deset. Na ústeckém vodočtu má nyní 698cm. Dnes večer má mít 1050.

8:34 Doprava - neprojedete z Lovosic na Terezín, z Lovosi