Vlaky vyrazí o prázdninách
Vlaky by se na trať měly vrátit na dobu letních prázdnin, trasa Českým středohořím je totiž velice oblíbená mezi turisty. „Na trase Lovosice – Most budou sezónní vlaky jezdit o prázdninách, vždy v sobotu a v neděli a o červencovém svátku (6. 7.). Turisty bude do obcí vozit historický motorový vláček „Hurvínek“ ze Zubrnické museální železnice, provozovaný Jindřichohradeckými místními dráhami. Ve vlacích se bude podávat občerstvení, průvodčí budou cestujícím „cvakat“ pamětní lepenkové jízdenky,“ informovala Jana Ryšánková, krajská radní, která finální podobu této dopravy pro letošní rok dojednávala.

Svezou pěší i cykloturisty
Historický motoráček podle ní uspokojí nejen pěší, ale i cykloturisty, budou zde totiž vyhrazená místa pro kola. Provozovatel dráhy jedná o vzájemném uznávání jízdenek s Českými drahami, tak aby cestující mohli přesednout na další vlakové spoje.

„Co se týká financování provozu na Švestkové dráze, největší částku přislíbil Most, dále Korozluky, Obrnice, Libčeves, Skršín, Bělušice, Lovosice, Čížkovice, Třebívlice, Třebenice. Celkem přijde letní provoz na více než 400 tisíc korun. Téměř polovinu uhradí obce, zbytek zaplatí Ústecký kraj, pravděpodobně z fondu hejtmanky,“ říká radní.

„Na příští rok připraví Ústecký kraj program na podporu cestovního ruchu, v jehož rámci se bude turistická železniční doprava systematicky a dlouhodobě podporovat,“ uvedla Veronika Kindlová z kanceláře hejtmanky Ústeckého kraje.

Starostové: za vlaky jsme rádi
Zajištění dopravy na Švestkové dráze vítají především starostové obcí podél trati. Ti si od tohoto projektu slibují podporu turistického ruchu a příliv turistů do jejich obcí. „Domnívám se, že si tato trať zaslouží, aby se na ni vlaky vrátily. Tento projekt má podporu všech třiatřiceti obcí Svazku Integro,“ sdělil Deníku Jaroslav Beneš, starosta Libochovic, který se účastnil jednání o podobě provozu na trati. Výsledek jednání přivítal také třebívlický starosta Josef Seifert.

Kraj pomohl i v loňském roce
S financováním provozu Švestkové dráhy pomohl Ústecký kraj již v loňském roce. Tehdy byl o její provoz podle slov Jaroslava Beneše slušný zájem. V roce 2008 však jezdily vlaky na této trati jen v sobotu, letos to bude v sobotu i v neděli. Vznik označení „Švestková dráha“ vznikl kvůli tomu, že ještě nedávno podél trati stálo velké množství švestkových sadů a alejí.