I tak je součet několika tisíc lidí obstojný. Několik prodejců svou účast vzdalo a v Roudnici nad Labem přijelo na sraz historických vozidel, který býval ozdobou akce na Karlově náměstí, jen několik skalních, kterým déšť nevadil.

LITOMĚŘICE: KAREL IV. ROUDNICE: PRAOTEC ČECH

V Litoměřicích mělo vinobraní v končících oslavách 700 let od narození českého krále a císaře Karla IV. větší historický náboj. V gotickém hradu byla představena mapa pravděpodobné cesty dovozu vinné révy z Burgundska do Čech, tedy i pro nové vinice nad Litoměřicemi.

Císaře doprovázela více jak padesátičlenná družina, kterou tvořili herci, již už několik let váží dlouhou cestu do Litoměřic až z Ostravy. V čele průvodu nemohl chybět bůh vína Bacchus. Císař přijal purkmistra, který mu po přivítání předal klíč od města a ve svém projevu měl i věty patřící současnosti.

„Dbejte na to, aby vaše země byla předána vašim synům a dcerám, protože nic víc a nic méně nemáte. Chraňte hranice proti machometánům a veškerým lumpům, kteří chtějí žít z vaší práce. Bude-li třeba, pusťte pluh a zvedněte meč," uvedl císař.

Bůh Bacchus po přečtení desatera pravidel vinobraní vyzval účastníky k pití a zábavě. Kulturní pořad probíhal v Litoměřicích na šesti a v Roudnici nad Labem na třech scénách.

„Litoměřické vinobraní je pro mě tradice, kterou nesmím porušit. Do Znojma to mám blíž, ale na Litoměřice nedám dopustit. Jezdím sem na sraz se svými kamarády z vojny, zavzpomínáme si, popovídáme o novinkách a okoštujeme burčák. Současně ohodnotíme, jak se město za ten uplynulý rok změnilo," uvedl Jiří Venc z Havlíčkova Brodu.

Slavnostní punc roudnickému vinobraní dodal příchod praotce Čecha s družinou, který měl proslov před davem Podřipanů, okusil chléb se solí a připil jim číší vína.

„Musím uvést, že letos bylo toto přijetí excelentní. Líbilo se i našim hostům z přátelského města Dessau Rosslau, kteří mimo jiného pozvali dvě naše rockové kapely, jež se představily v kulturním programu vinobraní, na jejich festival v příštím roce," připomněl Vladimír Urban, starosta Roudnice nad Labem.