Sobota je v regionu spojena s dvěma vinobraními, která se ucházejí o přízeň návštěvníků pestrým programem. Zatím co to roudnické si pozvalo umělce zvučných jmen, Litoměřice kladou v programu větší důraz na slavnostnější ráz. V obou případech je dáván prostor pro místní a regionální umělce. Rozdíl je i v tom, že Litoměřické vinobraní je volně přístupné, kdežto v Roudnici nad Labem se za vstup platí. Základní vstupné je 150 korun, v předplatném mohli zájemci ušetřit až 50 korun.

„Vinobraní v Litoměřicích je už řadu let dvoudenní a bylo zahájeno už včera otevřením tržiště s doprovodným programem na šesti scénách na Mírovém náměstí a v jeho okolí. Hlavní program proběhne dnes na stejných místech, kde se vystřídají téměř všechny hudební žánry, divadelní vystoupení či šermířské šarvátky. Vybrat si může každý bez rozdílu věku," říká Věra Koníčková, ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích.

Pro dospělé návštěvníky je připravena ochutnávka burčáku a vína ze starších ročníků od několika desítek vinařství z Moravy a Čech. Vyvrcholením je příjezd Karla IV. s družinou na Mírové náměstí, ve 14 hodin to zvěstují místní zvony. Panovníka přivítá starosta města s konšely. „Ještě před tím, ve 13 hodin, se vzácný host zastaví v gotickém hradu, aby zkontroloval svůj majetek. Na nádvoří si připije číší vína s dvořany a návštěvníky a poté si prohlédne novou mapu pravděpodobné cesty vinné révy z Burgundska do Čech. Seznámí se s Královskou kolekcí českých vín, adjustovanou speciálně k výročí jeho narození," připomněla ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice Anna Matulová.

Návštěvníci hradu se můžou stát před 14. hodinou svědky řazení královského průvodu a pokud se sem vrátí, přivítá je jižanským rockem kapela Pumpa. Program na nádvoří s ochutnávkou vín potrvá do 18 hodin. Program na hlavní scéně začíná v 10 hodin koncertem Vávrovanka, ve stejný čas zahajuje historická scéna, a to slavnostním otevření jarmarku. Příznivci divadla se sejdou od 11 hodin na nádvoří divadla, příznivci tance a pohybu na Kostelním náměstí v 16 hodin. Program pokračuje až do pozdních večerních hodin.

Roudnické vinobraní je tradičně soustředěno hlavně do areálu zdejšího barokního zámku a jeho parků. Program proběhne v sobotu na třech místech. Hlavní scéna je připravena do zámeckého parku v Michálkově ulici, kde se vystřídá osm zpěváků a kapel, prvním je v 11 hodin Julián Záborovský, ve 20 hodin nastoupí na pódium Mig 21 a přehlídku zakončí od 21.45 hodin Slza. Na nádvoří zámku se vedle hudební produkce představí i další umělecké žánry. Zahajuje Madia, v 15.15 hodin přijde družina s Praotcem Čechem, program zde ukončí od 20.50 hodin kapela Georgie and Beatovens. Pořadatelé dali prostor pro představení regionálních kapel, od 15 hodin se představí na průchodu mezi oběma většími scénami. Začíná deTou a přehlídku uzavře ve 20 hodin skupina Snad.
Další doprovodný program bez vstupného probíhá i na Karlově náměstí.