Vinobraní se bude tradičně konat na několika místech. První přehlídku vinařů můžete navštívit 12. září v Roudnici nad Labem. Kromě stánků s vínem, burčákem a občerstvením se můžete těšit i na bohatý kulturní program. Na hlavní scéně v Zámeckém parku zahraje například skupina Jelen nebo David Koller.

U vedlejší scény, na nádvoří lobkowického barokního zámku, budou stánky s prodejem vín a burčáků lobkowického zámeckého vinařství. Zároveň zde bude soustředěn historický program, jako příchod praotce Čecha, šermířské vystoupení Askalon nebo krojová cimbálová muzika.

Taktéž je připravena pro příznivce hudebního stylu house&techno alternativní scéna, jejíž program odstartuje DJ Paskvil. Nebude chybět ani dětská scéna, pouťové atrakce nebo výstava kaktusů. Za zmínku stojí tradiční výstava historických vozidel Historici v Roudnici a festival komorní hudby Roudnické konsonance. Do 11. září pořídíte vstupenku pro dospělého za 120 Kč, na místě za 150 Kč.

Další vinařskou zastávkou, kterou si žádný milovník vína a veselí nesmí nechat ujít, je královské město Litoměřice. Od pátku 18. září bude přichystán kulturní program na sedmi scénách.

V Litoměřicích se představí mnoho kapel, například Ready Kirken, Portless, Voxel, Existence, Jelen nebo MIG 21. Na divadelní scéně vystoupí litoměřické dětské sbory, mezi něž patří Puellae Cantantes, Páni Kluci a Syrinx. Historická scéna nabídne přehlídky dobového veselí. K vidění bude šermířské představení, k poslechu zahraje kapela se středověkými dudami a večer přijedou rytíři s ohnivým kejklováním.

Na Kostelním náměstí se bude nacházet Explosive stage, kde bude hrát především house music. Dále bude připraven program i na Dominikánském náměstí, na nádvoří Gotického hradu a Lodním náměstí. Součástí vinobraní bude řemeslný jarmark a historický průvod v čele s Karlem IV. Vstupné na akci je zdarma!

Koncem září uzavřou pouť za vínem Velké Žernoseky a Třebívlice. Velké Žernoseky vás pohostí od pátku 25. září do soboty 26. září. V této oblasti se nachází několik lokálních vinařství, mezi něž patří Žernosecké vinařství s.r. o., vinařství rodiny Hrabkovských, Rodinné vinařství Mikulenkovi a vinařství Porta Bohemica. K žernosecké veselici patří popíjení burčáku, country hudba a dobová představení.

Poslední zastávkou jsou Třebívlice, nedaleko Třebenic. Zdejší vinobraní se bude odehrávat v zámeckém vinařství a zámeckém parku. Těšit se můžete na prohlídky vinařských sklepů a historický průvod obcí. Podrobný program obou vinařství se ještě připravuje.

Marie Jackovová