„Vracíme se tak na Mírovém náměstí ke klidnější podobě tradičního vinobraní, které má být o víně, historickém jarmarku a místních kapelách,“ odůvodnil změnu starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč poté, co ji schválili radní města.

„To však neznamená, že lidé, kteří se těší na mega show předních českých kapel, budou ošizeni,“ ujistila ředitelka Městských kulturních zařízení Litoměřice Věra Kmoníčková.

Ve stejný termín se totiž uskuteční na Střeleckém ostrově Ostrovní festival, který uspokojí zejména příznivce akusticky náročného programu plného hvězd.

Na hlavní scéně u Tyršova mostu například vystoupí Děda Mládek Illegal Band, Mig 21, Support Lesbiens nebo Chinaski. Mini scéna v altánu bude určena milovníkům hip hopu.

V provozu má být i skatepark a různé adrenalinové atrakce, jako mobilní horolezecká stěna, elektrický býk apod. S biketrialovou exhibicí vystoupí Martin Šimůnek.

V celém prostoru ostrova budou umístěny stánky s občerstvením a klasickým pouťovým sortimentem. Mírové náměstí naopak již v pátek ovládnou historická řemesla, žongléři, kejklíři s ohněm a dobové tržiště.

Historická část náměstí bude mít i své vlastní podium, určené po oba dva dny jednomu z nejlepších českých pouličních divadel - Divadlu v pytli. Publiku poskytne zábavu, soutěže, ale i poučení v podobě hraných zastavení ze života Karla IV.

Přednost dostanou regionální umělci

Na hlavním podiu zahájí páteční program v 16 hodin cimbálová muzika, kterou vystřídá Staropražský kabaret a večer orchestr Františka Honzáka. V sobotu začíná program v 11 hodin, kdy se k pátečním přidají další dvě scény - na Dominikánském náměstí a ve dvoře u pizzerie Pohoda.

„V letošním roce se návštěvníkům představí hlavně regionální umělci, kapely a divadelní spolky, které Litoměřičané dobře znají. Věříme, že právě jejich vystoupení přispějí k té pravé náladě a atmosféře hezkého vinobraní,“ dodala Věra Kmoníčková.

Organizátoři nezapomněli ani na Strašidelné sklepení a na Tyršově náměstí na houpačky a kolotoče.

Město zaplatí o osm set tisíc méně

Město Litoměřice pro letošní vinobraní vyčlenilo milion korun, což je o zhruba 800 tisíc korun méně než loni. Vstupné do centra města navíc bude zdarma. Vstupenka na Střelecký ostrov vyjde na 200 - 250 korun.

„Program na Střeleckém ostrově kompletně proběhne v režii agentury Dream Production, která nese i případná rizika v případě nízké návštěvnosti nebo špatného počasí,“ podotkla Věra Kmoníčková.

Eva Břeňová