Do jarního období tradičně patří i mezinárodní prodejní a soutěžní výstava Vinařské Litoměřice, která se měla poosmnácté uskutečnit ve dnech 17. a 18. dubna. Pořádající společnost Ortopedické centrum Ústí nad Labem našla pro výstavu náhradní podzimní termín. Po konzultaci s partery vybrali pátek a sobotu 25. a 26. září, kdy by pandemie měla být už v útlumu.

„Věříme, že prestižní výstava v prostorách Kulturního a konferenčního centra v Litoměřicích, kterou loni navštívil značný počet milovníků vína, proběhne. Posunutím termínu budeme mít víc času na přípravu nejen my, ale i samotná vinařství a vinaři,“ uvedl ředitel výstavy Pavel Kacerovský.

Nikdo dnes nedokáže předpovědět, zda se v létě podaří zvítězit nad koronavirem do takové míry, aby se mohly konat další tradiční akce věnované lahodnému moku. Pořadatelé vinobraní a podobných slavností vína však neztrácejí naději. „Věřím, že proběhnou alespoň tradiční degustace a prezentace regionálních vinařů v rámci Otevřených sklepů. Jedním z nich je putování za vínem na Podřipsku plánované na 14. listopadu. Do té doby snad koronavir zvládneme,“ přál si malovinař a člen Okrašlovacího spolku Lovosice Michal Závada.

Ne všichni jsou tak optimističtí. „Vše je o penězích, vinobraní se začínají připravovat už v zimě naplňováním rozpočtu, uzavíráním smluv s vystavovateli, prodejci a účinkujícími,“ uvedl ředitel Destinační agentury České středohoří Luděk Jirman. „V současné době jsme stále na začátku, protože přednost má zdravotní péče o obyvatelstvo. Může se tak stát, že místo vinobraní se milovníci vína sejdou pouze u koštu,“ dodal.

Tak bavily Vinařské Litoměřice loni: 

a tak předloni: 

Víc než vinobraní zajímá samotné vinaře stav keřů na vinicích. „Vyhlášení nouzového stavu zbrzdilo práce na vinicích o několik týdnů. Máme za sebou řez, dokončujeme vázání a opravujeme poškozené konstrukce,“ sdělil žalhostický vinař Antonín Hrabkovský. „Keře nemají ještě napučeno a mrazíky, které prošly minulý týden Litoměřickem, nebyly tak silné, aby poškodily dřevo. Věřím, že při oteplení, jež předpověděli meteorologové pro zbytek dubna, vinohrad dobře nastartuje vegetační období,“ doplnil vinař.

Malý kolektiv, který Hrabkovský vede, čeká letos hodně práce na novém vinohradu, jenž vznikl na místě, kde byla 40 let louka. Dohánět bude i ztrátu loni vysazených sazenic, které loni vlivem sucha zašly.

Co se týče Vinařských Litoměřic, 17. ročník soutěže loni obeslalo 758 vzorky vína 126 vinařství a vinařů z 12 evropských zemí. Po hodnocení degustátory získalo 14 vzorků velké zlaté medaile, další obdržely 130 zlatých a 95 stříbrných medailí. Titul Champion výstavy převzalo Rodinné vinařství Vican z Mikulova pro Rulandské šedé, výběr z hroznů, ročník 2017. Nejvýše hodnoceným vínem z litoměřické oblasti se stal Ryzlink rýnský Agrofruktu Kamýk a nejúspěšnějším zahraničním vystavovatelem Vinařské závody z Topolčianek, partnerského města Litoměřice.