Staré mapy jsou významnou studnicí informací. O tom návštěvníky přesvědčí nová výstava nazvaná Litoměřicko na starých mapách. S jejími přípravami v těchto dnech finišují pracovníci Oblastního muzea v Litoměřicích.

Na sever ne, na jih

„Unikátem je například Klaudiánova mapa z roku 1518. Dochovala se v jediném exempláři, je velmi vzácná, proto máme na výstavě její kopii. Jde o výtvarný skvost, který zachycuje i zemské a rodové erby. Zvláštností je její orientace na jih. Sloužila totiž poutníkům směřujícím do Říma," prozradil k jednomu z vystavených exponátů kurátor výstavy Karel Nepraš.

První část výstavy představí výběr historických map od 16. století do poloviny 19. Druhá část expozice pak mapy mladšího data. Exempláře zapůjčil Státní oblastní archiv se sídlem v Litoměřicích, Biskupství litoměřické i Muzeum města Ústí nad Labem.

„Máme tu turistické mapy, velmi podrobné vojenské mapy, poštovní, geologické nebo mapy stabilního katastru, které sloužily pro vyměření pozemkové daně a zaznamenávají i to, k čemu se krajina využívala. Zajímavá je skládací mapa Labe od Litoměřic po Magdeburg," doplnil Nepraš.

Vernisáž výstavy se uskuteční 7. 8. od 17 hodin.