„Milé gymnázium, sto let existence musí být jistě vyčerpávající. Já jsem už vyčerpaný jako kůň, a to je mi teprve 16 let!“ Takovou poklonu litoměřickému „dědečkovi“ vysekli vtipálci v 2.A. Kdyby měla škola ruce, v pátek by jí je nesčetní gratulanti asi utrhli.

Sláva, kterou na gymnáziu Josefa Jungmanna zahájili včera, pokračuje i o víkendu. Od sobotního dopoledne tu bude probíhat míčový sedmiboj, vyhlásí tu nejlepší studenty a představí talenty školy. Večer vás čeká světelná show a úniková hra. Nedělní mši ke století gymnázia bude v katedrále sv. Štěpána celebrovat biskup litoměřický Jan Baxant.

Od loňského března vede školu Radka Balounová. „Je mi ctí být ředitelkou na gymnáziu se stoletou tradicí. Cítím obrovskou pokoru a zodpovědnost,“ řekla ředitelka s tím, že udělá vše, aby naplnila poslání gymnázia. „Tím je příprava studentů na vysokou školu v duchu vize náročnosti a laskavosti,“ zmínila.

Mezi čestnými hosty včerejšího zahájení oslav nechyběl hejtman Oldřich Bubeníček. Připomněl, že v historii litoměřického gymnázia nebylo vždycky všechno růžové. „Muselo odejít do Terezína, nakonec nemohlo zůstat ani tam a většina učitelů přešla do Roudnice nad Labem,“ přiblížil hejtman složité válečné období.

Gymnázium patří podle hejtmana kvalitou i tradicí mezi nejlepší školy zřizované krajem. „Vzpomeňte si, odkud jste, a vraťte se,“ apeloval hejtman na současné studenty, kteří dřív či později zamíří na vysoké školy v celé republice. „V kraji potřebujeme chytré a vzdělané lidi,“ přesvědčoval Bubeníček.

Předseda spolku přátel Fulda – Litoměřice Otto Gruß pozměnil slavný citát Kennedyho „Ich bin ein Berliner“. „Ich bin ein Leitmeritzer, tedy já jsem Litoměřičan,“ vyznal se rodák, který od roku 1946 žije ve Fuldě. Podobně jako další odsunutí Němci. Na rodné město nezapomněli a podporují zdejší studenty. „Od roku 2009 jich k nám na vysokou školu přijelo na měsíční letní univerzitu přes 20,“ řekl předseda.

Bývalí absolventi i učitelé

Studenti včera nabídli divadelní hry, řadu soutěží a dalších aktivit. S návštěvníky akce besedovali také slavní a úspěšní lidé, kteří litoměřickým gymnáziem prošli. Jako třeba moderátorka České televize Světlana Witowská. „Dělali jsme tu s profesorem občanské výchovy Lubošem Nerglem revoluci, to jsem byla ve třeťáku. Absolvovala jsem v roce 1991,“ zmínila.

Besedovali i Květa Pecková Jeriová, která na gymnáziu 18 let učila, s manželem Zdeňkem Peckou, který tam absolvoval. Dále novinář a scénárista Jan Malinda, jenž už během gymnaziálních let vydal knížku inspirovanou studentským prostředím. A režisér Miloslav Šmídmajer, který před osmi lety natočil přímo na gymnáziu komedii Probudím se včera.

Kromě stovky měli na „gymplu“ další důvod bouchnout šampaňské. Je totiž novou fakultní školou Filozofické a Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. A co ve škole plánují? Dokončit rekonstrukci odborných učeben a přikročit k úpravě podkroví. Přáním je i knihovna se studovnou přístupná odpoledne. A parková úprava atria, kde by měla být Jungmannova busta.

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín