77 pro, 22 proti. To je výsledek týden trvající ankety, která v lázeňské obci Mšené-lázně skončila v neděli 21. dubna. Lidé se měli vyjádřit k tomu, jestli podporují spolupráci obce s investorem do větrných elektráren. Podotázkou bylo také to, jestli lidé chtějí k tématu i referendum, které by bylo součástí podzimních voleb. Pro referendum je mírná nadpoloviční většina z 99 hlasujících ze zhruba 1 800 lidí v obci. Anketa byla nezávazná. Může však sloužit jako vodítko zastupitelům, kteří se sejdou tento čtvrtek 25. dubna.

Záměr na stavbu větrníků není v rozporu s 90stránkovou Místní energetickou koncepcí, kterou pro Mšené-lázně dělala pražská organizace Epdor Inovation. „Jedná se o ideální řešení vzhledem k lokalitě obce,“ píše se o větrných elektrárnách v dokumentu, který má Deník k dispozici. Experti podotýkají, že z turbín bude těžit obec prostřednictvím příspěvků do rozpočtu i obyvatelé díky nižší ceně za elektrickou energii. „Při instalaci je nutno dodržet minimální odstupovou vzdálenost od obydlených částí, aby nedocházelo k problémům s hlukem,“ doporučují experti.

Zájem o stavbu větrných elektráren ve Mšeném-lázních má několik investorů, někteří z nich se přitom ozvali během posledního týdne. „Zastupitelé budou ve čtvrtek rozhodovat o tom, jestli větrné elektrárny ve Mšeném ano, nebo ne, a o tom, jestli pověří radní přípravou konkurzu nebo poptávkového řízení mezi investory,“ shrnuje nejdůležitější bod zastupitelstva starosta Rostislav Lariš s tím, že na jednání očekává diskuzi s veřejností.

Věž Kalich na litoměřické radnici. Archivní foto
Litoměřice mají nové propagační video. Láká na romantiku, pohodu i památky

Nejdál jsou zatím jednání s karlovarskou pobočkou německé firmy Meridian Nová energie. Radní od jejích zástupců mají už tři čtvrtě roku na stole smlouvu o konkrétních kompenzacích za 5 až 14 větrných elektráren v okolí Loucké a na polích nad silnicí mezi Mšeným-lázněmi a Ředhoštěm. Mezi kompenzacemi jsou příjmy do rozpočtů obce, které mohou sloužit k investicím, i levnější elektřina pro obyvatele i obecní organizace.

Že větrné elektrárny nemají v obci jen příznivce, o tom svědčí názory místních, s kterými mluvil Deník. Jednomu z oslovených občanů vadí, že by větrné elektrárny ukously další kus úrodné zemědělské půdy. Podle Kateřiny Dbalé, která žije ve Mšeném-lázních 17 let, vedení obce lidem nedalo všechny potřebné informace, aby se mohli v anketě správně rozhodnout. „O přínosech a rizicích výstavby větrných elektráren v našich obcích nevíme nikdo z nás skoro nic,“ zdůrazňuje Dbalá.

Mezi potenciálními riziky zmiňuje například pokles cen nemovitostí, nebezpečí, že se kvůli většímu dodavateli energie nebudou moct zapojit se svými soláry do sítě běžní lidé, zničení pověsti lázeňského rezortu, zdravotní rizika či nedostatek větru.

Nové hřiště v lokalitě V Uličkách v Roudnici nad Labem ještě není zcela hotové.
Nechte aspoň trávu zakořenit. Roudnici dělají vrásky nedočkavci u nového hřiště

Záměr postavit větrné elektrárny v Mšeném-lázních není zcela nový. Jeden investor to chtěl udělat už v první dekádě nového tisíciletí. Tehdy se proti záměru zvedl odpor občanů a roudnický odbor životního prostředí i stavební úřad k záměru vydaly zamítavé stanovisko. Nyní ale mají končit uhelné elektrárny a dá se očekávat větší vstřícnost státních úřadů k podobným záměrům.

Kdo bude mít v povolení větrných elektráren podle nejnovější legislativy poslední slovo a jaké nároky budou na investora? Bude muset absolvovat náročný schvalovací proces EIA či žádat o změnu územního plánu? To jsou některé z otázek, které Deník položil ústeckému krajskému úřadu. „Bez znalosti rozsahu záměru a místa jeho plánovaného umístění nelze odpovědět,“ vzkázala za krajský odbor územního plánování a stavebního řádu mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková.

Křižovatka ulic Palachova, Rooseveltova, Eliášova a Sovova v Litoměřicích pohledem od kina Máj. Archivní foto.
Výstavba horkovodu v centru Litoměřic na měsíce omezí dopravu u kina Máj

Jisté je podle odpovědí úřadu jen to, že pro realizaci záměru ani podle nového stavebního zákona nepostačí jen souhlas vlastníka pozemků, na nichž by elektrárny měly vzniknout. „Řízení o povolení záměru povede příslušný stavební úřad a který to bude, záleží na kapacitě této výrobny energie,“ uvádí Fraňková. Z odpovědí krajského úřadu dále vyplývá, že obec, kde se nyní bude rozhodovat o přístupu k investorům, bude v procesu pouhým účastníkem řízení, který může uplatňovat námitky.

Mohlo by vás zajímat: Povolili expanzi pískovny k Počaplům. Těžba tak bude, kompenzace nad standard ne

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín