Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veterináři: Zakažte prodej psů a koček v Ředhošti

Ředhošť – S jarem se rozběhl provoz oblíbených víkendových trhů v Ředhošti. Návštěvník zde najde všechno, co právě potřebuje. Ne vždy je to však košer.

24.4.2014 AKTUALIZOVÁNO 24.4.2014
SDÍLEJ:

CHOVNÁ STANICE? Takto vypadala zahrada v Litoměřicích ze které policisté v minulém roce odvezli několik zubožených psů. V kotcích s nimi byli i uhynulá zvířata. „Chovatel“ Ivan Novoselský štěňata prodával také v Ředhošti. Foto: Deník/Karel Pech

Hodně práce tu vedle provozovatele odvádějí při kontrolách hlídky Policie ČR a Celní správy. Na některé záležitosti jsou i ty krátké. Platí to například o některých trhovcích, kteří zde prodávají štěňata a koťata, přičemž nesplní literu Tržního řádu.

Trhy v Ředhošti navštěvují nejen registrovaní chovatelé, kteří se drží nařízení po veterinární stránce a nedopouštějí se týrání zvířat, ale také rádoby chovatelé, již zvířata pouze využívají k zisku. Veterinární správa proto doporučila doplnit Tržní řád pro trhy v Ředhošti o zákaz prodeje psů, koček a jejich mláďat.

„Jezdíme na tyto trhy provádět kontrolu především z podnětu samotných návštěvníků a také chovatelů, kteří jsou svědky prodeje nebo dokonce sami štěně či kotě koupili a posléze o něj přišli, protože nebylo očkováno. Tyto podněty neustávají, spíše naopak. Proto jsme vyvolali jednání na Krajském úřadu Ústeckého kraje, kam byli přizváni i zástupci Městského úřadu v Roudnici nad Labem jako pověřeného úřadu a Obecního úřadu Mšené-lázně, pod který Ředhošť spadá," uvedl Petr Pilous, ředitel Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem.

Státní orgán není kompetentní k tomu, aby takovýto prodej zakázal. Něco jiného je prodej hospodářských zvířat, kde jsou přímo zákonem stanoveny přesné mantinely. Toto právo spadá na bedra obecního úřadu, jenž vydává k prodeji mimo provozovny ve své působnosti nařízení, respektive tržní řád. Obec Mšené-lázně ho vydala pod označením č. 1/2006. Během let ho dvakrát aktualizovala. „Na základě jednání na krajském úřadu jsme provedli další aktualizaci, ale kraj nám návrh vrátil k dalšímu dopracování. V současné době je druhá verze, ve které je zakotven zákaz prodeje psů a koček, u právníka, jenž ji doladí. Potom ji opět pošleme na krajský úřad a poté necháme projednat a schválit radou obce," vysvětlil Josef Bíža, starosta obce Mšené lázně.

Trhy v Ředhošti provozuje společnost REDO, která má svůj Tržní řád z roku 2011. Ten řeší i problematiku prodeje zvířat a živočišných produktů. „Bohužel ne všichni prodejci ho dodržují. To je právě kámen úrazu. Každé nařízení se má kontrolovat, zda je plněno. Obec Mšené-lázně na to patrně nestačila, nemá obecního strážníka ani sjednanou službu podobného charakteru. Je tedy na ní, aby rozhodla. Buď se o kontrolní činnost postará, nebo prodej psů a koček na naše doporučení v Tržním řádu zakáže," dodává Petr Pilous.

Se zákazem rozhodně nesouhlasí provozovatel trhů. „Nikdo s námi o zákazu nehovořil, od zahájení jarních trhů jsme u nás žádnou kontrolu nezaregistrovali. Naopak, my jsme doporučovali, aby na trzích byl pravidelný dohled veterináře, což by zajistilo nejen kontrolu, ale současně pomohlo zkvalitnit práci chovatelů. Do Ředhoště dojíždí každý víkend se svými zvířaty kolem deseti chovatelů a ti by jejich přítomnost a třeba i poradenství rovněž uvítali. Naše doporučení se líbilo, ale to bylo vše," říká Jiří Tošil, správce trhů v Ředhošti.

„Chovatel“ Ivan Novoselský

Autor: Václav Sedlák

24.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení