Vinobraní se blíží, na co se mohou letos návštěvníci těšit?
Tato tradiční oslava dobrého vína patří k našim největším a nejoblíbenějším akcím. Letošní ročník bude probíhat během dvou dnů, kdy v pátek začíná program od 16 hodin a v sobotu je program celodenní. Návštěvníkům nabídneme velkou historickou část – součástí bude jarmark a historický program po oba dva dny, v sobotu ve 14 hodin pak proběhne velký průvod Karla IV., který letos slaví 700 let od svého narození. Během průvodu bude ostatní program přerušený, aby návštěvníkům nic neuniklo.

Jaký bude doprovodný program?
Bude tradičně několik scén, na kterých se vystřídá několik desítek umělců. Hlavní scéna bude hostit známé interprety, jakými jsou například kapely Nebe, Lokomotiva s Petrem Vondráčkem, Naďa Urbánková, The Boom či Burma Jones. Na dalších scénách se návštěvníci mohou těšit na jazz, swing, divadelní hry pro děti, taneční muziku, soubory ZUŠ Litoměřice nebo různá historická vystoupení – kejklování, středověkou dobovou hudbu, šerm, ukázku palných zbraní aj.

Vystoupí také letošní vítězové soutěže Little Star a také partner této soutěže, skupina Hodiny, kterou můžete znát z rádií, kde v současnosti běží jejich hit Stmívání. S touto kapelou spolupracujeme od doby, kdy ještě nesli název Prowizorium a doprovázeli nám živě finalisty na loňském ročníku Little Star.

Jsme rádi, že s námi nepřerušili spolupráci, aktuálně jsou hodně známí a spolupracují i s kapelou Kryštof. Pro nejmenší pak bude připraven dětský lunapark na parkovišti u Hvězdárny a v pátek od 17 do 19 hodin procházka historickými sklepy se strašidly. V sobotu před vystoupením skupiny Burma Jones pak proběhne ohňostroj. Nabídne letošní ročník nějaké novinky?
Velkou novinkou pro letošek je prostorný ZOO koutek v rámci historického jarmarku na náměstí nad horní kašnou v prostoru mezi řemeslnými stánky, kde si děti i dospělí budou moci pohladit krávy, slepice, zajíce, telata, morčata atp. Další novinkou je kavárna POTMĚ, což je jedinečný projekt, který mohou lidí znát z pražského náměstí Republiky.

Jedná se o zatemněný autobus s kavárnou, kde obsluhují nevidomí lidé. Výtěžek z tohoto projektu putuje do sbírky Světluška, aby dál podporoval nevidomé a lidi s těžkým zrakovým handicapem. Pro nás, organizátory, je zas inovací nový sektorový systém pro umisťování stánků, abychom se vyhnuli problémům a nedorozuměním na náměstí.

Souběžně probíhají vinobraní i v Roudnici a Mělníku, ovlivní to nějak počet stánkařů?
Určitě ne. V současné chvíli máme přihlášeno kolem třiceti vinařů a další se stále přihlašují. Většina z nich má více než jeden stánek a stánky s vínem a burčákem budeme přijímat až do posledního dne. Počítáme-li i stánky na řemeslném jarmarku, doprovodný prodej a občerstvení, bude na náměstí téměř 200 stánků a návštěvníci určitě nebudou o nic ochuzeni. Probíhat bude také návštěvníky velmi oblíbená soutěž „ O nejlahodnější burčák", která bude vyhodnocena v sobotu před 19. hodinou.