Meteorologové varovali, že se na většině území mohou od dnešních 13 hodin až do noci vyskytnout velmi silné bouřky. Napršet při nich může v krátké době kolem 50 milimetrů srážek a mohou padat dvoucentimetrové kroupy. Výstraha platí pro celou republiku, Ústecký kraj mají bouřky ve středu 16. srpna zasáhnout později odpoledne. 

„Během dnešního odpoledne vzroste potenciál pro vznik velmi silných bouřek. Jejich výskyt bude velmi lokální, to znamená, že se neobjeví na celém území vymezeném ve výstraze. Vzhledem k pomalému postupu bouří budou největším nebezpečím přívalové srážky s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů, výjimečně mohou být úhrny i vyšší,“ uvedl ČHMÚ. Se silnými bouřkami počítá předpověď i pro čtvrtek, spadnout při nich může okolo 30 milimetrů srážek.

Úlovky z lesa, začínají růst.
FOTO: Zapršelo, začínají růst. Podívejte, tohle teď nosí lidé z lesů na Ústecku

Po intenzivních bouřkách se mohou rychle rozvodnit malé toky, voda může zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít komunikace. „Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, se může vyskytnout i přívalová povodeň,“ uvedl ČHMÚ. 

Zvyšuje se také pravděpodobnost extrémních jevů. Začátkem srpna se například obcí Tisá na Ústecku prohnalo tornádo. Nebylo silné, ale i tak způsobilo škody na majetku. Jednu skoro novou střechu z velké kůlny u domu ve středu obce odneslo na sousední pozemek.

Podívejte se: Odborník hodnotí tornádo v Tisé. Jakou mělo rychlost a co poničilo?

Zdroj: Janni Vorlíček