Vážení čtenáři, byli jste také "u toho"? Posílejte nám své fotografie na reporter@denik.cz a my je umístíme zde na náš web!

…aktualizujeme…

Úterý 10. srpna:

8.30 - Hladina Labe - 524 cm. Oproti 4. srpnu je hladina o 3 metry vyšší.

6.15 - Hladina Labe stále klesá - 525 cm.

5.00 - Labe se vrátilo na první povodňový stupeň. V tuto chvíli je jeho hladina ve výši 529 cm.

Pondělí 9. srpna:

21.00 – Meteorologové předpokládají v závěru pracovního týdne další srážky. Během úterý a středy by mělo být převážně slunečné počasí, již během čtvrtka by však měly opět přijít vydatné srážky. Deštivé počasí vydrží do pátku. Na českých tocích je v této souvislosti v závěru týdne očekáván kolísavý stav a zpomalení poklesu vody.

19.00 – Labe v Ústí již kulminovalo a podle předpovědi hydrologů má i nadále klesat. „Na Mělníku už hladina klesla, teď voda dotéká do Ústí. Labe by mělo jít ještě dolů,“ informoval Lukáš Landa z vedoucího střediska úseku Dolní Labe. Podle informací z Povodí Labe by neměla tok příliš ovlivnit ani Vltavská kaskáda. „Stav na Vltavě se snižuje. Klesla Sázava i Berounka. Vývoj na Labi má být příznivý, na ráno předpokládáme v Ústí kolem 520 až 530 cm,“ upřesnil Landa

17.47 - V tuto chvíli je hladina Labe na 558 cm.

16.20 - Hladina Labe se zastavila na 559 cm. Ve stejné výši je již 3 hodiny.

13:23 – První potíže hlásí také ve Štětí. Kvůli zatopení nábřeží se museli z místa vystěhovat veslaři, jachtaři, kanoisté a rybáři. Byl také odstraněn přístavní můstek lodní dopravy. Veslařský oddíl si na základě výzvy tajemníka povodňové komise převezl své vybavení do sběrného dvora ve Štětí.

Místostarosta Štětí dále informoval, že pokud by voda dosáhla ke 2. povodňovému stupni, hrozí vypnutí trafostanice v Hněvicích. Takto výrazné zvyšování hladiny Labe ve Štětí však nepředpokládají.

12.52 – Voda v Ústí nad Labem opět stoupla. Dosahuje 562 cm.

11.11 - Hladina Labe v 9.50 hodin byla již na 548 cm.

10.30 - Obyvatelé Vinného a Býčkovic stále pracují na odklízení škod po záplavě. Vyčištěny jsou žumpy a následovat budou studny. „V nejvíce zasaženém domě, který je pod úrovní spodní vody, přetekla žumpa, včera jsme ji proto nechali vyvozit. Nyní jsme objednali vytažení studny,“ informovala starostka Ploskovic Věra Petrů. Do dvou záplavou nejpostiženějších domů dovezla také dva vysoušeče. Na odvoz čeká i starý topol, který bránil průtoku potoka.

V katastru Býčkovic úklid toho nejhoršího už zvládli. Kritická situace je po víkendové záplavě s mostky na potoce, kde nápor vody nejspíš narušil jejich statiku. „Největší škody jsou právě na obecních komunikacích, můstky bude muset prohlédnout statik, a pak se uvidí, co dál,“ uvedla starostka Býčkovic Věra Petráková.

10.00 - „Lidé jsou velmi solidární, pomáhají zaplaveným sousedům,“ říkají starostky obcí Ploskovice a Býčkovice. Již od neděle tady vyhodnocují škody po povodni.

Ruku k dílu přiložili nejen zaplavení občané, ale i jejich sousedi, kteří bez jakékoliv výzvy přišli na pomoc. Plné ruce práce mají i starostky obcí.

9.30 – Hladina Labe se stále zvyšuje. V noci na dnešek řeka dosáhla v Ústí nad Labem druhého povodňového stupně – stavu pohotovosti. Tuto hranici - 530 cm přesáhla hladina před třetí hodinou ranní a vody stále přibývá. Dnes v 8:50 hodin byla na vodočtu zaznamenána výška vody 546 cm.

Neděle 8. srpna:

19.40 - Labe pozvolna klesá. V tuto chvíli je hladina na 526 cm, což je zpět první povodňový stupeň.

17.00 - Hladina Labe dosáhla druhého stupně povodňové aktivity. Vystoupala na 533 cm.

14.05 - Hladina Labe dosáhla ve 12.40 hodin 504 cm, což je zatím stále první stupeň povodňové aktivity.

13.19 - Dobrovolní hasiči z Litoměřicka pomáhají zaplaveným obcím na Děčínsku. Do povodněmi nejvážněji poškozeného regionu v Ústeckém kraji - na Děčínsko vyrazilo pomáhat postiženým obyvatelům několik sborů dobrovolných hasičů z Litoměřicka. Od dnešního rána v tamních obcích pomáhají muži z jednotky SDH v Roudnici nad Labem, dále sbory z Bohušovic n. O., Třebenic, Terezína a Křešic.

10.35 - Hladina Labe stále stoupá. Podle informací z Povodí Labe dosahovala v 8:40 hodin v Ústí nad Labem 485 cm. Stále je očekáván pozvolný vzestup a platí první stupeň povodňové aktivity.

9.10 - Podle nejnovějších zpráv z obcí Býčkovice a Újezd se zdejší potok již vrátil do koryta. K uklidnění situace došlo podle starostky obce Věry Petrákové v noci kolem 1:30 hodin. Voda za sebou zanechala značný nepořádek, který smetl rozvodněný potok. "Nejhorší situace byla včera mezi 16. a 18. hodinou.

Evakuovalo se několik domů,v domě zůstala jen obyvatelka mlýna, na jejíž bezpečnost dohlíželi hasiči a policisté," informovala Věra Petráková. Nenaplnily se ani obavy občanů, že velkou vodu neustojí hráz vodní nádrže nad obcí. Přestože voda přetékala přes ni, potvrdila se uklidňující slova hrázného, že hráz tlak vody udrží. "Věděli jsme to a zároveň doufali, voda tekla jednak odpustí a poté i přes hráz. Hasiči ale při tomto průtoku nemohli se stavidlem už nic dělat," informovala starostka.

9.00 - Déšť během noci ustal a situace na menších toccích se zlepšuje. Vážnější je naopak situace na Labi. Podle měření Povodí Labe překročila řeka v Ústí nad Labem ve dvě hodiny ráno hranici 1. stupně povodňové aktivity - stav bdělosti. Voda dále pozvolna stoupá. Podle posledních informací dle ústeckého vodočtu dosahovála hladina v 7:40 hodin ráno výšky 485 cm. Aktuální data hydrologové zpracovávají.

Sobota 7. srpna:

21.15 - Kromě situace na menších tocích sledujeme také hladinu Labe. Ta nyní na ústeckém vodočtu dosahuje do výše 429 cm. Do prvního povodňového stupně schází 30 cm. Za poslední hodiny klesla hladina o 2 cm.

20.11 - Silnice mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem přes Sebuzín je nyní neprůjezdná. Na úseku mezi Sebuzínem a Brnou se utrhla část stráně a kameny se vyvalily na vozovku. Vytvořil se tu potok, který stéká do Labe. V okolí Sebuzína likvidovali litoměřičtí dobrovolní hasiči také vyvrácený strom, který se kvůli podmáčení zřítil na vozovku a strhl s sebou telefonní vedení. Tento úsek je již průjezdný, ale jen ve směru do Sebuzína.

19.40 - Tým Deníku se vrací z terénu, za chvíli zde najdete další fotografie z Býčkovic a okolí.

19.01 - V Kamýcké ulici v Litoměřicích byly dokončeny práce na odstraňování nánosů zeminy a kamení, které ucpaly česlo dešťové kanalizace. Za asistence městské policie, jež tady řídila dopravu, byly nánosy vybagrovány nakladačem. "Silnice byla zhruba hodinu a půl neprůjezdná, neboť jsme sháněli techniku pro odtěžení nánosu," uvedl Ivan Králik, velitel Městské policie Litoměřice.

18.10 - Fotograf Litoměřického Deníku s reportérkou nyní vyrazili zpět do Býčkovic, poté se přemístí do Miřejovic.

18.05 - Další zprávy o řádění velké vody přišly z Miřejovic, kde je Kamýcká ulice zcela neprůjezdná, tečou po ní proudy vody.

17.00 - Podle aktuálních informací začíná voda z potoka zatápět také část Býčkovic. Starostka obce zvažuje evakuaci části obce, ke které pravděpodobně dojde během následujících hodin.

16.15 - Voda ve Vinném ještě více stoupla. Odčerpávání vody již nebylo účelné, proto hasiči tuto činnost ukončili. Lidé zabezpečili domy pytli s pískem a dle doporučení hasičů odešli z domů do bezpečí. U Ploskovic bylo provedeno čištění potoka. Z toku byly odstraněny klacky a klády, které bránily volnému průtoku vody.

15.40 - Ve Vinném jsou evakuovány první domy, stoupající vodu sledují v Býčkovicích. Litoměřice hlásí ucpání kanalizace v Kamýcké ulici.

Vytrvalé deště způsobují problémy také na Litoměřicku. S vážnými obavami sledují situaci především obyvatelé obcí v okolí Ploskovic, kde voda stékající z polí začíná dosahovat k rodinným domům. Nejvážnější je v současné době situace v obci Vinné, kde je zaplaveno několik dvorů a v blízkosti potoka byly evakuovány první domy. Na místě zasahují tři hasičské jednotky a dva sbory dobrovolných hasičů, které odčerpávají vodu z okolí domů. Přes veškeré úsilí hasičů, i místních lidí, kteří na místo neustále přinášejí pytle s pískem, se však situace v obci zhoršuje. Voda stále stoupá a začíná se valiit také z kanalizace.

Pokud se počasí nezlepší, hrozí vážné nebezpečí zaplavení domů také v nedalekých Býčkovicích. Podle posledních informací od hasičů způsobila voda také havárii v Litoměřicích, kde ucpala kanalizaci v Kamýcké ulici. Situaci v celém litoměřickém okrese sledujeme, o všech závažných událostech budeme dále informovat.

"Do večerních hodin se předpokládá, že hladina ještě poroste a obyvatele budeme muset v blízkosti potoka evakuovat," říká Věra Petrů, starostka Ploskovic, pod které spadá obec Vinné.

Situaci pro vás v terénu sledvali Karel Pech, Zdeňka Studená a informace na web vkládá z redakce Radim Tuček.