Více než dvě stovky řemeslníků, keramiků, malířek kraslic, šperkařů a dalších prodejců, z velké části s certifikátem regionálního produktu, se potkají na jednom z největších velikonočních jarmarků v České republice už tento pátek. Historické centrum města Úštěk opět zaplní tisíce návštěvníků a užijí si už poosmnácté největší lidovou oslavu jara u nás.

Podruhé v historii proběhne akce Úštěcké Velikonoce v pátek. Tentokrát se bude konat na sváteční datum 30. března, program pro návštěvníky je připravený od 9 do 18 hodin.

„Společně s celodenním programem je tato akce u nás největší oslavou jara v tradičním staročeském duchu s neopakovatelnou atmosférou,“ slibuje pořadatel jarmarku Libor Uhlík. „K vidění bude pletení pomlázek a košíků, malování a prodej kraslic, výroba slaměných ozdob, beránek s ovečkou v ohrádce a mnoho dalších krásných atributů Velikonoc,“ pokračuje.

Tak vypadal úštěcký jarmark loni: 

a tak v roce 2015:

Stejně jako má Úštěcký masopust létající prase nebo Úštěcký advent slet andělů z nebe, má i tato jarní akce už od roku 2011 své světově unikátní poznávací znamení. Davem lidí se projde úštěcká leghornka, obří třímetrová slepice, se svým obřím vejcem za doprovodu krotitele. Návštěvníci ji budou moci obdivovat hned třikrát - v 10, 14 a 17 hodin. „V těle slepice se pohybují chůdaři z pouličního divadla z Nové vsi u Verneřic, se kterými spolupracujeme dlouhá léta. Společně se radíme a vymýšlíme další zajímavé kousky,“ říká Libor Uhlík.

Pestrý celodenní program bude určen dětem i dospělým návštěvníkům. K pohodové atmosféře přispějí i pěvecké sbory, pouliční muzikanti nebo moravská cimbálovka s tanečníky. V centru města pak mohou návštěvníci navštívit několik výstav, prohlídek nebo se zúčastnit řemeslných dílniček a soutěží.

Speciálně pro děti je připraven historický kolotoč, střelnice, Sváťovo loutkové dividlo, dětské dílničky nebo zvířátka. Na jarmarku se objeví i známá místní firma Šupostar, která „vyšupe“ pomlázkou všechny ženy se zárukou roční svěžesti.

Pořadatelé upozorňují, že se návštěvníci letos nemusí obávat nedostatku parkovacích míst. Je pro ně bezplatně připraveno parkoviště na hrázi Jezera Chmelař, vzdáleného jen pár minut chůze od historického centra, kde akce bude probíhat. Větší komfort na jarmarku taky přinese širší průchod mezi stánky.