„Vybírali jsme snad z deseti variant. Znak i vlajka nyní musejí projít ještě dalším schvalováním. Pan Kasík pro nás už připravuje žádost do Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR," řekl starosta Velemína Petr Křivánek.

Velemínský znak v podobě stříbro-modrého polceného štítu zdobí vpravo stříbrný meč umístěný v zeleném hrotu, vlevo stříbro-červeně šachované křídlo. Zelený hrot symbolizuje horu Milešovku, meč pak sv. Martina, kterému je zasvěcen velemínský kostel. Modrá barva odkazuje k rodu Kaplířů ze Sulevic, s nimiž je spojena historie místních částí obce. Modrá a stříbrná jsou také barvami knížat ze Schwarzenbergu, kteří byli posledními vlastníky části Velemína a okolí.

V Žalhosticích zatím vybírají ze čtyř variant navržených symbolů. Všechny pracují s kresbou hroznů jako symbolem vinařství a jablek jako symbolem ovocnářství. Trojice jablek navíc představuje atributy sv. Mikuláše, kterému byla zasvěcená gotická kaple na radobýlských vinicích, zrušená za Josefa II. Na jejím místě dnes stojí vila Pfaffenhof, jinak Veveří. K Radobýlu a k řece Labi ve znaku odkazují i zvolené barvy. Do čtvrtého návrhu je navíc zapracován stříbrný jednorožec z erbu rytířů z Kamýka.

„Zastupitelům jsem navrhla, abychom si nechali zpracovat obecní znak a vlajku, neboť jsme žádný z těchto symbolů neměli. Ti na lednovém zasedání souhlasili, oslovili jsme tedy heraldika a ten nám do tří měsíců zpracoval několik variant," popsala starostka Žalhostic Stanislava Hanková s tím, že lidé 29. 4. vyberou tu, která se jim bude líbit nejvíce. Právo symboly používat následně uděluje předseda Poslanecké sněmovny.

„Symboly budou sloužit k prezentaci obce. Smaltovaná cedule se znakem ozdobí budovu úřadu, vlajku využijeme při slavnostních obřadech nebo například při vzácných návštěvách," dodala starostka.