Starostka obce Jaroslava Rúfusová přiblížila, že k vandalským útokům došlo v polovině března, kdy se v rozmezí několika dnů třikrát opakovaly. „Lavičky přitom nedávno nově zrenovovali pracovníci obce. Nyní jsou pokreslené a některé i poničené s vylámanými prkny,“ posteskla si Rúfusová, kterou mrzí, že čin může mít na svědomí někdo z místních. V době, kdy k poškození věcí došlo, platila totiž vládní nařízení o zákazu pohybu mimo katastr.

„Celkovou škodu jsme odhadli asi na 50 tisíc korun. Vše jsme samozřejmě oznámili policii, která případ vyšetřuje. Jako prevenci plánujeme i v návaznosti na tuto událost nainstalovat v obci kamerový systém,“ doplnila starostka s tím, že tak rozsáhlé ničení majetku v obci ještě nezažila.

Policisté z obvodního oddělení v Litoměřicích věc prověřují jako přečin poškození cizí věci. Potvrdil to mluvčí policie Daniel Vítek. „Pachateli nebo pachatelům hrozí v případě dopadení až roční trest odnětí svobody,“ nastínil výši trestu policejní mluvčí.

Na Litoměřicku se za poslední dobu nejedná o ojedinělý případ vandalství. Přímo v Litoměřicích se policisté opakovaně zabývali skupinkou mladistvých, kteří se kromě krádeží věnovali i ničení cizího majetku.

„Pravděpodobně je to pro ně určitý druh zábavy a naplnění volného času. Za poslední dobu na různých místech města posprejovali či fixami pomalovali lavičky domů, fasády budov a mostní konstrukce. Škoda, kterou způsobili, se odhaduje na desetitisíce, možná i statisíce korun,“ informovala krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

V Roudnici nad Labem zase někdo u bytovek v Dělnické ulici poškodil vzrostlou a zdravou břízu. Hluboký řez podél celého kmene si následně vyžádal pokácení stromu. Hrozilo totiž, že spadne a někoho zraní.