Přestože do voleb schází týden, ve dvaatřiceti obcích na Litoměřicku a Podřipsku už znají vítězné strany či hnutí. Jejich obyvatelé do voleb totiž sestavili jedinou kandidátku. Nikdo další se nepřihlásil.

Prakticky rozhodnuto je například v Černivě, Dolánkách nad Ohří, Chotěšově, Klapém, Travčicích, Třebušíně, Vrbici či Židovicích. V těchto obcích mají totiž jedinou kandidátku a na ní právě tolik jmen, kolik je míst v zastupitelstvu.

Například na Hlinné je na kandidátce do sedmičlenného zastupitelstva osm jmen. Jeden z kandidátů tak bude muset po volbách z kola ven. Podobně také v Mlékojedech, Přestavlkách, Rochově či Žabovřeskách nad Ohří.

Půjdou z kola ven

Například v Keblicích, Libochovanech či Prackovicích nad Labem budou poražení dokonce dva. Hnutí v těchto obcích totiž využila zákonnou možnost připsat na listinu dva náhradníky. Do sedmičlenného zastupitelstva tak kandiduje na společné kandidátce vždy devět lidí.

Voliči ve dvaatřiceti obcích okresu tedy nebudou volit mezi jednotlivými volebními programy. Prostřednictvím preferenčních hlasů mohou pouze ovlivnit pořadí jednotlivých kandidátů.

Koho budoucí zastupitelé nakonec zvolí starostou, bude však už záležet jen na nich bez ohledu na preferenční hlasy voličů.

Jednotlivá politická uskupení v obcích s jedinou kandidátkou povedou do voleb často stávající starostové. Svou funkci obhajují například Martin Beran v Brzánkách,  Vít Petr v Černivě, Miloslava Vydrová v Evani, Petr Soldatek na Kamýku, Naděžda Štětinová v Keblicích, Dana Horká v Michalovicích, Ondřej Schoř v Mlékojedech, Vlastimil Mikl ve Vrbici  a řada dalších.

Objevují se ale i v politice nové tváře. Například v Dušníkách je jedničkou na kandidátce Eva Hejnová, ve Vlastislavi Lenka Miková.

Kde už je rozhodnuto:Brzánky: Sdružení nezávislých kandidátů obce Brzánky
Černěves: Sdružení nezávislých kandidátů obce Černěves
Černiv: Černivské sdružení nezávislých kandidátů (SNK)
Černouček: SNK
Dolánky nad Ohří: SNK
Dušníky: Společně pro obec
Evaň: Evaň 2014
Hlinná: Nezávislí 2014
Chodovlice: SNK
Chotěšov: Pro Chotěšov
Chudoslavice: Společně za rozvoj Chudoslavic
Kamýk: Za krásný Kamýk
Keblice: Patriot
Klapý: Sdružení nezávislých kandidátů Klapý
Libochovany: Nezávislí
Libotenice: Pro hezkou obec Libotenice
Michalovice: PRO Michalovice
Mlékojedy: Sdružení pro obec
Mnetěš: Pro Mnetěš společně
Prackovice nad Labem: SNK
Přestavlky: Pro naše Přestavlky
Račiněves: KDU-ČSL
Rochov: Sdružení nezávislých kandidátů Rochova
Staňkovice: Strana Klidu
Travčice: Pro Travčice a Nučničky
Třebušín: Naše spokojená obec
Vchynice: Sdružení nez. kandidátů pro Vchynice a Radostice
Vlastislav: Nezávislí pro Vlastislav
Vrbice: ČSSD
Záluží: Občané pro obec
Žabovřesky nad Ohří: Sdružení nezávislých kandidátů za Žabovřesky nad Ohří
Židovice: Židovice