K vážné dopravní nehodě došlo ve čtvrtek v půl sedmé ráno v Lovosicích na silnici I/15 poblíž hasičské stanice na křižovatce „u kapličky“. V místě, kde donedávna býval kruhový objezd, se srazily čtyři osobní automobily a kamion.
Dva těžce zraněné řidiče odvezla záchranka do nemocnice, jednoho z nich museli hasiči z vozu vyprostit s pomocí rozpínacího zařízení.

Od té doby, kdy z místa zmizel provizorní kruhový objezd, tu jsou problémy. Dočasná kruhová křižovatka vyznačená betonovými svodidly v místě vyrostla během finišování dostavby dálnice D8, aby ulevila dopravě.

SILNIČÁŘI ŽÁDOSTI NEVYSLYŠELI

To se v provozu osvědčilo a úsek se stal i bezpečnějším. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) však žádosti města a policie o jeho stabilním vybudování odmítlo a křižovatku změnilo zpět na původní stykovou. Jako důvod uvedlo, že už není potřeba a nemá odpovídající technické parametry.

„Okružní křižovatka byla zřízená jen jako dočasné řešení kvůli změně zatížení křižovatky z titulu vedení objízdných tras po dobu stavby dálnice D8,“ vysvětlila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

O obnovení kruhového objezdu už delší dobu usiluje i litoměřický dopravní inspektorát, který u neštěstí zasahoval.

„Tlačili jsme už v minulosti na vybudování stabilního kruhového objezdu vzhledem k faktu, že zde vyjíždějí hasiči nebo záchranná služba. Z vlastních zkušeností víme, že tu často dochází k nebezpečným situacím, ale rozhodli jinak,“ řekl dopravní inženýr Vladislav Kovařík.

Jeho slova potvrzuje i šéf litoměřické dopravní policie Jaromír Galia. „Od doby, kdy provizorní kruháč zmizel, řešíme na místě časté nehody. Stále apelujeme na ŘSD a žádáme o vybudování kruhové křižovatky. Ti s námi ale nekomunikují,“ říká Galia.

Že se provizorní řešení osvědčilo, je jasné i těm nejzkušenějším šoférům. „V těchto místech měl kruhový objezd rozhodně zůstat. Řidič má v tomto úseku před sebou dlouhou rovinu, která ho láká k rychlé jízdě,“ říká zkušební komisař pro autoškoly František Pinc.

MÍSTO JE PŘEHLEDNÉ JEN ZDÁNLIVĚ

„Úsek se zdá přehledný, to ale končí ve chvíli, kdy je ráno tma, poprchává a řidiče oslní protijedoucí vůz, což je nejspíš i dnešní případ,“ dodává komisař, který úsek důvěrně zná.

Město Lovosice se bude snažit názor ŘSD nadále změnit, o podporu požádalo i krajskou dopravní policii.

„Tato nešťastná nehoda pro nás bude rozhodně dalším impulzem pro zvýšení tlaku na znovuvybudování kruhového objezdu u siřejovické kapličky,“ uvedla mluvčí lovosické radnice Ivana Kocánková.