Například ve Štětí se neuskuteční vánoční trhy, které tradičně provázely slavnostní rozsvěcení stromu, a scházet bude také doprovodný kulturní program. Mluvčí města Pavel Hoznédl uvedl, že v úterý 1. prosince se po setmění na Novém náměstí strom a výzdoba pouze rozsvítí.

„V letošním roce bude centrum města zdobit smrk, který darovali naši občané. Tentokrát bude pocházet z chatové osady Pelunec poblíž Počeplic,“ informoval Hoznédl. Na konci listopadu strom v osadě pokácejí pracovníci Štětských komunálních služeb a následně ho převezou na náměstí, kde ho ozdobí. Ve Štětí se kvůli zvýšení rizik plynoucích z koronavirové epidemie nebude konat ani oblíbený silvestrovský ohňostroj.

Tak loni vypadaly trhy v Litoměřicích: 

Také na Karlovo náměstí v Roudnici nad Labem přivezou tamní technické služby vánoční strom na konci listopadu. Podle mluvčího radnice Jana Vancla bude smrk letos pocházet z městské části Podlusky. „Výzdoba vánočního stromu bude letos zcela nová a bude velkým překvapením,“ nastínil Vancl a doplnil, že instalace vánočního osvětlení v ulicích města je nyní zhruba v polovině.

Zda se v Roudnici uskuteční doprovodné akce ke slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu, není zatím jisté. Společnost Říp, která je zaštiťuje, má termíny naplánované, jejich konání však bude záviset na v té době aktuálních opatřeních vlády.

Rozsvícení vánočního stromu má proběhnout v neděli 29. listopadu od 17 hodin. Na sousedním Husově náměstí před kulturním domem by se ve stejný den odpoledne měly konat také Adventní trhy.

Také nad vánočními trhy v Litoměřicích visí otazník. Pořádat je na Mírovém náměstí od 11. do 23. prosince má stejně jako loni společnost Zahrada Čech. „V tuto chvíli nemohu s jistotou potvrdit, že se uskuteční. Budeme čekat do nejzazšího termínu. Aktuální situace však jejich konání nenapovídá,“ poznamenala obchodní, marketingová a provozní ředitelka Zahrady Čech Michaela Mokrá.

Jisté však je, že stejně jako v ostatních městech zajistí v Litoměřicích sváteční atmosféru výzdoba a vánoční strom. Vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler přiblížil, že se bude jednat o smrk stříbrný od soukromých dárců z Litoměřic.