V Lovosicích se strom poprvé rozsvítí v neděli večer, program na Václavském náměstí však začne už hodinu před polednem. Ředitel lovosického centra kultury Vojtěch Krejčí uvedl, že návštěvníci se mohou těšit třeba na vánoční trh, živý betlém z Adélčina dvorečku, čerty nebo na vystoupení Vlasty Horvátha.

„Budeme tu mít také Ježíškovu poštu. Děti, které napíšou dopis, se následně dočkají i odpovědi. Ty budou v dalších dnech připravovat pracovnice z městské knihovny,“ prozradil Krejčí.

Ve stejný den jako v Lovosicích se slavnostní rozsvícení vánočních stromů chystá také v Roudnici nad Labem, Štětí, Bohušovicích nad Ohří a v Terezíně. Ve Štětí se podle šéfa tamní kultury Radka Kulhánka chystá program už na dopoledne, kdy budou na náměstí probíhat farmářské trhy. „Kulturní část pak začne v 16 hodin. Vystoupí Dechařinka, Dívčí pěvecký sbor ZUŠ Štětí nebo Pěvecký sbor z Úštěka.

Tak rozsvítili strom v Litoměřicích loni: 

Součástí programu ve Štětí bude také vyhlášení výtvarné soutěže základních škol na téma vánoční čas. O nejlepších výtvarnících, kteří dostanou hodnotné ceny, budou během nedělního programu hlasovat i návštěvníci.

Jako jedni z prvních rozsvítí strom v pátek na náměstí v Úštěku. Předcházet mu bude světýlkový průvod dětí ze základní školy. A po rozsvícení bude následovat soutěž o nejlepší vánočku a divadelní komedie Na pavlači od místního spolku ochotníků PIK-ART.

Vánoční atmosféru mohou lidé nasát také na zámcích v Ploskovicích a v Libochovicích, kde pro návštěvníky chystají řadu akcí. Kastelánka zámku v Ploskovicích Jana Zimandlová pozvala do vánočně vyladěných komnat. Příchozí se mohou těšit na tradiční kostýmované prohlídky zámeckých interiérů. Proběhnou v sobotu 14. a v neděli 15. prosince, vždy odpoledne.

„Ve vestibulu se zároveň bude konat vánoční prodejní výstava Klubu šikovných rukou. Budou tam ke koupi například výrobky z keramiky, pedigu či vánoční vazby,“ popsala kastelánka a doplnila, že v pátek 20. prosince se v zámku koná také koncert ženského komorního sboru z Litoměřic Cantica Bohemica.

Do vánoční atmosféry se oděje také zámek v Libochovicích. Příští sobotu tam například můžete při kostýmovaných prohlídkách narazit na čerty a anděly. O týden později pak ve vánočně vyzdobeném zámku potkáte Ježíška, kterému děti mohou předat dopis s přáním pod stromeček. 

Rozsvícení stromů
29. 11. od 16.45 h Úštěk
30. 11. od 14 h Libochovice
1. 12. od 18.30 h Lovosice
1. 12. od 17 h Roudnice n. L.
1. 12. od 18 h Štětí
1. 12. od 16 h Bohušovice
1. 12. Terezín
2. 12. od 17 h Hoštka
6. 12 od 18 h Litoměřice
15. 12. Budyně (vodní hrad)