Během uplynulého čtvrt roku opustili řady veteránů druhé světové války z Litoměřicka dva hrdinové, příslušníci 1. československého armádního sboru v SSSR. Minulou sobotu přišla smutná správa o úmrtí Bedřicha Opočenského ze Sedlce u Křešic, plukovníka v záloze, v červenci zemřel Karel Šerák z Chotiněvsi, ve stejné hodnosti. Oba se narodili na Volyni, vstoupili do Svobodovy armády a prošli peklem bojů u Jesla, Dukelského průsmyku a osvobozovali Ostravu, která je přijala mezi své čestné občany.

OSUDNÝ PÁD 
NA ESKALÁTORU
Karel Šerák neopomněl navštívit každé významné výročí a oslavu státních svátků, vždy to považoval za čest. Letošní návštěva Dne armády v Praze se mu stala osudnou. Při cestě z Vítkova zakopl u eskalátorů metra na hlavním nádraží, zlomil si čtyři žebra a v nemocnici 17. července, tři dny před 93. narozeninami, na komplikace se zraněním zemřel.

S velkým smutkem jsem přijal zprávu o skonu Bedřicha Opočenského, který po válce našel nový domov v Sedlci u Křešic.

Smutná zpráva přišla jen pár dnů předtím, než měl být 11. listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů povýšen na brigádního generála.

„Do poslední chvíle jsem doufal, že se pan plukovník povýšení, které jsem za vedení města inicioval, dožije a ocenění si vychutná. V posledních týdnech jsem ho opakovaně navštívil v nemocnici a znovu si uvědomil, jak velký je to člověk. Žádný čítankový odosobněný hrdina, ale skvělý chlap s neuvěřitelným rozhledem, vitální a aktivní do konce života. Ještě i v nemocnici cvičil každé ráno u otevřeného okna, aby zůstal fit. Lidé jako on by měli být vzorem pro nás všechny. Jsem moc rád, že jsem jej mohl považovat za svého přítele," uvedl na stránkách Ostravského deníku primátor Ostravy Tomáš Macura.

S oběma veterány a s několika dalšími spolubojovníky jsem měl čest se setkat loni v lednu na slavnostním setkání na Obecním úřadu v Chotiněvsi, obci která je spolu se sousedními sídly domovem řady volyňských Čechů, kteří po skončení války osidlovali opuštěná stavení.

„Mladí lidé v dnešní době mohou jen těžko chápat, co naši vojáci, včetně vojáků Sovětské armády, vytrpěli, pokud naše školství nebude klást větší důraz na výuku pravdivé historie. Nejednou jsem byl svědkem, kdy školáci při hraní státní hymny vůbec nevěděli, jak se chovat. S minulostí souvisí současnost, ale i budoucnost. Je jen hrstka těch, kteří se zabývají opravdu tím, co se skutečně odehrálo v době 2. světové války.

Stejně tak jako dobou před a po skončení válečných let. Rád bych vzkázal mladým i všem občanům, buďte hrdí na svou zemi, važte si svobody a klidu, svou zemi si chraňte a usilujte o mír. Válka je to nejhorší, co může lidstvo potkat. Našim politikům bych chtěl vzkázat, že by se neměli hádat, ale rozumně jednat. Jednají o lidech, jejich osudech a to by měli mít vždy na mysli," řekl Bedřich Opočenský. Slova, která jsou jako ušitá na dnešní dny.

Letos by se Karel Šerák dožil 92 let, Bedřich Opočenský byl o necelý rok starší.

Shodou náhod včera navštívil starosta obce Chotiněves Vlastimil Borecký dalšího v obci žijícího veterána Radomíra Vlka, který dovršil 91. narozeniny. Ten spolu s přeživšími veterány nebude chybět na posledním rozloučení s Bedřichem Opočenským v pátek v 11 hodin v evangelickém kostele v Chotiněvsi.