Vakcinační centra jsou v nemocnicích

Vakcína je dodávána ve dvou ampulích. Každý z lékařů dostává dvě látky, jejichž smísením získá potřebné sérum pro deset pacientů.

Očkovací látku v těchto dnech dostanou v ministerstvem zdravotnictví stanovených vakcinačních centrech a v ordinacích obvodních lékařů pro dospělé.
Dětským lékařům je dodáváno deset balení léku Tamiflu, ze kterého si mohou v případě potřeby nechat připravit suspenzi vhodnou pro aplikaci dětským pacientům. Nikoliv však preventivně, ale pouze v případě nákazy.

„V okrese Litoměřice se nacházejí dvě vakcinační centra, a to v Městské nemocnici v Litoměřicích a v Podřipské nemocnici s poliklinikou. Obě tato vakcinační centra obdržela 320 dávek, to je 32 krát 2 lahvičky. K praktickým lékařům pro dospělé je dodáváno deset dávek. Ty jsou postupně rozdělovány do všech 51 ordinací litoměřického okresu,“ uvedl Jiří Sova, ředitel pro kvalitu a logistiku společnosti Pharmos, a.s., která vakcínu proti chřipce A(H1N1) distribuuje.

Distribuce probíhá postupně

Zatímco litoměřičtí lékaři dostali očkovací látku již v dopoledních hodinách, do Roudnice n. L. dorazila o něco později. „Než se vakcína dostane ke všem obvodním lékařům, může to trvat trochu déle. Postupujeme od velkých měst, kde je vysoká koncentrace obyvatel, k menším městům,“ vysvětlil Jiří Sova.

Distribuce vakcíny probíhá podle vyjádření Jiřího Sovy co možná nejrychleji. „Děláme, co můžeme, lidé pracují nepřetržitě, ale musí se dodržovat chladový režim léku. Je to náročné,“ prozradil Deníku.

Vakcinační centra zásobili odpoledne

Přesto, že někteří lékaři byli vakcínou zásobeni již dopoledne, vakcinační centra v obou nemocnicích okresu dostala očkovací látku až v odpoledních hodinách.

„Kolem půl čtvrté hodiny odpoledne dorazilo 320 dávek vakcíny. Ty jsou určeny pro zaměstnance nemocnice. Nevystačí ani pro polovinu. Kdy přijde další vakcína, nevíme,“ uvedl ředitel Městské nemocnice v Litoměřicích Leoš Vysoudil.

„Přestože jsme někde uvedeni jako vakcinační centrum, zjistili jsme, že z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vypadly všechny nemocnice Ústeckého kraje. Dokud nejsme vakcinačním centrem, populaci stejně očkovat nemůžeme,“ prozradil dále.

Očkovat budou podle ministerstva

Jak a koho očkovat, určuje vakcinačním centrům přímo ministerstvo zdravotnictví. „Od ministerstva zdravotnictví nám přišly pokyny, kdo má vakcínu dostat. Budeme očkovat podle tohoto rozpisu,“ upřesnil primář chirurgického oddělení a lékařský ředitel PNsP Josef Krajník.

Dvě lahvičky vystačí pro deset lidí

V pondělí dorazila očkovací vakcína proti prasečí chřipce na Litoměřicko. Praktičtí lékaři obdrželi během pondělního dopoledne vakcíny a začínají obvolávat vybrané pacienty z rizikových skupin, aby se dostavili na očkování. Vakcína se připravuje ze dvou preparátů, které se těsně před aplikací smísí. Tyto dvě lahvičky vystačí pro deset pacientů.