Velmi přesné a metrologicky ověřitelné váhy fungují ve dvou režimech v závislosti na požadované přesnosti. „Jsem za ně velmi ráda. Jsou lehké, snadno přenositelné, pro dítě při vážení bezpečné, mají paměť a také funkci stabilizace v případě, že je vážené dítě v pohybu,“ ocenila jejich hlavní přednosti vrchní sestra dětského oddělení Božena Haufová. Jedna z funkcí nového vybavení umožňuje i zaznamenat jaký objem tekutin dítě vypilo, což je zejména u malých kojenců důležitý údaj.

Za celou historii dobročinné akce Jozefa Pásztora získalo dětské oddělení už více než 90 tisíc korun. „Za ty byly v minulosti nakoupeny odsávačky, váhy, oxymetr a vybavení na nadstandardní pokoje pro hospitalizované děti a doprovod,“ dodala mluvčí litoměřické nemocnice Naděžda Křečková.

Další, v pořadí pátý ročník charitativní akce na podporu nemocnice proběhne začátkem listopadu v Krušovické pivnici v Litoměřicích. Zájemci tu budou mít opět možnost ochutnat maďarskou kapustnici a guláš. A proč zrovna tahle dvě jídla? „Naši měli hospodářství. Jako děti jsme se musely samy naučit uvařit si,“ vysvětlil bývalý voják z povolání Jozef Pásztor, který pochází ze Slovenska.

Litoměřická porodnice je také součástí projektu Život v kufříku, který je určený odloženým dětem. Má k dispozici deset kufříků. „Aby jednou děti netápaly, jak přišly na svět, jak vypadaly a zda je vůbec měl někdo rád, uchováváme vzpomínky na začátek jejich života v kufřících a pomáháme jim tak v období hledání vlastní identity,“ vysvětlila cíl projektu Iva Říhová, spoluzakladatelka Nadačního fondu La Vida Loca, který ho od roku 2015 realizuje. V průměru má porodnice ročně kolem pěti novorozenců, které rodiče odloží.