„Chtěli bychom osázet staré viniční tratě pod Radobýlem, příští rok je to 160 let, kdy se na kopci Radobýlu sesunula půda a bylo zničeno 14 vinohradů. Dnes jsou tam jen pastviny, ale většinou jsou staré viniční tratě zarostlé náletovými dřevinami. Životnost vinohradu je 25-30 let a to jen v případě velmi dobré péče, potom rentabilita pěstování prudce klesá, dochází k odumírání keřů  nejen  proto, že keř révy je starší než 35 let, ale třeba proto, že mu chybí opěrná konstrukce, vodící dráty, které réva nezbytně potřebuje. Mnoho vinohradů bylo vysazeno v první polovině 70. let, jsou za hranicí rentabilnosti pěstování  a my bychom chtěli některé vinohrady přivést k životu, tedy znovu je odborně osázet," vysvětlil Milan Fiala, majitel realitní kanceláře, která pozemky vykupuje.

Jeho společnost oslovuje vlastníky pozemků, které jsou vedené jako vinice ve třech oblastech, a to Žalhostice, Michalovice, Velké Žernoseky a okolí  Radobýlu. „Nabízíme odkoupení pozemků," vysvětlil Milan Fiala.

První práce na budoucích vinicích by pak podle informací Deníku měly začít již na jaře 2013. Společnost má už i jméno. „Jmenuje se Vinařství pod Radobýlem. Půjde o vinařství rodinného charakteru. Předpokládáme roční produkci do sto tisíc lahví," doplnil Milan Fiala.

„Vždy jsme byli vinařskou obcí. Aktivitu vedoucí k rozšíření vinohradů na často zarostlých neudržovaných pozemcích samozřejmě vítáme," konstatovala starostka Žalhostic Alena Vacková.

V okolí Žalhostic nyní působí několik vinařství. Agrofrukt Kamýk, Žernosecké vinařství s.r.o., Vinařství Pavel Hrabkovský, nebo Vinařství pod Třešňovkou. „Přímo v Žalhosticích máme jen několik malých vinařů," dodala starostka.