Příznivci historie a dobré zábavy můžou vyplnit sobotní volný čas návštěvou některé nebo všech akcí, které pořádá na závěr letošní turistické sezóny Sdružení Terezín město změn, město Terezín a spolek Steinmetz Terezín 1780, jenž zastřešuje většinu spolků s historickou náplní. Otevřeno bude Muzeum Františka Josefa I. v dělostřeleckých kasárnách, Muzeum Terezína v Retranchementu 5, Kasárna a Muzeum La Grace v Kavalíru 2.

„V době od 10 do 16 hodin budou probíhat hodinové ukázky z života a výcviku Sappeur Corps na strážnici u Litoměřické brány, vojáci z pěšího regimentu Gaisruck a dělostřelci Feld-Artillerie Corps se představí v Kavalíru 2. Bude se letos naposled střílet z kanónů a mušket. Ve stejnou dobu proběhnou i prohlídky expozic a podzemí," uvedla Jana Formánková, manažerka sdružení Terezín město změn.

Na večer od 18 do 20 hodin se v prostoru a okolí Kavalíru 2 připravuje Dušičkový speciál. Návštěvníci se můžou zúčastnit netradiční prohlídky. Na několika místech, včetně kuchyně, se setkají se strašidly, čerty a dalšími pohádkovými bytostmi. Prohlídka bude doplněna strašidelnou projekcí.

Sobotní slavnost obohatí Hubertova jízda, kterou pořádá dragounský regiment Althan. Jezdci se srazí v 11 hodin v jízdárně a nejprve se projedou městem, pozdraví se s návštěvníky Kavalíru 2 a poté vyrazí na terénní projížďku.

„Pokud nebude lít, počítám s účastí zhruba třiceti jezdců z Terezína a okolí. Očekávám jízdu s plnou parádou, na zahájení se dostaví sv. Hubert a trubači. Od Kavalíru 2 se vydáme do Bohušovi nad Ohří, projedeme travčickým lesem a obcí, navštívíme Počaply, České Kopisty a vrátíme se zpět k jízdárně. Pro jezdce máme připraveno večerní posezení v našem klubu, včetně tradičního soudu," prozradil Petr Bezpalec, hlavní organizátor jízdy.

Zakončení turistické sezóny v Terezíně je slavnostním rozloučením s historickými spolky, které se podílejí na prohlídkové části. Město se s nimi opět přivítá na jaře, při zahájení sezóny nové. Dál zůstanou otevřena všechna muzea, pokračovat budou i prohlídky podzemí.

„Letošní prohlídky Kavalíru 2 chceme obohatit pro děti a jejich doprovod vítáním adventu. Do části prostor přeneseme výzdobu s vánočními a novoročními zvyky z minulých století a vytvoříme základ pro novou expozici starých řemesel, kterou chceme otevřít na jaře. V roce 2017 by se měly uskutečnit všechny tradiční akce. V návrhu je další nová atrakce, letní vodní bitva v zatopeném prostoru mezi horní a dolní bránou. Diváci uvidí, jak by mohlo probíhat dobývání a obrana pevnosti, kdyby se nepříteli podařilo dostat do zatopených šancí," dodává Jana Formánková.