Metr a půl vody na náměstí, totální kolaps veškerého provozu města, milionové škody na majetku a nevyčíslitelné škody na lidských osudech – takové byly dopady povodní v roce 2002. Události posledních dní však Terezínu předpovídají lepší budoucnost.

Ve středu se zde totiž slavnostně zahájila stavba protipovodňového opatření, jejíž dokončení se plánuje na konec června 2013. Město u této příležitosti přivítalo ministra zemědělství Petra Bendu, ministra obrany a senátora Alexandra Vondru, generálního ředitele Povodí Ohře Jiřího Nedomu a jiné osobnosti.

Stavba terezínského protipovodňového opatření přijde na 137 milionů korun. Její součástí bude mimo hrází a mobilních stěn také rekonstrukce historického vojenského opevnění města.

„Terezínské protipovodňové opatření je na povodí Ohře jedním z nejdůležitějších. Je tomu tak z toho důvodu, že se jedná o protipovodňovou ochranu historické památky. Dále však také proto, že je to svým rozsahem a nákladem největší protipovodňové opatření v rámci druhé etapy prevence proti povodním tohoto dotačního programu,“ popsal generální ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma.

Město počítá také s přílivem nových investorů a zhodnocením svého nemovitého majetku. „Protipovodňové opatření zhodnotí i ceny nemovitostí. Bude šance svůj majetek lépe pojistit, bude šance sem investovat bez obavy, že by hrozila podobná situace, jako v roce 2002. To je pro místní obyvatele jistě dobrá zpráva,“ hodnotil na tiskové konferenci ministr zemědělství Petr Bendl.

O zhodnocení majetku města i jeho obyvatel spekulovala také starostka Terezína Růžena Čechová: „Protipovodňová opatření byla a jsou alfou a omegou všeho. Bez nich by se Terezín vůbec nikam nepohnul. Žádný z potencionálních investorů města neměl zájem vystavit se riziku dalších povodní. Věříme, že protipovodňová opatření přinesou Terezínu mimo pocitu bezpečí také příliv nových investorů.“

Povodně z roku 2002 byly pro Terezín skutečně tragické. Následky, které s sebou velká voda přinesla, město doposud nepamatovalo.

V „malé Benátky“ se změnilo náměstí i ulice Terezína. Občané města vyměnili automobily a kola za lodičky a motorové čluny.

Se škodami na městském majetku se město vyrovnává doposud. I z těchto důvodů je pro Terezín protipovodňové opatření vítaným projektem a dlouho očekávanou stavbou. Avšak stavbou nelehkou:

„Stavba bude náročná a členitá. Musíme respektovat historický charakter a stav památky. Výstavba tedy nebude jednoduchá. Pokud zdejší stavbu porovnáme s realizací ve vedlejších Bohušovicích, musíme konstatovat, že v Terezíně bude situace o mnoho složitější. V Bohušovicích stavíme většinou zemní hráze. To je relativně jednoduchá záležitost. V Terezíně se však jedná o celou kombinaci hrází, stěn a protipovodňových hrazení, která se musí harmonicky začlenit do památky. Opravíme i břehové zdi na dotyku s Ohří. To jsou opět záležitosti, které si vyžádají velice precizní a náročnou práci,“ vysvětlil ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma.

Anna Hrochová