Město Litoměřice se z celkem 307 projektů z celé České republiky probojovalo do finále v kategorii obcí. Zde ji však ve veřejném hlasování předstihla obec Haňovice na Hané, která se zároveň stala celkovým vítězem 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe, jehož slavnostní večer v sobotu 8. října přenášela i Český televize.

Obec Haňovice uskutečnila komplexní projekt výstavby bioplynové stanice, která poskytuje obnovitelnou tepelnou i elektrickou energii. Tepelná energie kromě vytápění obecních objektů bude využívána i v podobě odpadního tepla pro pěstování lokální zeleniny ve sklenících a poskytne tak 35 nových pracovních míst.

„Z těchto důvodů má její projekt mnohem širší dopad na místní komunitu, než koncepční nástroj města Litoměřice v podobě Fondu úspor, a získal tak oprávněně větší počet hlasů. Z výsledku zklamaní nejsme, protože již finálové umístění je pro Litoměřice poctou oceňující dosažené výsledky," konstatoval místostarosta Karel Krejza, který byl společně s energetickým manažerem Jaroslavem Klusákem vyhlášení výsledků v Karlíně přítomen.

Na ekologického oskara byly Litoměřice nominovány za Fond úspor energie, který finance na svůj provoz získává z již realizovaných úspor energie. Tím v minimální možné míře zatěžuje rozpočet města. Ušetřené peníze jsou navíc rozděleny tak, aby z úspory těžily i městské organizace, které úspor dosáhly, čímž je město k energeticky efektivnímu provozu motivuje.

Eva Břeňová