Oba muži to odmítají, s médii však od vypuknutí kauzy z října 2011 nemluví. Proti stíhání se neúspěšně u Ústavního soudu bránil i další spoluobviněný – podnikatel ve stavebnictví a zdravotnictví Antonín Kühn, mj. zastupitel Brozan nad Ohří a vášnivý fotbalový funkcionář.

I on přisedne k obžalovaným soudcům jako ten, který měl dávat úplatek. Čtveřici doplní soudní zapisovatelka Jiřina Š., která měla podle obžaloby být spojkou mezi Knotkem a Jelínkem.

Podle obžaloby podnikatel Kühn prý prostřednictvím kontaktů s Knotkem dosáhl toho, aby se dva muži vyhnuli nařízenému nástupu trestu vězení nebo v něm setrvali co nejkratší dobu.

Na případu začala v roce 2011 pracovat tehdejší ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, nyní má kauzu na starost lounský žalobce Roman Dragoun. O vině či nevině bude rozhodovat Okresní soud v Jičíně, a to poté, co mnohé soudy případ odmítly projednávat.

Po celou dobu vyšetřování nebyly známy podrobnosti kauzy. Až nyní uveřejněné úryvky odposlechů v deníku Insider ukazují, jak se na litoměřickém soudu mohlo po celá léta rozhodovat.

Z videozáznamů pořízených v Knotkově kanceláři přímo v budově soudu vyplývá, že soudce přijímal návštěvy, které potřebovaly „něco" zařídit.

(Pro zvětšení klikněte na obrázky)

Ukázka odposlechu…

Třeba již zmiňovaný Antonín Kühn, který není pro média k zastižení. Momentálně obžalovaný podnikatel a brozanský zastupitel v září 2011 orodoval za svého známého kvůli zkrácení trestu za zabavený řidičák. Soudce Knotek si podle přepisů nejprve prostudoval dokumenty k případu a pak jej obratem ujistil: „To pude, Tondo." Pak se oba muži bavili o tom, kolik ta „záležitost" bude stát.

Soudce: „Já nevím, zase nejsme nenažraný. Kolik bys to viděl?"

Spoluobžalovaný: „Tak pět šest. Deset je moc, myslíte? Ale zase von je muzikant a potřebuje řídit. Vono je to jeho povolání. Nevím…"

Soudce: „Víš co? Ať ti dá šest litrů a máme tři každej. Ju? To je slušný tady za to. A já to uspíším."

Ve druhém případu figuruje i soudce Ladislav Jelínek. Tentokrát Antonín Kühn šel orodovat za Romana B., který byl odsouzen na tři roky za leasingové podvody s auty. Polovinu trestu si už odseděl ve vazbě a chtěl se vyhnout zbytku. To se mu povedlo.

„Takže Toníku, včera to Jelínek nařídil a dneska to dal Jiřině (zapisovatelce)," pronesl Knotek dle přepisů odposlechů ve své kanceláři směrem ke Kühnovi.

Policie šla tehdy v roce 2011 najisto. Soudce Knotek měl z minulosti více „škraloupů." Proto byly nařízeny nejen odposlechy, do kanceláře byla instalována i kamera.

Akce se jmenovala Svíce a Knotek byl sledován od 4. června do 22. října 2011. Odposlechy povolil ústecký krajský soud 22. dubna 2011.

Knotkovy „akce" z minulosti

Aktéřo kauzy Svíce…Litoměřicko - „Už v průběhu toho prověřování jsme si velmi často kladli otázku, jak jsou vybíráni někteří lidé do justice, jací lidé obecně v justici působí a jak vlastně vnímají spravedlnost a hodnoty, které jsou s justicí spojené," komentovala otevřeně pro deník Insider případ litoměřického soudce Josefa Knotka pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která kauzu v roce 2011 rozjížděla.

„Tenhle případ jasně ukázal na to, že u těchto lidí se jakékoli hodnoty a principy vytratily," dodala.

Podle znalců poměrů na Litoměřicku nemohli kriminalisté minout a čekalo se jen na vhodný okamžik. Knotek ale figuroval i v jiných zajímavých kauzách už před lety.

Třeba okresní soudce čile udržoval kontakty s Vladislavem Větrovcem, který figuruje v kauze konkurzního soudce Berky.

Knotek, který byl přítelem tehdy soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka, zavolal Větrovcovi a požádal ho, aby se o nehodě, kterou Sovák způsobil v opilosti, nikdo nedozvěděl. Nehodu tehdy řešila přestupková komise lovosické radnice. Na Knotka se tehdy přišlo náhodou, policie odposlouchávala Větrovcovy a Sovákovy hovory.

Sovákův zachránce soudce Knotek byl na čas mimo službu, podle soudu se ale nijak neprovinil, a tak znovu soudil.

Například Lukáše Friedricha v kauze přelepování letáků před komunálními volbami v roce 2010. Mladík tehdy konal v rámci vnitrostranického boje uvnitř litoměřické buňky sociální demokracie.