Do zahájení turistické sezony zbývají ještě tři měsíce, ale její příprava už běží na plné obrátky. Destinační agentura České středohoří se společností Říp připravují několik novinek. Pozornost je zaměřena na dokončení posledního úseku na Labské stezce mezi Třebouticemi a Nučnicemi.

„Věřím, že podle plánů bude tento úsek na konci letošního roku hotový a uživatelé ocení kvalitu jeho povrchu, stejně jako nové značení na celé trase od Dolního Žlebu po Štětí, včetně vybavení dětskými hřišti v Třebouticích, Velkých Žernosekách a Malém Březně. Vedle tradičních a nových prohlídkových tras v místech zastávek a odboček na stezce letos proběhne pět setkání pod názvem Za vínem a vinaři,“ uvedl ředitel destinační agentury Luděk Jirman.

Po letech se podařilo postoupit v jednání o využití Lobkowiczkého zámku v Roudnici nad Labem. Podle Jirmana se jedná o vyčlenění východního křídla druhého patra, kde získá místo pro pět svých expozic Podřipské muzeum. V dalších prostorách vznikne expozice Hudba na zámku věnovaná rodině Lobkowiczů a expozice bývalé Vojenské hudební školy a konzervatoře. Třetí oblastí zájmu je vytvoření síně spolupráce s partnerskými městy. Na dobré cestě je prý jednání se zástupci rodiny Lobkowiczů ohledně revitalizace turisticky vyhledávané hory Říp.

Oblíbené infocentrum

Informační centra v regionu za sebou mají úspěšný rok. V Roudnici se centrum přestěhovalo, nyní má strategicky výhodnou polohu. Od května do konce srpna ho navštívilo 22 499 lidí. Jeho oblíbenost potvrdil i výsledek ankety, kterou během léta pro informační centra vyhlásila jejich asociace spolu s Vydavatelstvím KAM po Česku.

„V anketě nám dalo hlas 972 respondentů, což jsou téměř tři čtvrtiny všech účastníků v Ústeckém kraji. Naše centrum se tak stalo absolutním vítězem nejen v regionu, ale také v ČR,“ připomněla pracovnice centra Ivana Racková.

Nabídka služeb roudnického infocentra se v nové sezoně rozšíří. „V druhé etapě se podařilo díky dotaci upravit atrium objektu a vybudovat zázemí pro turisty a cykloturisty s přímým napojením na mezinárodní cyklotrasu Labská stezka a horu Říp. Jeho součástí jsou toalety, sprchy, úschovna a další servis. Z infocentra turisté pohodlně vyjdou na prohlídkové okruhy hradu, zámku a věže Hláska,“ doplnil Luděk Jirman.

Infocentrum Podřipska: 

Úspěšný rok má za sebou i Informační centrum Litoměřice. Navštívilo ho 47 502 lidí, o necelých pět tisíc víc než v roce 2017. Cizinců bylo 8 536. „Na rozdíl od většiny kolegů v obdobných zařízeních zajišťují naši pracovníci i průvodcovskou činnost. Ve spolupráci s Destinační agenturou České středohoří a s biskupstvím je to například okruh církevními památkami, který zahrnuje prohlídku čtyř kostelů a stejný počet dalších turisticky zajímavých objektů,“ uvedla mluvčí Litoměřic Eva Břeňová.

Novinkami se můžou pochlubit i jinde. Na konci jara bylo otevřeno v Lovečkovicích v objektu bývalé nádražní budovy minimuzeum zrušené trati vedoucí do obce z Velkého Března. „Naše malé informační centrum slouží návštěvníkům jako vstup na novou naučnou Uhelnou stezku. Na 4,5 kilometru dlouhé trase se návštěvníci seznámí se zajímavostmi ze života místních obcí, z historie těžby uhlí a poznají chráněné rostliny a živočichy. Odměnou jim je na konci stezky výhled do krajiny z Víťovy vyhlídky,“ přiblížil starosta Lovečkovic Radek Černý.