Pokračovalo zde líčení s 23letým cizincem rumunské národnosti. Obžaloba ho viní ze dvou pokusů o znásilnění v centru Roudnice, ke kterým mělo dojít 16. března. Hrozí mu až 10 let za mřížemi.

Další řádění „gastarbeitera“, který byl před zadržením policií v zemi teprve měsíc, popsala mladá žena z Roudnicka. „Svalil se na mě, hlavu mi strčil do klína, osahával mi prsa přes oblečení, nesouvisle říkal sex,“ popsala dění v restauraci Monako během kritického večera. „Byl neodbytný, nemohla jsem ho ze sebe shodit, byl těžký. Trvalo to asi minutu nebo dvě,“ dodala.

Výstřední chování Rumuna posilněného údajně vodkou a pár pivy potvrdila kamarádka obtěžované. „Sahal jí na prsa i mezi nohy,“ sdělila. Odtrhl ho prý až Ukrajinec, který s Rumunem v podniku byl. Obsluha pak měla oba přinutit zaplatit a odejít. Svědkyně následně viděly i Rumunův pokus o znásilnění nezletilé na zastávce autobusu na Karlově náměstí, k němuž pak volaly policii.

Z něho a z pokusu o znásilnění 31leté Mongolky před kaplí svatého Josefa viní 23letého cizince obžaloba. Proč se nestalo jejím předmětem i obtěžování v Monaku, vysvětlila Deníku státní zástupkyně Věra Šípalová: „Choval se nevybíravě, ale nedosáhlo to intenzity trestného činu.“ K pátečnímu líčení muže opět přivedla eskorta z vazební věznice, kde zůstal i přesto, že při minulém líčení žádal o propuštění z vazby.

Stáhl si kalhoty

Pokus o znásilnění nezletilé vylíčila v soudní síni mladá žena, která je viděla od kašny na náměstí, kde trávila čas s kamarádkou. „Byl o ní opřený, ona křičela, měl dole kalhoty nebo tepláky, byly mu vidět trenky. Myslely jsme si, že jsou opilí, že to je ze srandy, kolem nich normálně chodili lidi,“ uvedla svědkyně s tím, že když se do jednání vložila matka nezletilé a došlo k potyčce, zavolaly s kamarádkou policii.

Obžalovaný se ke skutečnostem uváděným několika svědeckými výpověďmi vyjadřoval rozporuplně, také je zpochybnil. „Bylo tam hodně svědků. Každá výpověď je odlišná, někteří mohou lhát. Ve výpovědích zaznělo, že jsem měl kalhoty stažené úplně, napůl nebo vůbec. Jestli je to ale všechno pravda, tak se omlouvám. Nepamatuji si, co se dělo, protože jsem byl pod vlivem alkoholu,“ konstatoval Rumun s pomocí tlumočníka.

U soudu vystoupil i soudní znalec v oboru psychiatrie Jan Drahozal, který odpovídal na otázky, jak moc byl obžalovaný opilý a nakolik si uvědomoval, co činí. Podle znalce byl nejspíš středně těžce až těžce opilý, čemuž nasvědčují i cizincem artikulované výpadky paměti. „Výpovědi svědků mluví pro opilost středně těžkou, ta jeho pro těžkou, ale k výpadkům může dojít i při středně těžké,“ prohlásil Drahozal.

Jak poukázala Šípalová, mezi trestnými činy uplynul nějaký čas, kdy mohl muž aspoň trochu vystřízlivět. „Vrchol opilosti může trvat poměrně dlouhou dobu,“ ujistil znalec. Státní zástupkyně dál poukázala, že obžalovaný jednal cíleně. „Není to v rozporu s opilostí. Nebyl ale schopen korigovat své chování, za střízliva by se ho nedopustil. Alkohol odstranil zábrany,“ řekl Drahozal.

Obhájce Michala Kaána podpořil znalec v tom, že i ve středně těžké opilosti mohl obžalovaný opomíjet některé detaily jako nízký věk oběti anebo nevoli žen. Líčení soud odročil na srpen. Obhájce trvá na výslechu Ukrajince, který v kritickém dni pil s Rumunem. Měl vypovídat už v pátek, ale na obsílku soudu nijak nereagoval, není ani jisté, zda je nadále v ČR.

Není to první případ s Rumuny

Roudnický případ násilného jednání se sexuálním motivem není jediný z poslední doby, jehož strůjcem byl v ČR Rumun. Jak informoval portál iDNES.cz, dva Rumuni z orlickoústecké továrny v roce 2015 znásilnili tehdy nezletilou dívku. Jeden dostal trest už v roce 2016, druhý po útěku až letos na jaře. Soud ho poslal do vězení na 5 let a nařídil jeho vyhoštění.

Do konce letošního května zatím cizinecká policie přistoupila na popud soudních rozhodnutí k vyhoštění 14 Rumunů. Loni jich bylo 51 z celkových 298 vyhoštěných cizinců. Od roku 2015, kdy jich bylo jen 8, počet vyhoštěných Rumunů stoupá. Mluvčí ředitelství služby cizinecké policie Renata Grecmanová ale upozorňuje, že statistiky vyhoštěných cizinců nevypovídají o tom, o jaké trestné činy se jednalo. „Vyhoštěný může být i cizinec, který neoprávněně pobýval na území ČR. Nejedná se tedy vždy o cizince páchající závažné trestné činy,“ podotkla.

V okrese Litoměřice je podle statistik ministerstva vnitra momentálně přechodně 45 Rumunů a 7 Rumunek z celkových asi 11 tisíc v ČR. Skutečné číslo ale může být i vyšší vzhledem k tomu, že Rumunsko je součástí Evropské unie a žít a pracovat tu tak jeho občané mohou i bez oznámení přechodného pobytu. Deník požádal o vyjádření k aktuálnímu případu řešenému litoměřickým okresním soudem velvyslankyni Rumunska v ČR Carmen-Liliana Burlacu, odpověď z pražské ambasády ale do páteční uzávěrky nedorazila.