„Popravdě jsem to dohromady ani nepočítala. Myslím, že za mého prvňáčka jsem celkem utratila okolo tří až čtyř tisíc. Jenom nůžky pro leváka stály 150 korun," uvedla maminka Kateřina Kasalová.

„Rodiče většinou nekupují vše najednou. Pokud nakoupí jenom základní potřeby, utratí okolo 1 500 až 2 000. K tomu potom aktovka nebo batoh, který se pohybuje od 1 300 do 1 600, může být i dražší," sdělila prodavačka Marie Šírková z papírnictví Uhlík Lovosice.

Základní školní potřeby nakupují rodiče již během léta. První vlna zákazníků zaplní papírnictví těsně před začátkem školního roku. To nejhorší však podle prodejců teprve přijde. „Některé děti před prázdninami nedostanou seznam. V srpnu proto kupují základní potřeby, které se nemění. Největší nápor proto čekáme první dva týdny v září," uvedla Marie Šírková.

V PRODEJNÁCH JE PLNO. První vlna zákazníků plní papírnictví právě teď, těsně před začátkem školního roku. Ta druhá přijde záhy s jeho začátkem, až školáci obdrží seznam dalších potřeb.

Pro zdraví školáka je důležité vybrat také dobrou školní tašku. Ta musí být i odolná. Zpravodajové Deníku v jednom z testů zjistili, že brašna druháka váží průměrně 4,6 kilogramu. Šesťák nese na zádech dokonce o 1,2 kilogramu více. Jeden měl na zádech dokonce rekordních 8 kilogramů. „Batohy pro školáky by měly mít v každém případě vyztužená záda a kvalitní zapínání. Nejlepší je kovové, vyrábějí se však i kvalitní plastová. Novinkou jsou bezpečnostní zapínání, která se po otočení sama vycvaknou. Výhodou jsou i reflexní body na popruzích," vysvětlila prodavačka Marie.

Možnost připlatit si za kvalitní zboží z odolných materiálů preferují rodiče stále častěji. Podle společnosti Activa, která se zabývá prodejem kancelářských potřeb, činí meziroční nárůst zájmu o značkové designové pomůcky až 35 %. „Letos evidujeme největší zájem rodičů o kvalitní polstrované batohy a aktovky, dále o penály a výtvarné potřeby," uvedla za společnost Jana Martínková.


Kolik co stojí

Psací potřeby(propisovací tužky 15 Kč za kus, barevné tužky 15 Kč za kus, zvýrazňovače 13 Kč za kus, sešity 7 12 Kč za kus, desky na abecedu 50 Kč): od 300 Kč

Výtvarné potřeby(barevné papíry 70 Kč, čtvrtky 50 Kč, lepidlo 25 Kč, temperové barvy 50 Kč, vodovky 40 Kč, štětce 60 Kč, kelímek 20 Kč, skicák 15 Kč): 330 Kč

Školní taška / batoh: 500 - 1 500 Kč;Penál:100 - 200 Kč

Kufřík: 100 - 200 Kč;Sáček na přezůvky:30 - 70 Kč

Zástěrka: 60 - 150 Kč;Kornout:90 - 220 Kč

CELKEM: 1 510 - 2 970 Kč

Varianta se školním setem v ceně 3 000 Kč:4 200 Kč

V PRODEJNÁCH JE PLNO. První vlna zákazníků plní papírnictví právě teď, těsně před začátkem školního roku. Ta druhá přijde záhy s jeho začátkem, až školáci obdrží seznam dalších potřeb.


Co má umět prvňáček před nástupem do školy?

* Prvňáček by měl mít při nástupu do školy odpovídající slovní zásobu, rozumět opačným výrazům jako méně-více, nízký-vysoký, široký-úzký.

* Měl by být schopen určit pravou a levou stranu, orientovat se, co je vpředu, vzadu, nahoře, dole. Měl by rozeznávat základní barvy a geometrické tvary, umět napsat své jméno, počítat do deseti a vyjmenovat dny v týdnu, měsíce i roční doby.

* Měl by být schopen nakreslit postavu včetně všech prstů na končetinách a jiných detailů.

* Základy slušného chování, primární sportovní aktivitu a musí být schopen soběstačnosti.

* Dítě se musí umět představit, říct svou adresu a jména obou rodičů. Mělo by umět pozdravit, poděkovat a požádat, samo si zapnout knoflíky nebo zavázat tkaničky.