Starostka obou obcí Andrea Svobodová ČTK  řekla, že se na situaci snaží několik let upozornit centrální orgány, ty ale začaly reagovat až v důsledku letošního rozsáhlého sesuvu, který způsobily povodně. Prackovice a Litochovice mají dohromady asi 600 obyvatel, z toho zhruba třetina žije v Litochovicích.

Podle meziresortní pracovní skupiny sesuv stále není stabilní a hrozí, že se masa zeminy může dát opět do pohybu a ohrožovat obyvatele Litochovic. Přípravné práce na odstranění sesuvu mají stát zhruba 40 milionů korun, sanace by mohla stát až miliardu.

„Lidé, protože vědí, že tohle území nestabilní je, tak s tím v podstatě počítají. Trochu mě ale děsí pomalost reakce vlády a všech orgánů. Protože každým deštěm se to zhoršuje," řekla starostka v souvislosti s tím, že od sesuvu uplynulo už pět měsíců. Zával je od obytné zástavby vzdálený několik set metrů.

„Je tu ale spousta drobnějších sesuvů, které probíhají po desetiletí, tohle území je sesuvné od prehistorie. Nicméně tenhle sesuv nám v podstatě hodně pomůže v tom, že je to konečně vidět. Že to spadlo na tu dálnici a konečně si toho někdo všimnul," podotkla.

Obec se od roku 2010 snaží na situaci upozornit centrální správní orgány, protože v důsledku sesuvů její území často zaplavuje voda.

„Jsou tu spodní vody a prameny, které jsou narušené, vyvedené na povrch a různě se přeskupují. Každý déšť přinese něco jiného. Někdy stačí pár kapek a valí se nám tu velké množství vody. Je to nečekané a mechanismus tvorby a odtoku vody v krajině se nedá vypozorovat," popsala Svobodová. Podle ní se množství vody v obcích v posledních několika letech zněkolikanásobilo, mohlo by to souviset se stavební či těžební činností, která tu probíhá.

„Měli jsme vyschlé strouhy a rybníky, prameny byly strhlé, ale najednou se obnovily, zaktivizovaly. Takže náš rybník v Prackovicích na návsi pravidelně přetéká přes silnici, protože jeho odtok není uzpůsoben na toto množství vody," doplnila starostka.

Povodňové škody obec vyčíslila na 25 milionů korun. Menší část z nich způsobila voda z Labe, na jejímž břehu leží, větší ta, která se valila z kopců. „Vyžádali jsme si od hydrometeorologického ústavu měření, které ukázalo, že nám hladiny spodních vod v době letošních povodní stouply o tři metry, což je obrovské množství," řekla Svobodová.

Snaží se oslovit vládu, aby obci pomohla nápravu škod, které tu voda napáchala, financovat.

Svobodová také zmínila, že obec kontaktovali odborníci z Bavorska, kteří se zabývají krajinotvorbou. „Rádi by se s námi sešli a pomohli v návrhu řešení této krajiny. Myslím, že voda v krajině je poklad, ale musí se využít rozumným způsobem," připojila.

Svah se na rozestavěnou dálnici utrhl 7. června. Sesuv poškodil zařízení kamenolomu Dobkovičky, přerušil zhruba 200 metrů kolejí mezi Úpořinami a Chotiměří a zavalil rozestavěnou dálnici. Škody jsou zatím odhadovány na několik stovek milionů korun až miliardu s tím, že na jejich pokrytí budou využity peníze z rozpočtů ministerstev dopravy a životního prostředí.