Instalací zamykacího systému lovosická radnice reaguje zejména na to, že odpadové nádoby na komunální i tříděný odpad určené jen pro místní obyvatele často využívají i lidé z okolních obcí nebo podnikatelé.

„V důsledku tohoto jednání pak chybí kapacita sběrných nádob občanům Lovosic, kterým jsou kontejnery určeny, a systém se prodražuje. Uzamykání a odemykání skrze přidělené čipy vede také k určité identifikaci s konkrétním kontejnerovým stáním a odpovědností za toto místo, což dobře funguje u popelnic u rodinných domů,“ vysvětlilo město.

Střípky roku 2021 na Litoměřicku
Jaký byl rok 2021 na Litoměřicku? Připomeňte si některé události

Systém prozatím eviduje jen to, kdo kolikrát odemkl víko kontejneru. Z toho je možné vidět, kolikrát daná osoba vhazovala odpad do kontejneru.

Do budoucna vedení města plánuje další vylepšení, například vážení a lisování, což by mělo snížit náklady odpadového hospodářství.

„Po dobu přibližně dvou měsíců budeme sbírat data o provozu, přebírat podněty od občanů k fungování samotného zamykání. Jedná se zatím o testovací provoz, takže se mohou vyskytnout různé odchylky od ideálu, které se budou za běhu odstraňovat a ladit. V tomto ohledu tedy žádáme občany o shovívavost a trpělivost,“ vzkázalo město s tím, že podněty či dotazy mají lidé směřovat na odbor životního prostředí. V případě, že se zamykací systém na Holoubkově osvědčí, chce ho město instalovat na celém území Lovosic.