Na Mírovém náměstí si v sobotu dalo dostaveníčko na čtyři tisíce příznivců pěnivého moku a dobré zábavy. Pozvání Městských kulturních zařízení (MKZ) přijalo 26 malých a středních pivovarů z celé ČR, mezi nimi několik zcela nových, které nabídly návštěvníkům přes sto druhů piva, většinou speciálů.

Jednou z novinek, kterými město nastartovalo projekt na omezení plastových obalů, bylo čepování piva do vratných kelímků. „Hosté i pivovarníci vratné pohárky přijali kladně. Výrazně se snížilo množství vyprodukovaného odpadu, a to přibližně až o tři čtvrtiny,“ informovala ředitelka MKZ Věra Kmoníčková.

Návštěvníci se bavili u produkce šesti kapel a mohli se zapojit do několika pivních soutěží, jako například pití piva na čas, brčkem nebo lžičkou z mističky. Také se stali porotou, když hodnotili nejlepší pivo či stánek, u kterého se nejlépe pije. „Mně osobně nejvíce chutnalo pivo z pivovarů Lounský žejdlík a Mlýn,“ zhodnotila Justýna Beránková. Právě Pivovar Mlýn ze Střížovic byl u návštěvníků nejvíce oblíben. Vyhrál v soutěži o stánek, u kterého se nejlépe pije a jejich speciál se stal zas nejlepším pivem slavností.

Po slavnostech piva se příznivci dobrého moku a zábavy mohou těšit na litoměřické vinobraní, které se uskuteční v centru města ve dnech 14. a 15. září.