Každé vinařství, které se do soutěže přihlásí, musí klání obeslat šesti lahvemi. Dvě poslouží při hodnocení, zbytek bude nabídnut hostům při dubnové prezentaci v domě kultury či sousedním gotickém hradu.

„Potěšil nás zájem o účast v letošním 12. ročníku. Do stanoveného termínu se přihlásilo 826 vzorků vín z 11 států. Největší zastoupení mají tuzemští vinaři, z Čech a Moravy přišly vzorky ze 111 vinařství. Návštěvníci i degustátoři se poprvé setkají v Litoměřicích s vínem ze Srbska či z Bosny a Hercegoviny. Jedním z nováčků je i třebívlické Zámecké vinařství. Dnes provádíme roztřídění vzorků do 21 soutěžních kategorií pro registrátory, kteří je budou hodnotit v pondělí a v úterý tradičně v prostorách hotelu Koliba," prozradil Petr Vaňkát z pořádajícího Ortopedického centra v Ústí nad Labem.

Vína se budou hodnotit v pondělí a v úterý tradičně v prostorách hotelu Koliba. Největší zastoupení má rulandské šedé. Loni byla soutěž obeslána 701 vzorkem a šampionem vín ČR se stal tramín červený, výběr z hroznů, ročník 2012 ze společnosti BMVinařství.