Kdo jsou a jaký měli osud, že skončili na ulici? A jak takový život vypadá? I na tyto otázky se snaží odpovědět celorepubliková kampaň Noc venku, při níž si zájemci mohou zkusit strávit večer a noc pod širým nebem společně s bezdomovci a dozvědět se tak více o jejich životě. Akce se koná se ve čtvrtek 21. listopadu od 18 hodin u Kostela svaté Ludmily na Kapucínském náměstí. Na organizaci se podílí mimo jiné také litoměřická farní charita a Naděje Litoměřice.

Vedoucí pobočky Naděje Petra Smetanová uvedla, že v Litoměřicích se bude Noc venku konat už potřetí. Poprvé ji lidé mohli zažít na Mírovém náměstí před pěti lety, po druhé pak před třemi lety u Červeného kostela.

„Cílem je upozornit veřejnost, že lidé bez domova jsou součástí naší společnosti a mají také své problémy,“ poznamenala Smetanová s tím, že pro příchozí je kromě guláše a polévky připravený také kulturní program. Zahraje například kapela Jedním dechem a představí se Hynkovo hravé divadlo s hrou Duel. Součástí večera bude také bohoslužba pod širým nebem nebo společná večeře s lidmi bez domova. Na ráno je naplánovaná společná snídaně a úklid prostoru. „Zájemci, kteří budou chtít na místě i přespat, by si měli přinést svůj spacák a karimatku,“ popsala vedoucí pobočky.

„Jako vhodná vstupenka je libovolná konzerva s potravinami, například fazole, vepřové či hovězí maso nebo guláše. Ty budou následně přerozdělené lidem v nouzi,“ dodala s tím, že lidí bez střechy nad hlavou je v Litoměřicích v současné době přibližně dvacet až třicet.

Podle vedoucího střediska sociální prevence a humanitární pomoci Farní charity Jakuba Ružbatského je počet lidí, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení, ve městě mnohem vyšší. Jedná se zhruba o 150 až 200 osob. „Většina z nich bydlí na soukromých ubytovnách či v azylových domech. Těch, co žijí venku, je několik desítek. Nejčastěji přebývají například za Tyršovým mostem, v zahrádkářských koloniích či v okolí dolního nádraží,“ popsal Ružbatský.

Farní charita podle něj nabízí lidem bez přístřeší celkem čtyři služby. První z nich je azylový dům, kde je k dispozici 23 lůžek, dále noclehárna s pěti lůžky. Tato služba je určena jen pro muže. Pro ženy či rodiny s dětmi zajišťuje sociální bydlení právě Naděje, která se tak s Farní charitou doplňuje.

„Dále provozujeme také nízkoprahové denní centrum. Lidem bez domova tam poskytujeme například sociální poradenství, možnost osobní hygieny či přípravy jídla. Zajišťujeme i terénní sociální služby, jež spočívají například v pomoci vyřizování osobních a administrativních záležitostí nebo při shánění bydlení,“ dodal Ružbatský. Terénní služby poskytují také v Naději.

Nevšední akci zažívá stále víc měst

Myšlenka na kampaň Noc venku vznikla v Ostravě. Tam se také před osmi lety konal první ročník. Pořádala ho Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity a Sdružení azylových domů.

Předsedkyně spolku Noc venku Dominika Najvert uvedla, že každý rok se do akce zapojuje stále více měst. „Počet návštěvníků se napříč republikou různí. Ve velkých městech je samozřejmě návštěvnost vyšší než v menších. Z těch malých ale vybočuje Dvůr Králové nad Labem, tam mají hodně sponzorů a velkou kampaň a každoroční účast je tak velmi vysoká. Přijde se podívat několik stovek lidí a přespí jich zhruba osmdesát,“ popsala Najvert s tím, že akce má za cíl přispět k hlubším systémovým změnám, díky kterým lidé bez domova ve společnosti získají novou šanci.

V České republice žije přibližně 24 tisíc lidí bez domova. Ukázala to studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, který byl zveřejněný letos na jaře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze. Ústecký kraj s přibližně s 2,3 tisíci bezdomovci obsadil čtvrtou příčku.