Trpělivost došla v uplynulém týdnu strážníkům s bezdomovci, kteří svým nepořádkem při přespávání znečišťovali veřejné prostranství. Po likvidaci textilií, peřin, spacáků či dek ve spodní části Jarošovy ulice se strážníci zaměřili i na parkány. Ve městě se teď pohybuje víc lidí bez domova. Přišli sem i ze zavřených ubytoven v kraji.

Podle městské policie problémoví lidé bez domova neoprávněně zabrali a svévolně si uzamkli provozně technický kout v historické části parkánů pod schody, kam si nastěhovali množství dek či spacáků. „Ty navíc rozvěsili i po historických hradbách, kde je sušili,“ upozornili strážníci. Městská policie spojila síly s technickými službami a jejich pracovníci nepořádek z parkánů uklidili a odvezli na skládku.

Lidem bez domova mohou pomoct s jídlem, oblečením, hygienou, úřady i informacemi terénní pracovníci. Pokud s nimi ovšem bezdomovci komunikují, což nebývá pravidlem. Podle Renáty Langer z Naděje přespávali bezdomovci na parkánech už od jara. V městské památkové rezervaci, která je pod kamerami, jsou ale prý parkány jediným místem, kde přespávají lidé bez domova.

Těch je nyní v Litoměřicích víc. „Na Teplicku a Mostecku totiž po zavedení bezdoplatkových zón zavřely některé ubytovny a část jejich rezidentů přišla sem,“ řekla terénní pracovnice. Mezi lidmi bez domova je i víc mladých lidí, někteří z Ústí nad Labem a ze Štětí.

Zastávka na cestě do Prahy

Podle Langer jsou v Litoměřicích noví bezdomovci spíš náhodou jako na přestupní stanici při putování do Prahy. Zůstanou tu třeba týden a potřebují se najíst, vykoupat se a obléct.

Ve městě jsou teď bezdomovci víc vidět. Pohybují se kromě Dlouhé ulice a parkánů i na Střeleckém ostrově. Dřív se sdružovali na dolním nádraží, které ale prochází rekonstrukcí a pracovníci ostrahy jsou tam teď nejspíš razantnější.

Zvýšený počet lidí bez domova je v posledních dvou týdnech už prý skoro nad síly stávajících sociálních pracovníků. I podle Jakuba Ružbatského, vedoucího azylového domu litoměřické Farní charity, tam v posledních dvou týdnech mají nezvykle velký nárůst počtu nových lidí bez domova. „Kapacita denního centra je jakž tak dostačující, nebudeme ji zatím navyšovat. Myslím si, že je to dočasné,“ dodal Ružbatský.

Bez kanceláře

Terénní program Naděje má podmínky k pomoci lidem bez domova v poslední době ztížené. Už skoro půl roku totiž funguje bez kanceláře a skladu, které měl v Želetické ulici. Kvůli škrtům v sociální oblasti, jež postihly celou zemi, nebylo dost peněz na nájem. „Přišli jsme o důležitý nástroj sociální práce jako oblečení a hygiena. Máme je uskladněné v krabicích v garáži, těžko se nám tam hledá,“ řekla Langer.

To se ale teď konečně změní. Vláda totiž uvolnila miliardu na dofinancování sociálních služeb. „Během září požádáme o peníze kraj a koncem měsíce bychom už měli znát částku, kterou dostaneme,“ uvedla vedoucí litoměřické Naděje Petra Smetanová. Odhaduje, že organizace už s těmito prostředky po zbytek roku vyjde. „Nedostatek peněz se netýkal jen terénního programu, ale postihl i další naše služby stejně jako ty dalších organizací v sociální oblasti v regionu,“ dodala Smetanová.

Teď jen zbývá sehnat pro terénní program vhodný prostor pro kancelář a sklad. „Ideální by byl nějaký prostor v centru města v přízemí se samostatným vchodem, kde by naši klienti nerušili ostatní,“ doplnila Langer.