Jak je při dvoukolových volbách zvykem, lidé po prvním kole nové hlasovací lístky do poštovních schránek nedostali. „To už bývají zorientovaní. O obou dvou kandidátech se píše, byli v televizi,“ vysvětlil vedoucí správního odboru litoměřické radnice Jaroslav Lachman.

PRÁCE NAVÍC

Pro členy volebních komisí to ale znamenalo práci navíc. Museli se totiž v pátek sejít o hodinu dřív a z balíčků hlasovacích lístků vytištěných k prvnímu kolu vyndat ty se sedmi kandidáty, kteří nepostoupili.

Malý problém mělo město s povinným počtem komisařů. Někteří z těch, kteří u voleb byli v prvním kole, se nemohli z různých důvodů druhého kola zúčastnit. Na svém Facebooku proto radnice v týdnu vyhlásila, že hledá lidi, kteří by komise doplnili. Podle Lachmana se je podařilo sehnat rychlostí blesku.

Pro úředníky byla novinkou zvýšená pohotovost státní policie při prvním kole prezidentských voleb. Na jejich řádný průběh dohlížela přímo na radnici. Zde si své pracoviště při volbách otvírají i zaměstnanci Českého statistického úřadu.

„Dva policisté byli celou dobu v místnosti, kde jsme přebírali od zástupců volebních komisí urny. Ty pak na 30 dní archivujeme, kdyby se někdo ozval s nějakou stížností,“ popsal Lachman. Ten předpokládá, že se policisté dostaví ke sčítání hlasů na městském úřadu i v tomto kole.

NEOFICIÁLNÍ KAMPAŇ

Oba dva kandidáty mohli několik dní po prvním kole voleb vídat občané na plakátech i billboardech. Také v Litoměřicích se objevily materiály s kontroverzní součástí kampaně příznivců Miloše Zemana s nápisem „Stop imigrantům a Drahošovi“. Asi 25členná neformální skupina zase před druhým kolem voleb svépomocí podporovala Drahoše, mimo jiné kontaktní kampaní v ulicích města.

S neoficiálními podomácku vyráběnými propagačními materiály na podporu Drahoše, které ho srovnávaly s Masarykem a objevily se na výlepových plochách koncem minulého týdne, však neměl nikdo z této skupiny podle jedné z jejích příznivkyň nic společného. „Víme, že bychom tím jenom dávali náboj voličům Zemana,“ podotkla Renata Kutina Vášová.

Černobílé plakátky zaznamenali zaměstnanci Městských kulturních zařízení (MKZ), kterým tyto plochy patří, počátkem týdne. „Protože šlo o nelegální výlep, strhli ho,“ řekla ředitelka MKZ Věra Kmoníčková.

Drahoše podpořili umístěním jeho plakátu na svých reklamních plochách Libor Hanzal a Michal Janků ze společnosti KIS plus, která má prodejnu zahradní techniky nedaleko nákupního centra za starým mostem.

„Šlo o spontánní rozhodnutí, na kterém jsme se shodli po prvním kole voleb,“ vysvětlili spolumajitelé s tím, že náklady šly z jejich soukromých zdrojů, nikoli z firemních. Přípravu k realizaci nápadu rychle spustili, následně však zjistili, že to není z legislativních důvodů vůbec jednoduché. Náklady na podporu kandidátů ze soukromých zdrojů totiž musí volební štáb či sám kandidát zakalkulovat do rozpočtu kampaně.

Potěšilo je, že po zveřejnění plakátu měli pozitivní reakce od známých i od lidí jim zcela neznámých.

Volby v Ústeckém kraji probíhají zatím poklidně. „Neevidujeme žádné narušení voleb,“ potvrdila v sobotu dopoledne policejní mluvčí Jana Slámová.