Zavřeno. Na vůbec první Poštu Partner v okrese v obecním úřadu v Hrobcích se od 1. června lidé nedostanou. Uzavřena bude do té doby, než se najde její nový provozovatel.

Zdejší poštu hned od jejího převedení na partnerskou od února 2014 provozovala podnikatelka Hana Vonostránská. Ta v minulém volebním období působila jako uvolněná místostarostka obce, spojení obou dvou prací přímo na úřadu pro ni mohlo být výhodné. V posledních komunálních volbách už nekandidovala a podle toho se také nejspíš zařídila. I když podle Vonostránské to žádnou souvislost nemá.

„Bylo to pěkné období,“ ohlédla se za svým působením na poště. „Neměla jsem ale možnost dovolené, už jsem nechtěla podnikat, chtěla jsem mít jistotu do budoucnosti,“ vysvětlila, proč skončila.

Hned v listopadu 2018 po volbách podala výpověď ze smlouvy k letošnímu 1. červnu. Česká pošta proto ihned začala hledat jiného provozovatele pobočky. „Po jednáních byla v dubnu uzavřena smlouva na provozování Pošty Partner s novým provozovatelem. Ten však z této smlouvy neočekávaně podal výpověď ještě před její účinností,“ uvedl Ivo Vysoudil ze státního podniku.

Znovuotevření? V nedohlednu

Podle informací Deníku měla po bývalé místostarostce pobočku převzít roudnická společnost, která se věnuje podnikání ve zcela jiném oboru. Její motivací byla především možnost koupit od České pošty dům, kde pobočka původně sídlila, tedy na hlavní ulici poblíž železniční zastávky. Tam si firma chtěla kromě partnerské pošty zřídit svou kancelář. Když ale její představitelé zjistili, že by se prodej domu nějaký čas táhl, od záměru couvli. Státní podnik tedy Poštu Partner v Hrobcích dočasně uzavřel a nyní intenzivně hledá nového provozovatele.

„Termín jejího znovuotevření v současné době nelze specifikovat, nicméně činíme takové kroky, aby byla otevřena co nejdříve,“ ujistil Vysoudil. Pro nedoručené zásilky a důchody si lidé z Hrobců i jejich místní části Rohatců musejí na poštu do Roudnice nad Labem. Na telefonním čísle 954 241 301 si jde objednat znovudoručení domů.

Vzniklou situaci hodnotí starostka obce jako velice nepříjemnou. „Nečekala jsem, že nás všechny firma, která podepsala smlouvu na provozování poštovních služeb, takhle vypeče a smlouvu vypoví týden před začátkem,“ uvedla Kateřina Hlaváčová. Ta místní prosí nejen o shovívavost a trpělivost, ale také o aktivní hledání nového provozovatele. „Nabízí se i možnost provozovat jen výdejnu zásilek a prověřuji i variantu, že by poštovní služby provozovala obec. Všechny možné varianty mají svá pro a proti, je třeba brát v úvahu všechny aspekty,“ dodala starostka.

 Na Litoměřicku a Podřipsku funguje kolem deseti Pošt Partner. V Doksanech ji provozuje obec stejně jako ve Velemíně, tam jsou dokonce dvě pobočky, jedna z nich v místní části Milešově. Ve Straškově-Vodochodech to dělá Jednota, v Chodounech a ve Vrbici podnikatel. „U Pošty Partner Brozany nad Ohří je provozovatelem právnická osoba, ale jejím stoprocentním vlastníkem je městys a fakticky ji tedy provozuje obec,“ upřesnila Eva Krejčí z České pošty. Ta zatím poslední Poštu Partner v litoměřickém okrese otevřela ve Vrbičanech.

V celé zemi funguje už přes 500 Pošt Partner. Česká pošta si chce do roku 2025 zachovat zhruba jen 700 poboček a všech zbylých 2 500 v menších obcích převést partnerům. Podle mluvčího státního podniku je Pošta Partner plnohodnotnou alternativou původní pošty. „Z hlediska poskytovaných základních poštovních služeb není mezi pobočkou a Poštou Partner žádný rozdíl,“ podotkl Matyáš Vitík.

Rozdíl tak spočívá hlavně v tom, že ji provozuje třetí osoba. Některé Pošty Partner poskytují kromě základních služeb jako příjem a výdej listovních a balíkových zásilek i vybrané bankovní služby, výplatu důchodů, ale třeba i on-line dobíjení předplacených SIM karet, prodej losů, dálničních kupónů či tisku.