Roušky nejsou, hlásí lékárny napříč Litoměřickem. Ne všichni si ji však mohou doma vyrobit nebo zajet k někomu, kdo jim roušku ušije. To je i případ pana Jiřího Svobody z Litoměřic. „Jsem invalidní důchodce a žiji sám. Opatřit si roušku byl pro mě problém. Ti, co je vyrábí, mi nabízeli, abych si pro ni přijel, což v mém případě ale není možné. Nakonec jsem oslovil městský úřad, zda by mi roušku nemohl poskytnout, a povedlo se. Roušku mi přivezli přímo domů a zároveň mi další doručila i litoměřická farní charita,“ popsal peripetie se šťastným koncem.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Ředitelka litoměřické farní charity Karolína Wankovská potvrdila, že roušky lidem, kteří je nutně potřebují, poskytují. Rozhodně jich však není přebytek. Roušky si charita začala šít sama pro svou pečovatelskou službu. „Každá pracovnice jich potřebuje minimálně šest denně, takže neustále vyváříme a žehlíme. Několika lidem, kteří k nám přišli, jsme roušku věnovali. Někteří z nich přinesli na oplátku i materiál, což jsme uvítali,“ uvedla ředitelka a upozornila, že lidé, kteří opravdu nemají jinou možnost opatřit si roušku jiným způsobem, by si pro ni neměli chodit do sídla v domově na Dómském pahorku, který je nyní uzavřený. Přijít mohou například do domova svaté Zdislavy.

Vedoucí kanceláře ústeckého hejtmana Luboš Trojna
Ústecký kraj získal statisíce roušek z Lovosic. Další dodávku vyhlíží

Na městský úřad do Litoměřic včera dorazila část roušek a respirátorů, které stát zabavil před dvěma dny v Lovosicích. Dohromady kraj do města poslal zhruba tři tisícovky roušek a šest desítek respirátorů. Určeny jsou pro město Litoměřice a dalších 39 měst a obcí spadajících do jeho správní působnosti. K jejich přerozdělení použil kraj jednotný klíč

Tajemník litoměřického krizového štábu Miroslav Letafka uvedl, že dodané respirátory jsou určeny pro potřeby integrovaného záchranného systému. „Roušky jsou účelově vázány na zabezpečení chodu obcí a jejich příspěvkových organizací,“ doplnil Letafka. Kromě toho roušky šijí dobrovolníci i na městském úřadě. Podle Ireny Vodičkové, která práci dobrovolníků koordinuje, jsou roušky především pro zaměstnance úřadu a pro strážníky. „Pokud nás osloví senior, který roušku také potřebuje, rádi mu vyhovíme,“ ujistila Vodičková.

Ilustrační foto.
Podvodník si na Litoměřicku přišel na 30 tisíc korun

Zdarma jsou roušky k dispozici například v Třebenicích. Tamní šikovné ženy jich každý den ušijí desítky a město je poté distribuuje mezi obyvatele. Dále si mohou lidé vzít roušku přímo na náměstí. Tam před obchodem s domácími potřebami vyrostl takzvaný Rouškovník v podobě stojanu plného látkových ústenek.

Samovýrobou zareagovali také v Liběšicích. Starosta Jaroslav Nepovím popsal, že roušky šijí jak zaměstnanci na obecním úřadě, tak i místní švadlenky. Včera dopoledne sám chodil po vesnici a ústenky rozdával. „Máme tu asi 260 seniorů nad 70 let. Na ty jsme se zaměřili jako první a roušky jim doručujeme. Věřím, že se nám postupně podaří zásobit všechny,“ uvedl Jaroslav Nepovím.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník