Účastníci se zde sešli už v létě, aby se seznámili se základy hospodaření pro snadnější start do života. Na školení se podílely dvě organizace ze světa financí a finančního vzdělávání: Česká bankovní asociace (ČBA) a Centrum finanční gramotnosti (CEFIG, www.cefig.cz).

Jaké chyby dělají mladiství, kteří dětský domov opouštějí? Podle odborníků příliš rychle utratí výplatu, aniž by jim zbylo na nezbytné věci. Zbytečné půjčky. Žádné úspory. Slepá důvěra prodejcům finančních nástrojů. Tyto chyby se neustále opakují a mohou stát statisíce a vést i k osobnímu bankrotu. Během čtyř dní lektoři CEFIGu představili, jak se těchto chyb vyvarovat, na co si dávat pozor a jak moc je důležité mít finanční rezervu.

V rámci tohoto intenzivního setkání lektoři trávili s dětmi nejen denní učební program, ale i večery u zábavných aktivit, jako je vaření, sportování nebo tancování. V rámci prosincového jednodenního programu se rekapitulovalo to, co se mladé slečny a muži naučili v srpnu. Opět ale nedošlo pouze na teoretickou část, ale hrály se i hry, samozřejmě s finanční tematikou.

„Cílem druhé návštěvy bylo zjistit, kolik si toho děti po delší době pamatují, a připomenout to, co jim jednou značně ulehčí život," doplňuje lektor Jan Král.

Vize udělat základní kurz, který ochrání před těmi nejhoršími nástrahami, které v reálném životě čekají, se školitelé drželi i tentokrát: „Při sestavování programu jsme se soustředili pouze na ty nejdůležitější body, které zachrání každého od těch největších chyb – příliš detailní školení by děti nudilo a výsledky by byly horší," vysvětluje Josef Janoušek – další z lektorů, který školení vytvářel.

Děti z dětského domova školení chválily. „Bylo to super. Byla to sranda a hodně věcí jsme se dozvěděli," říká Martin Čonka, který se školení zúčastnil. „Teď už si to pořádně rozmyslím, než si budu brát půjčku a určitě se budu snažit mít rezervy," dodává.