O čem jste četli před dvaceti lety?

Co jste se mohli dočíst před dvaceti lety v tomto listě? Například to, že v Hoštce byl otevřen první azylový dům pro uprchlíky v severních Čechách. Na titulní straně jsme přinesli také informaci o tom, že vozidla značky Škoda podraží o 4,7 %. Nový nejlevnější Favorit tehdy stál 159 950,- Kč.

Milovníci ptactva si přišli na své v lovosickém kulturním středisku Lovoš. Bylo tu vystaveno 450 ptáků. Komise životního prostředí v tomto městě také pozitivně hodnotila vysazení druhé lípy na náměstí a odkopání asfaltu v okolí sakurové aleje podél tehdejší Setuzy.

Čtenáři z Litoměřic se zase dozvěděli, že se chystá třetí ročník oblíbeného festivalu Varhanní léto. V kasárnách pod Radobýlem složilo několik desítek mladíků vojenskou přísahu. Psali jsme také o tom, že proběhl první ročník výstavy Můj dům, můj hrad a že lovosická továrna SCHZ představila nový výrobek dlaždice. „Titulku" historicky prvního čísla najdete níže. Další pak na straně 9.

Slovo šéfredaktora:

Milí čtenáři,

Michal Závadaje to 20 let od chvíle, kdy vyšly naše noviny. Je dvacet let dlouhá doba? Záleží na úhlu pohledu. Z novorozeněte je pohledná slečna nebo mladý muž. Pro archeologa je to pouhý okamžik.

Noviny, které držíte v ruce, prošly za posledních dvacet let opravdu zásadní proměnou. Výrazně se změnila jejich podoba, technika udělala obrovské pokroky. Dnes už Deník nenajdete jen na stáncích, ale také na úspěšném webu, na Facebooku, v chytrých mobilních telefonech…

Co se ale nezměnilo, je to, že píšeme o vás a pro vás. Žijeme mezi vámi, zajímají nás vaše starosti a problémy, máme radost z vašich úspěchů. Těší nás vaše přízeň a děkujeme vám za ni. Jen díky vám se stal Deník nejčtenějšími novinami v regionu.

Přeji si za celou naši redakci, aby dobrých zpráv bylo co nejvíce.

Michal Závada


Jaroslava Bruzlová, která je „u Deníku" 20 let, říká:

„Máme nové možnosti"

Jaroslava BruzlováJaroslava Bruzlová, která má na starost inzerci, je členkou redakce Litoměřického deníku celých dvacet let. V krátkém rozhovoru zavzpomínala na začátky v novinách a přiblížila jejich proměnu.

Jaký byl start? Jak na něj vzpomínáte?

Začínali jsme, všechno jsme se učili. Navíc to bylo čtyři roky po revoluci. Podnikatelský sektor se teprve utvářel, bylo to něco naprosto odlišného oproti dnešku. Tehdy každým dnem vznikaly nové firmy. Dnes spíše každým dnem ubývají.

Byl větší zájem o novinovou inzerci v první polovině devadesátých let, nebo nyní?

Určitě byl větší zájem v devadesátých letech. Firmy využívaly naše noviny převážně k personální inzerci, ale i k další propagaci svých produktů a služeb. V současné době se rozvíjí velmi nadějný a pro firmy výhodný trh s internetovou inzercí.

Nastaly v inzerci za posledních dvacet let výrazné změny?

Samozřejmě. Vše souvisí s celkovým posunem našich novin a jejich růstem. Zřejmě největší změnou je rozvoj multimédií. V současné době má Litoměřický deník shodný počet čtenářů klasického papírového vydání i elektronického. V některých měsících máme dokonce více čtenářů na internetu. S tím také souvisí rozšíření našich aktivit a možností. Na serveru litomericky.denik.cz, který každý den navštíví několik tisíc lidí, máme inzertní plochy, které jsou svojí cenou přijatelné i pro opravdu drobné živnostníky. Tato forma inzerce je navíc velice efektivní. Dále nově vydáváme každé dva měsíce extra vydání Litoměřického deníku, kde se čtenáři dočtou nejzásadnější události v jejich okrese za posledních několik týdnů. Tímto extra vydáním, které je distribuováno zdarma, pokrýváme zhruba čtyřicet tisíc domácností. V tom, kam se naše práce posunula, bych mohla pokračovat ještě dlouho. Nejzásadnější však stále zůstává férový přístup ke klientovi a kompletní servis z naší strany.

Přijďte slavit s Deníkem!

Dvacáté narozeniny Litoměřického deníku nezůstanou bez patřičné oslavy. Ta se uskuteční na roudnickém letišti u příležitosti letošní Memorial Air Show. Ti z vás, kteří dorazí, se mohou těšit na drobné dárky, vyzkoušet si budete moci letecký simulátor, na místě bude možnost získat od Deníku vyhlídkový let, uvidíte také, jak se vyrábějí noviny. Pro nejmenší bude přichystán skákací nafukovací hrad.

Jste srdečně zváni! Do diářů si zapište datum 22. června!