Podle jeho vedoucí Miluše Maskulanisové přichází do útulku stále více zvířat, která potřebují nákladnou veterinární péči. I přesto, že je jejich léčba a ošetření pro útulek velkou finanční zátěží, snaží se pomoci všem. Nyní ale potřebuje pomoct i samotný útulek. Náklady, které hradí za veterinární úkony, totiž začínají být nad jeho možnosti.

„Psi i kočky k nám chodí opravdu stále více ve velmi špatném stavu. Například pes, kterého jsme u nás pojmenovali Cezar, přišel s hrozným zánětem v uších. Léčba vyžaduje velmi drahá antibiotika a masti. Veterinářka ho léčí už druhý týden, než mu bude moci vůbec do těch uší sáhnout,“ popsala Maskulanisová s tím, že za bezmála třicetiletou historii útulku tak vysoký počet vážně nemocných nebo zraněných zvířat ještě nezaznamenala.

Přispět útulku mohou lidé na jeho transparentní účet. Zároveň se tam sami mohou přesvědčit, kolik peněz jednotliví dárci poslali a kolik bylo vynaloženo na léčbu, ošetření či další potřeby psů a koček. „Mrzí mě, když slyším různá tvrzení o tom, že náš útulek je štědře dotovaný městy. Ano, města a obce nás podporují, ale máme s nimi řádně uzavřené smlouvy a platí pouze za poskytnuté služby, které souvisí s jejich územím. Například před pár dny nám městská policie z Trmic přivezla odchyceného pejska, o kterého se musíme nyní postarat,“ poznamenala vedoucí. V řepnickém útulku končí také volně pobíhající psi odchycení strážníky v dalších městech v regionu, například v Litoměřicích.

Nemalé částky vynakládá za péči také Kočičí domov v Dobříni u Roudnice nad Labem, který v současné době obývá 90 koček. Jak poukázala jeho předsedkyně Milana Petrásková, počet bezprizorních koček a hlavně koťat se přes osvětu a intenzivní kastrační programy, které útulek dělá, nedaří výrazně snížit.

„Zvláště koťata se k nám často dostávají nemocná a v zuboženém stavu, mají například vleklé záněty způsobené neléčenou rýmou nebo průjmy. Výjimkou nejsou ani kočky, které mají v těle broky. Problém je, že v naší republice se toulavé kočky neřeší a obce, na jejichž území kolonie toulavých koček žijí a množí se, to nezajímá,“ popsala Petrásková. Uvítala by, aby v Česku platil stejný zákon jako například v sousedním Rakousku, kde musí být většina koček povinně kastrována a chovné musí mít čip.

„U nás platí nově zákon, že kočka smí rodit maximálně třikrát za dva roky. To ale málokdo ví a málokdo se tím i řídí,“ doplnila Petrásková.

Stejně jako řepnický útulek i ten dobříšský uvítá příspěvky od dárců na svůj transparentní účet. Kromě příspěvků od obcí a měst si totiž peníze na svůj provoz musí shánět sám prostřednictvím svých příznivců nebo pořádáním benefičních akcí.

Psi i kočky, které oba útulky nabízejí zájemcům k adopci, mají s fotografiemi a popisky uvedené na svých stránkách. Řada z nich tam ale čekáním na nové pány tráví i dlouhé měsíce nebo roky. „Během první vlny epidemie covidu, kdy lidé trávili více času doma, byla po psech velká poptávka a útulky se hodně vyprázdnily. Následně se třicet až čtyřicet procent z nich vrátilo zpět. V nabídce jsou často starší psi, kteří se celkově špatně udávají. Na druhou stranu mě udivuje, když k nám přijde 80letý člověk s tím, že chce štěně. V případě, že onemocní nebo zemře, zvíře často končí zpět v útulku, protože rodina se o něj starat nechce. Nejsmutnější je, když vám vrátí psa po devíti letech, protože babička zemřela a potomci ho nechtějí,“ uzavřela Miluše Maskulanisová.

Transparentní účty
Psí domov v Řepnici: 288831662/0300
Kočičí domov v Dobříni: 2500438542/2010